Pored toga što bi mogla bankama budućnosti da unaprede poslovanje, veštačka inteligencija bi mogla da izjednači šanse manjih banaka da stignu one veće, smatraju stručnjaci.
AI je tehnologija koja je zasad pristupačna svim kompanijama u bankarskom sektoru, pa veća aktiva pod upravljanje ili veći broj klijenata ne znači nužno i komparativnu prednost na ovom polju, što bi u perspektivi moglo da manjim bankama pomogne da smanje jaz između njih i najvećih banaka na tržištu, složili su se učesnici jednog od panela na impact’24 konferenciji u Poznanju u Poljskoj.
"Male banke mogu da stignu velike, vrata AI tehnologije su trenutno otvorena za sve, a ulaznica košta jednako", rekao je Lukasz Buczko iz Google Clouda.
Opširnije
Nova era produktivnosti: Kako kompanije veštačkom inteligencijom jačaju poslovanje
Prošla godina ostaće zapamćena kao godina u kojoj je veštačka inteligencija (AI) postala nezaobilazna tema.
03.05.2024
Kada će vam robot spremiti večeru i usisati stan
Svaka tehnološka revolucija korak je bliže kultnom robotu Rosey, ali humanoidni roboti još su uglavnom u fazi prototipa.
12.04.2024
'AI će ubrzati kreiranje video-igara za 30 odsto'
Gejming industrija je postala veoma važan sektor privrede u Srbiji.
04.04.2024
Kako AI pomaže u planiranju putovanja
Kayak veruje da će uz pomoć generativne veštačke inteligencije uspeti da reši sve vaše probleme oko planiranja putovanja.
31.03.2024
'Samo šest odsto privrede koristi veštačku inteligenciju'
Koristeći AI, Privredna komora Srbije lansirala je prvog digitalnog asistenta u regionu koji je namenjen poslovnoj zajednici.
19.03.2024
EU usvojila najkompleksniji zakon o AI-ju uprkos kritikama
Ovaj skup pravila bi, zbog nedostatka bilo kakvog zakona u SAD, mogao da odredi osnovna pravila razvoja AI tehnologije u zapadnom svetu.
13.03.2024
Uloga AI će tako kantar dovesti u veću ravnotežu i na globalnom nivou, ako posmatramo bankarske grupacije, dodao je Miroslaw Skiba iz SGB Banka. "Manje kompanije će moći da se lakše takmiče sa velikim igračima, ne samo lokalno gledano već i u svetu", dodao je.
Nove primene
Redakcija Bloomberg Adrije je detaljno pisala o tome na koje načine banke u Srbiji primenjuju veštačku inteligenciju u svom poslovanju, a slična je situacija i u bankama u ostatku Evrope.
Skiba kaže da se AI koristi za detekciju i sprečavanje materijalizacije rizika od zloupotreba u vezi s pranjem novca, ili procenu rizika u kreditiranju.
Magdalena Proga-Stepien iz poljskog odeljenja Santander Banka dodaje da AI u njenoj kompaniji takođe rešava i velik broj kreativnih zadataka, od ponude za klijente, do marketinga.
"Mašinsko učenje, koje se uglavnom koristi za programe koji otkrivaju rizike i obrađuju podatke, koristi se već godinama, ali je generativni AI doneo veliku promenu u stvaranju sadržaja", rekla je bankarka.
Przemyslaw Koch iz VeloBanka je rekao da su na primeni veštačke inteligencije najviše zahvalni analitičari u banci koji AI koriste u analizi izveštaja. "Zamislite 700 strana izveštaja koji ste morali da čitate stranu po stranu, a sada možete da unesete prompt i dobijete odgovor od bota o tome da li se informacija nalazi ili ne nalazi u toj hrpi hartije", rekao je.
Veštačka inteligencija pomaže i kod personalizacije ponuda za klijente, ali i kod analize kreditnih zahteva, dodao je.
Nove generacije AI i opravdani FOMO
Zaposlene trenutno plaši to da li će im AI ukrasti posao, a postoje i oni koji misle da bi ova tehnologija mogla da nanese i veću štetu. Ono o čemu malo ko govori je to da je ovo tek začetak razvoja AI-ja i da dolaze nove, mnogo naprednije, varijante.
"Zamislite široku primenu gde i potrošači i kompanije koriste veštačku inteligenciju da olakšaju sebi život, i onda imamo klijentovog bota koji razgovara sa botom banke, a i to se možda desi", rekla je Proga-Stepien.
Buczko se nadovezao rekavši da se AI sada ne može zaustaviti, i da je to što kod nekih kompanija postoji FOMO (engl. fear of missing out – strah od propuštanja nečeg dobrog, prim. prev.). "Najveći rizik za vašu kompaniju je ako ne radite ništa i ne inovirate, a konkurencija to radi", dodao je.
Pored toga, ključno je da se radi na edukaciji, dodaje Skiba. "Klijenti imaju osećaj da ih tehnologija danas prati i gde treba i gde ne treba, i mora se raditi na tome da se implementacija ne sprovodi na silu, a isto tako je potrebno i strpljivo raditi sa zaposlenima kako AI ne bi videli kao neprijatelja nego kao saveznika", dodao je.
Bitan je kvalitet, ne kvantitet
Veštačka inteligencija svakako može da pomogne manjim organizacijama da unaprede svoje kapacitete, ali velike organizacije lakše mogu da dođu do stručnjaka bez kojih se ne može uspeti u ovoj oblasti, rekli su iz Erste Grupe za Bloomberg Adriju.
Ova bankarska grupa je u Austriji najveća grupacija po veličini aktive, dok u Srbiji nema takav položaj, pa može da sagleda stanovišta obe strane.
"AI može da značajno unapredi organizacije koje mogu da ga lako integrišu u sisteme i iskoriste ga za efikasno upravljanje podacima. Uspeh se ne zasniva na veličini kompanije nego na njenoj agilnosti, veštinama zaposlenih i kapacitetu da se prilagodi novim tehnologijama", rekao je preko mejla Maurizio Poletto iz Erste Grupe.
"Prag za eksperimentisanje je veoma nizak što posebno pogoduje manjim organizacijama koje ne mogu da priušte velike investicije. Međutim, kako biste iskoristili pun potencijal AI-ja, od ključne važnosti je da imate tim izvanrednih zaposlenih. Na kraju krajeva, uticaj AI-ja se svodi na kvalitet, ne na kvantitet", zaključio je.