Otkako je kompanija OpenAI u rad pustila svoj četbot ChatGPT, i otkad su akcije kompanije Nvidia povele rast gotovo celog tehnološkog sektora na berzama, izgleda kao da nijedan razgovor o ulaganju u akcije ne može da prođe bez pominjanja veštačke inteligencije.
Veštačka inteligencija je u prethodnim danima ponovo došla u žižu javnosti (uglavnom zahvaljujući Nvidiji), dovodeći do novog rasta cene akcija i navodeći još više tržišnih igrača da razmišljaju o budućoj ulozi koju će AI imati na njihovom polju.
Bloomberg Adria je već pisala o tome kako će AI uticati na tržište rada, gejming industriju ili taktike ulagača na berzi. Kako navode naši sagovornici, i banke pomno prate veštačku inteligenciju, a neke ovu tehnologiju koriste već duže vreme.
Opširnije
Nvidia ponovo premašila očekivanja, osnivač bogatiji četiri milijarde dolara
U izveštaju se navodi da su prihodi od prodaje udvostručeni u odnosu na isti kvartal prethodne godine (13,5 milijardi dolara).
24.08.2023
Šef Microsofta tvrdi da je AI novi internet
Satya Nadella smatra da nova tehnologija ima transformativnu moć kao nekad internet.
23.08.2023
Srbija prati trku za regulaciju AI koju vodi EU, ali cilj je daleko
Mnogi upozoravaju da treba biti pažljiv sa veštačkom inteligencijom, te ona privlači dosta pažnje regulatora.
17.08.2023
Vaša buduća AI će imati više ličnosti
Različite ličnosti za različite zadatke.
03.07.2023
Erste Bank
Erste banka veštačku inteligenciju prvenstveno koristi za detekciju rizika i obradu podataka, rekao je za našu redakciju Lev Ratner, portparol Erste Grupe iz Beča. Grupa AI koristi i u prevenciji krivičnih dela iz oblasti finansija, prvenstveno pranja novca, rekao je Lev u odgovorima na pitanja redakcije.
"Odluke iz oblasti kontrole rizike zahtevaju kvalitetnu bazu podataka i standardizaciju i procenu podataka. Modeli zasnovani na mašinskom učenju pomažu menadžerima odeljenja za upravljanje rizicima da obrade podatke i primete anomalije ili odstupanja", rekao je Lev.
"Međutim, odluka je uvek na menadžeru", dodao je. Grupa je nedavno pokrenula i projekat George business, koji je nastao kao saradnja sa AI kompanijom Yokoy iz Švajcarske, a njegova implementacija u Srbiji će početi 2025. godine.
Primena AI-ja će biti samo šira u budućnosti, a ova tehnologija će pomoći zaposlenima da uvećaju efikasnost, zaključuje Ratner.
Banca Intesa
Kako kaže Banca Intesa, oni veštačku inteligenciju i tehnologije zasnovane na njoj koriste već gotovo 10 godina, prevashodno za kontrolu rizika, ali i kroz "upotrebu RPA (Robotic process automation) tehnologije za automatizaciju poslovnih procesa, segmentiranje klijenata, pripremu personalizovanih ponuda, ali i sprečavanje zloupotreba", dodali su.
Banka takođe koristi veštačku inteligenciju za bolje targetiranje klijenata, "dok pri njihovoj segmentaciji uzima u obzir transakciono ponašanje, način na koji koriste proizvode banke, kao i sociodemografske karakteristike", rekli su.
U narednom periodu planira se i uvođenje četbota, ali će banka kroz mašinsko učenje "biti u mogućnosti da analizira ponašanja klijenata na digitalnim kanalima", zaključuju.
OTP banka
Iz banke OTP kažu da je AI već inkorporiran u njihovo poslovanje, i to kroz njihovog virtuelnog asistenta (četbot OTI). Ovaj program je "klijentima na raspolaganju za određene aktivnosti čime rasterećuje kontakt centar te na taj način kolegama u kontakt centru pravi prostor za kompleksnije slučajeve", reklo su iz OTP-a za Bloomberg Adriju.
