Prošla godina ostaće zapamćena kao godina u kojoj je veštačka inteligencija (AI) postala nezaobilazna tema u svakodnevnom životu i poslovanju. Danas svedočimo pravoj pomami za veštačkom inteligencijom, a firme širom sveta trude se da iskoriste njene potencijale. AI nije samo tehnološki trend, već moćan alat koji transformiše način na koji radimo, donosimo odluke i komuniciramo.
Upravo zbog svoje sposobnosti da analizira velike količine podataka i donosi zaključke brže od bilo kog ljudskog uma, AI nudi jedinstvene mogućnosti za poboljšanje efikasnosti i produktivnosti u poslovanju.
Prema nedavnom istraživanju McKinsey Global Institutea, generativna veštačka inteligencija mogla bi povećati globalne korporativne profite za 2,6 do 4,4 triliona dolara godišnje. Analizirano je 63 načina upotrebe koji bi poboljšali produktivnost, uključujući podršku klijentima, kreiranje marketinškog sadržaja i pisanje softverskog koda. Očekuje se da će generativna AI povećati vrednost dobijenu od veštačke inteligencije i analitike za 15 do 40 odsto, a taj bi se iznos mogao udvostručiti dok se tehnologija širi.
Opširnije
Microsoft i Google profitiraju jer AI podgreva tražnju za klaudom
Microsoft Corp. i Alphabet Inc., vlasnik Googlea, poslali su u četvrtak jasnu poruku investitorima: "Naša potrošnja na veštačku inteligenciju (AI) i računarstvo u oblaku (klaud) jeste isplativa".
26.04.2024
AI doneo TSMC-ju prvi rast profita u godinu dana
Glavni dobavljač poluprovodnika za Apple Inc. i Nvidia Corp. zabeležio je rast profita od devet odsto.
18.04.2024
Adobe pravi svoj AI model i kupuje videa za tri dolara po minutu
Adobe Inc. počeo je da prikuplja video-zapise da bi izgradio svoj generator koji od teksta pravi video pomoću veštačke inteligencije.
12.04.2024
'AI će ubrzati kreiranje video-igara za 30 odsto'
Gejming industrija je postala veoma važan sektor privrede u Srbiji.
04.04.2024
Kako AI pomaže u planiranju putovanja
Kayak veruje da će uz pomoć generativne veštačke inteligencije uspeti da reši sve vaše probleme oko planiranja putovanja.
31.03.2024
Takođe, McKinsey procenjuje da bi generativna AI mogla povećati produktivnost rada za 0,1 do 0,6 odsto godišnje do 2040. godine. U kombinaciji s drugim tehnologijama, automatizacija rada mogla bi dodati dodatnih 0,2 do 3,3 procentna boda rasta produktivnosti.
I hrvatske kompanije su prepoznale taj trend i aktivno integrišu veštačku inteligenciju u svoje poslovne procese, čime značajno unapređuju svoju produktivnost i konkurentnost na tržištu. Coca-Cola je 23. aprila saopštila da je sa Microsoftom sklopila petogodišnji ugovor vredan 1,1 milijardu dolara kako bi razvili i integrisali veštačku inteligenciju u poslovne funkcije. Planiraju eksperimentisati sa uslugom Azure OpenAI i isprobati Microsoft Copilot za poboljšanje produktivnosti na radnom mestu.
Jedan od primera je Končar Digital, čiji direktor Stjepan Sučić za Bloomberg Adriju ističe da njegova firma aktivno koristi alate veštačke inteligencije u svakodnevnom programiranju i istraživačkim projektima. "U Končar Digitalu, primenjujemo AI alate u generisanju i optimizaciji koda, analizi mogućih optimizacija, proveri koda i za analizu usklađenosti sa standardima i zakonima", objašnjava Sučić.
Sučić dodaje da Končar kontinuirano ulaže u razvoj AI kapaciteta, uključujući obrazovanje zaposlenih i saradnju sa akademskim institucijama. "Već duže vreme proaktivno radimo na integraciji AI algoritama u naše proizvode, a nekoliko naših zaposlenih učestvuje u doktorskim studijima fokusiranim na AI tehnologije", dodaje Sučić.
Što se tiče merenja uspeha, otkriva da konkretna analiza povrata za AI još nije formalno sprovedena, ali praktični rezultati su pozitivni. "Korišćenje alata poput Copilota pokazalo se korisnim u povećanju produktivnosti, iako još uvek razmatramo kako formalno integrisati AI alate u naše poslovanje. S obzirom na stalni napredak AI tehnologija, smatramo ključnim biti u korak s vremenom i kroz praktično iskustvo razvijati modele koji će najbolje koristiti našem području delovanja", rekao je Sučić.
Slično Končar Digitalu, Ericsson Nikola Tesla takođe koristi veštačku inteligenciju za razvoj naprednih analitičkih, prediktivnih i optimizacijskih rešenja unutar svojih telekomunikacijskih i ICT usluga. U saradnji s globalnim partnerom Ericssonom, kompanija je postigla globalno priznanje svojih AI rešenja. Nedavni napredak u generativnoj AI tehnologiji omogućio je poboljšanje postojećih korisničkih slučajeva i razvoj novih primena, posebno u unapređenju internih procesa i produktivnosti zaposlenih.
