Smatrajte to ironijom, ili bar pomalo poetičnim: električna vozila, odlična za borbu protiv klimatskih promena, ne funkcionišu dobro na ekstremnim vrućinama. To je paradoks koji postaje očigledan jer se više američkih država peče u toplotnim talasima koji postaju sve češći i intenzivniji.
Visoke temperature nisu kriptonit za vozila na baterije. EV u vrućoj klimi mora napornije da radi kako bi održalo svoju bateriju i putnike rashlađenim, ali automobil će funkcionisati sasvim dobro. Međutim, na hemijskom nivou, ekstremna vrućina je poput srčanog oboljenja za EV bateriju, ili blage i spore vrste raka.
To je zato što kada se temperature popnu, joni u akumulatoru automobila ubrzavaju. Kada se to dogodi, često imaju problema da se pričvrste na anodu ili katodu. Pritisak i brzina takođe mogu da stvore male pukotine, koje usporavaju hemijske reakcije i čine bateriju manje upotrebljivom.
Opširnije
Le Maire se nada Teslinoj fabrici u Francuskoj
Francuski ministar finansija Bruno Le Maire rekao je da se nada da će Tesla izgraditi fabriku u Francuskoj.
09.07.2023
Nemački proizvođači auta najpesimističniji od 2008.
Prognoze nemačkih proizvođača automobila na najnižem su nivou od finansijske krize 2008.
05.07.2023
Južnokorejski konglomerat ulaže 92 milijarde dolara u baterije i vodonik
Posco Group je saopštio je da će u baterije i vodonik investirati 121 bilion vona.
03.07.2023
Električni automobili sve veći hit, Tesla i BYD profitiraju
Među čisto električnim automobilima, Tesla povećala prednost u odnosu na BYD.
03.07.2023
U određenoj meri, ovo se dešava sa bilo kojim ciklusom brzog punjenja. Korišćenje Tesla Superchargera pomeraće jone brže nego uključivanje u zidnu utičnicu, a toplota koja se generiše brzim punjenjem jedan je od razloga zašto baterije pametnih telefona nisu efikasnije. Ali u ekstremno vrelim danima, joni u bateriji EV zuje okolo čak i kada se automobil ne vozi ili ne puni, a to može nepovratno smanjiti domet.
"Najgori scenario je automobil koji celo leto stoji u garaži u Feniksu bez punjenja", kaže Scott Case, suosnivač i izvršni direktor startupa Recurrent, koji izrađuje izveštaje o stanju baterija za kupce i dilere električnih vozila. "To će vrlo brzo skuvati bateriju." Ako je automobil uključen, može da koristi snagu punjenja da bi ohladio bateriju.
Hladno vreme takođe utiče na EV baterije. Što je hladnije, to su hemijske reakcije sporije i baterija kraće traje. Ali ti gubici su kratkoročni; u proleće, baterija će u snežnom Mičigenu ili prohladnom Mejnu cpovratiti svoju punu funkciju, dok toplota može trajno da smanji maksimalni domet.
"Možete da savetujete ljude, ali ne možete da im kažete ’Nemojte da živite u Feniksu‘", kaže Case. "To je pomalo nepravedno."
Kako usvajanje elektičnih vozila napreduje u tandemu sa rastućim temperaturama, vozači širom sveta će morati da se upoznaju sa najboljim praksama za očuvanje životnog veka baterije. Naročito u SAD, neke od najviših stopa usvajanja EV su na vrućim mestima. Kalifornija, Florida, Teksas, Arizona i Džordžija su dom za 56 odsto automobila na baterije u SAD, prema podacima ministarstva energetike. Na sreću, briga o automobilu može neutralisati veliki deo toplotnog hendikepa koji dolazi iz prirode.
"Gde god mogu da nađem hlad u vrelom letu Teksasa, pokušavam da ga pronađem", kaže Skyler Williams, preduzetnik iz Ostina koji je istraživao hemiju i održavanje baterija pre nego što je kupio svoj Rivian R1S prošlog avgusta. "Nije važno da li ću biti u prodavnici 10 minuta ili dva sata. Bolje sprečiti nego lečiti."
Williams takođe sledi druga dobra pravila: puni vozilo na brzim stanicama samo kada mora, uvek ostavlja svoj SUV ukopčan u zid kada je parkiran u garaži, retko puni bateriju preko 80 odsto i koristi Rivian aplikaciju da otvori prozore na automobilu ako je daleko od njega u vrelom danu. Posle skoro godinu dana, njegov automobil nije izgubio nimalo dometa, što je dobro ako odluči da ga proda.
Zdravlje baterije brzo postaje novo kritično merilo na tržištu električnih vozila, što je podstaklo žurbu da se ono kvantifikuje do sitnih detalja. Stephanie Valdez Streaty, direktorka strateškog planiranja u Cox Automotive Inc, kaže da četiri od pet kupaca električnih vozila sada uzimaju u obzir dugovečnost baterije kada kupuju, što je jedan od razloga zašto njen tim priprema numerički merač koji bi mogao da je izmeri.
"Još uvek smo u intenzivnom istraživanju i razvoju što se tiče ovoga, ali postoji vizija", kaže ona. "Veoma je važno imati opciju da kupite polovan EV, a transparentnost o zdravlju baterije će biti ključna."
Recurrent je, međutim, korak ispred. Tri puta dnevno, kompanija prikuplja podatke o metrici baterije sa više od 17.000 EV-a prijavljenih za njenu uslugu. Koristeći te podatke, Recurrent može brzo da rangira svaki pojedinačni EV, gledajući njegov procenjeni domet, stanje napunjenosti i odometar. Ako je njegov sistem u stanju da analizira automobil tokom punjenja, još bolje.
EV koji je preživeo nekoliko teksaških leta, na primer, može biti rangiran niže od istog modela sa istom kilometražom u umerenoj klimi. Međutim, vozač iz Teksasa koji je preduzeo sve mere predostrožnosti za svoj EV mogao bi da zaradi veću ocenu Recurrenta od ekvivalentnog automobila u hladnijoj klimi koji se redovno vozi dok se baterija potpuno ne isprazni a zatim se puni do kraja, što je praksa koja povećava habanje litijum-jonske baterije.
"Proizvođači se takmiče na tri ose: ukupni domet, brzina punjenja i cena", kaže Case. "Oni će biti odgovorni i za četvrtu osu, a to je - koliko će ove stvari trajati."
Regulatori u Kaliforniji već razmatraju predlog koji bi zahtevao merenje zdravlja baterije na svakom EV koji se prodaje. Do danas, neki od najboljih klijenata Recurrenta su zastupništva u mestima sa vrelom klimom, gde razlika može biti ogromna između stvarnog dometa i zvaničnog, "sertifikovanog" dometa koji propisuje Američka agencija za zaštitu životne sredine.
"Sertifikati opsega koje izdaje EPA su pogrešni od prvog dana, jer ne uzimaju u obzir temperaturne razlike", kaže Scott. "Ovo je ogromna tranzicija koju svi treba da vide."