Pored ovoga, banka veštačku inteligenciju koristi i za procenu rizika i sprečavanje pranja novca, a upotreba ovakvih modela traje već više godina, dodaju.
Slično kao i u slučaju gejming industrije, jedna od velikih prednosti AI tehnologije biće i personalizacija ponude, odnosno prilagođavanje ponude većem broju klijenata. "Verujemo da će najviše prostora za doprinos biti u personalizaciji ponuda za klijente Banke, kao i unapređenju tih ponuda u skladu sa njihovim potrebama", rekli su iz banke.
AIK banka
Iz AIK banke potvrđuju da će AI promeniti način na koji banke posluju i dodaju da i oni "trenutno istražuju i pažljivo biraju tehnologije i AI rešenja koje bi mogli da primene".
Najveće koristi vide se u boljem upravljanju rizicima, preciznijim analizama podataka i značajno personalizovanijim finansijskim rešenjima, rekli su iz AIK-a, što je na tragu onoga što su rekli iz drugih zajmodavaca.
Oni upozoravaju i da upotreba veštačke inteligencije dolazi sa određenim izazovima. "Svakako, mi smo sasvim svesni da napredne tehnologije nose i napredne izazove. Upravo zato temeljno pratimo i nadograđujemo naše sisteme i procedure", rekli su iz zajmodavca za redakciju Bloomberg Adrije.
Kako dodaju, u budućnosti će se fokusirati na tehnologije koje bi im omogućile informativnu prednost u odnosu na konkurenciju "U tom smislu baze podataka i veštačka inteligencija bazirana na prediktivnim modelima ponašanja, postaju centralna tačka u opredeljenju poslovnih aktivnosti", navode.
"Osnovne oblasti gde vidimo primenu AI tehnologije su korisnička podrška, automatizacija određenih procesa 'front to backend', napredna analitika velike količine podataka u cilju formiranja presonalizovanih ponuda, ali i efikasnog i naprednog menadžment izveštavanja, a svakako i informaciona bezbednost kao i procena rizika u nekom trenutku", zaključuju.
UniCredit
UniCredit Bank Srbija već koristi tehnologiju zasnovanu na veštačkoj inteligenciji, i to u sektoru korisničke podrške. Za razliku od ovog oblika primene, gde četbot odgovara na pitanja korisnika banke, ovaj zajmodavac planira da u budućnosti klijentima omogući da sa robotom i razgovaraju.
"Banka će uskoro predstaviti i novi način komunikacije između klijenata i banke, koji će omogućiti klijentima da razgovaraju sa digitalnim asistentom", rekli su iz banke za Bloomberg Adriju, dodajući da bi oni postali prva banka u Srbiji sa ovom uslugom.
Kako su u odgovorima poslatim mejlom rekli iz UniCredita, komunikacija sa klijentima je bila prvi oblik implementacije ove tehnologije.
"To se odvija tako što u čet prozoru mogu da postave svoje pitanje na koje će banka, u samo nekoliko sekundi ponuditi odgovor ili rešenje. Na ovaj način, za osnovne servisne informacije, kao i informacije o proizvodima i uslugama banke, više nije ograničeno radno vreme", zaključuju iz banke.
NLB Komercijalna
O temi veštačke inteligencije naša redakcija je krajem jula razgovarala sa predstavnicima NLB Komercijalne banke. Kako su tada rekli, banka bi, kada za to dođe vreme, mogla da akvizira kompanije koje se bave veštačkom inteligencijom.
"NLB Komercijalnoj banci su jako interesantne sve kompanije koje se bave implementacijom veštačke inteligencije u poslovanje, kao i robotizacijom", rekao je Vlastimir Vuković, predsednik Izvršnog odbora ovog zajmodavca.
Akvizicije, s druge strane, ne bi bile prvi vid saradnje, dodao je Vuković, već bi to bila kooperacija. "Posle toga, zašto da ne, moglo bi da dođe do pripajanja tih firmi bankama i finansijskim institucijama. Kroz ta partnerstva vidim da finansijski sektor može da dobije najviše, kao i njegovi klijenti", naveo je Vuković.