Elon Musk je rekao da veruje da je Kina na strani čovečastva i da bi bila spremna da sarađuje sa međunarodnom zajednicom na zajedničkim smernicama za veštačku inteligenciju - tehnologiju koju je opisao kao rizik po civilizaciju.
Kongresmen Mike Gallagher, republikanac iz Viskonsina koji je u sredu učestvovao u diskusiji na portalu Twitter Spaces sa Muskom, nije bio tako siguran.
Musk, koji se nedavno vratio sa putovanja iz Kine, rekao je da je upozorio tamošnje visoke vladine zvaničnike da bi digitalna inteligencija mogla pokušati da preuzme njihovu zemlju.
Opširnije
Muska optužuju da je manipulisao cenom Dogecoina
Elon Musk se sada suočava sa tužbom zbog trgovanja povlašćenim informacijama.
11.07.2023
Musk i Zuckerberg počeli meč - ali van ringa
Zuckerberg je tvitovao fotografiju identičnih Spider-Mena koji pokazuju jedan u drugog.
06.07.2023
Musk i drugi milijarderi za 850 milijardi dolara bogatiji
Ovi dobici su se poklopili sa širokim rastom berze, jer su investitori zanemarili efekte povećanja kamatnih stopa centralnih banaka, rat u Ukrajini koji i dalje traje i krizu u regionalnim bankama.
04.07.2023
Indijski IT gigant izdvaja milijardu dolara na obuku zaposlenih za AI
Wipro Ltd. planira da da milijardu dolara za obuku 250.000 zaposlenih u oblasti veštačke inteligencije i primenu te tehnologije.
12.07.2023
Pionir u oblasti AI napušta Google
Istraživač Llion Jones potvrdio je za Bloomberg da će napustiti Google Japan.
11.07.2023
Glavni izvršni direktor SpaceX-a i Tesle, mada priznaje da ima "neke interese" u Kini, rekao je da je njegov utisak bio da je Peking "definitivno zainteresovan za međunarodnu saradnju u vezi sa regulacijom veštačke inteligencije".
Gallagher je posumnjao u to da je Kina ikada igrala konstruktivnu ulogu u postojećim globalnim institucijama. On je rekao da Komunističku partiju Kine pre vidi na strani "genocidnog komunizma", navodeći pretnju za Tajvan i upotrebu tehnologije za kontrolu ujgurskog stanovništva u zapadnoj Kini.
Strateško takmičenje sa Kinom postalo je jedan od glavnih argumenata onih koji insistiraju na tome da SAD napreduju u oblasti veštačke inteligencije, čak i kada su neki od prvih investitora i tvoraca tehnologije veštačke inteligencije pozvali na oprez. Musk je bio jedan od hiljada potpisnika otvorenog pisma objavljenog u martu u kom su istraživači veštačke inteligencije pozvani da pauziraju razvoj moćnih velikih jezičkih modela kako bi imali vremena za "zajedničke bezbednosne protokole".
Opsežan razgovor u sredu na Twitteru, platformi društvenih medija koju Musk poseduje, usledio je onog dana kada je predstavio veb lokaciju za xAI, kompaniju za koju je rekao da bi trebalo da cilja na veštačku inteligenciju koja je "maksimalno radoznala, maksimalno traži istinu" umesto da je programirana sa jednim shvatanjem morala.
Musk je rekao da se nada da će se odnosi između SAD i Kine poboljšati kada se reši "veoma teško pitanje Tajvana", iako nije rekao kako bi se to pitanje rešilo.
"Verovatno će postati napeto na Pacifiku - nadamo se ne previše napeto", rekao je Musk. "Nadajmo se da ćemo to moći da prevaziđemo i dođemo do pozitivne situacije za svet - ipak, svi smo na strani čovečanstva. Ali situacija će postati interesantna."
Događaj na Twitter Spaces emitovan je uživo, a učesnici su uključivali i kongresmana Kalifornije Roa Khanna, progresivnog demokratu čiji okrug uključuje deo Silicijumske doline. Khanna je član odbora Predstavničkog doma koji se bavi strateškim nadmetanjem SAD sa Komunističkom partijom Kine, koji predvodi Gallagher.
Dok su sva tri učesnika pokušala da završe razgovor optimistično, potvrđujući da je najgori scenario za veštačku inteligenciju malo verovatan, Musk je rekao da ne spava pokušavajući da shvati kako da dođemo do toga do najbolje moguće budućnosti za čovečanstvo.
"To bi mogao da bude najveći problem sa kojim smo se ikada suočili", rekao je Musk. "Bitke između nacionalnih država će na kraju izgledati malo u poređenju sa digitalnom superinteligencijom."