U svom godišnjem izveštaju za Vrhovni sud, objavljenom 31. decembra, predsednik Vrhovnog suda Sjedinjenih Američkih Država, John Roberts, prognozirao je neizbežan i "značajan" uticaj veštačke inteligencije na pravosudni sistem. Roberts je izrazio uverenje da, iako će fizička prisutnost sudija ostati ključna, veštačka inteligencija će značajno uticati na njihov rad i način obavljanja dužnosti.
Predsednik Roberts naglasio je da će promene koje donosi veštačka inteligencija ne samo uticati na sudsku praksu, već će i transformisati razumevanje uloge veštačke inteligencije u predmetima sa kojima se sudije suočavaju. Istakao je potrebu za pažljivim razmatranjem odgovarajućih primena veštačke inteligencije u sudskim postupcima kako bi se uskladili s tehnološkom evolucijom.
Roberts je priznao da veštačka inteligencija može pomoći u ostvarivanju ciljeva građanskog postupka, koji teži "pravednom, brzom i jeftinom" rešavanju slučajeva. Međutim, istakao je potrebu za oprezom i poniznošću pri korištenju veštačke inteligencije, upozoravajući na problem "halucinacija" veštačke inteligencije, gde tehnologija može generisati lažne ili zavaravajuće informacije. Ova upozorenja odražavaju nedavne situacije, poput optužbi Michaela Cohena koji veštačku inteligenciju krivi za lažne citate u pravnim dokumentima.
Opširnije
Nvidia i ARM indeksu čipova donele najveći rast od 2009.
Sve osim jedne akcije iz korpe ovog indeksa su u 2023. godini zabeležile rast, a među dobitnicima se posebno izdvaja Nvidia Corp.
29.12.2023
Akcije AI kompanija i 'ozempica' pobednice evropske berze u 2023.
Pomama oko lekova za mršavljenje i veštačke inteligencije, praćena rastom tržišta krajem godine, učinila je 2023. nezaboravnom za evropske akcije.
29.12.2023
Da li želite da Mark Zuckerberg njuška po vašem ormaru?
Gotovo je nemoguće izbeći svevideće oko kompanija kao što su Google i Meta Platforms Inc. kada smo na mreži.
29.12.2023
Harry Potter je postao magični alat za istraživanje AI
Harry Potter je ponovo u centru pažnje, mada u potpuno drugačijoj sferi: istraživanju veštačke inteligencije.
30.12.2023
Predsednik je takođe istakao da mašine, iako korisne, ne mogu potpuno zameniti ključne ljudske aspekte u sudnici, kao što su procena iskrenosti svedoka ili optuženika. Naglasio je važnost ljudske percepcije u tumačenju suptilnih znakova poput govora tela, modulacije glasa i kontakta očima, te kako, uprkos tehnološkim naprecima, većina ljudi i dalje više veruje ljudima nego mašinama u donošenju tačnih zaključaka.
Ova izjava predsednika Robertsa podudara se sa nedavnim smernicama viših sudija u Ujedinjenom Kraljevstvu, koji su takođe izrazili slične stavove o korišćenju veštačke inteligencije u pravosuđu, naglašavajući potencijalne rizike tokom suđenja.
Ovo će zasigurno direktno uticati i na proizvođače mikročipova, te na kompanije koje pružaju usluge veštačke inteligencije.
Kao vodeće kompanije u ovoj kategoriji već su se pozicionirali AMD, Intel i Nvidia.