Kako navode iz Ericssona Nikole Tesle, njihovi stručnjaci implementiraju rešenja za napredno kontekstualno pretraživanje i prikupljanje podataka, čime se omogućava fleksibilniji pristup internim informacijama. Razvoj vlastitog virtualnog asistenta jedan je od njihovih ključnih projekata, koji takođe služi za testiranje novih tehnologija. Ta ulaganja u AI rešenja u kompaniji smatraju investicijom u budućnost, koja će poboljšati internu efikasnost i podržati različite poslovne funkcije, od IT podrške do interakcije s krajnjim korisnicima.
Nastavljajući trend integracije veštačke inteligencije, iz Hrvatskog Telekoma nam kažu da već godinama koriste veštačku inteligenciju za automatizaciju i efikasnost u administrativnim poslovima, kao i za naprednu analitiku usmerenu na prilagođavanje ponuda korisnicima prema njihovim stvarnim potrebama. Kažu da se AI koristi za automatsko prenošenje podataka između aplikacija, brže procesuiranje i oslobađanje ljudskih resursa za složenije zadatke.
Važno je istaći da prema ranije spomenutom istraživanju, generativna AI trenutno ima potencijal da automatizuje 60 do 70 odsto radnih aktivnosti poput pisanja e-mailova ili odgovaranja na upite, što je više od 50 odsto koliko su to mogle tehnologije 2017. godine.
Uz to, kompanija koristi AI za identifikaciju anomalija u tehničkim sistemima i mreži i za energetski efikasnije korišćenje mrežnih elemenata.
Takođe, Hrvatski Telekom razvija rešenja za pametne gradove koristeći tehnologije poput 5G i oblaka, što gradovima omogućava smanjenje troškova, povećanje atraktivnosti i veću produktivnost građana.
"S obzirom na prilike koje veštačka inteligencija pruža za našu, ali i ostale industrije, razvoj u vidu AI-ja definitivno je visoko na listi naših razvojnih prioriteta", navode iz kompanije. Ističu da AI omogućava bolje razumevanje potreba korisnika i pruža prilike za optimizaciju mrežne efikasnosti i razvoj personalizovanih usluga, što doprinosi poboljšanju korisničkog iskustva.
Adris Grupa, još jedan domaći igrač koji znatno ulaže u razvoj i implementaciju naprednih tehnologija, koristi veštačku inteligenciju pre svega u osiguranju, ali i šire.
"Primenjujemo veštačku inteligenciju u delu poslovnih procesa, što uključuje digitalizaciju internih procesa i poboljšanje korisničkog iskustva", kažu iz Adrisa. Takođe, grupa je prepoznala važnost AI-ja u savremenom turizmu, gde se koristi u komunikaciji s gostima od faze istraživanja putovanja do podrške u rezervaciji, prijavi u objekat i tokom boravka.
"Dobar je primer i nagrađeno rešenje na ovogodišnjem FoodTech Startup Competitionu, čiji je jedan od pokrovitelja i Maistra. Rešenje pristiglo iz Koreje koristi kamere i skenere za analizu ostatka hrane na tanjirima, a veštačka inteligencija obrađuje prikupljene podatke i daje smernice kako smanjiti otpad od hrane", ističu iz Adrisa.
Osim toga, Adris Grupa ističe Croatia osiguranje zbog primene veštačke inteligencije, gde je LAQO, prvi evropski brend osiguranja koji koristi OpenAI-jevu platformu GPT, omogućavajući kontinuiranu podršku korisnicima i personalizovane informacije. Novija inovacija uključuje brzu AI procenu štete na vozilima, što proces čini pet puta bržim. Dodatno, Croatijin Brigometar, AI-jem vođena platforma za mentalno zdravlje, nagrađivana je na Venecijanskom bijenalu arhitekture, gde procenjuje nivo zabrinutosti prolaznika, nudeći besplatne zdravstvene preglede najzabrinutijima.
Trendovi digitalizacije u akvakulturi idu u smeru integracije informacionih tehnologija u celi lanac vrednosti, od istraživanja i razvoja, automatizaciju proizvodnih, logističkih i poslovnih procesa i sledivost od matičnog jata do potrošača. Značajan je prelazak s radno intenzivnih na mehanizovane, a potom i automatizovane tehnološke procese u uzgoju i preradi, koji će u budućnosti uključivati i veštačku inteligenciju za još napredniju analitiku i prediktivne modele.
Nakon Adrisa, koji koristi veštačku inteligenciju za optimizaciju svojih procesa, Valamar Riviera takođe usvaja slične tehnologije kako bi unapredila svoje poslovanje i gostoprimstvo. U poslednje dve godine, Valamar je implementirao niz digitalnih projekata koji olakšavaju poslovanje. VRC Platforma, na primer, integriše interakcije i podatke o gostima u stvarnom vremenu, smanjujući mogućnost grešaka.
Osim toga, razvijeni su AI/ML modeli koji analiziraju upite gostiju i prioritizuju ih prema namerama i atributima. U pripremi je i četbot za komunikaciju na čet kanalima koristeći te AI/ML modele. Valamar je uveo i "unbelievable check in/out proces" koji ubrzava prijavu i odjavu gostiju kroz digitalizaciju dokumentacije i prioritetni pristup ključevima. Za interne potrebe, platforma Cornerstone integrisana je u Valamarovu PERO platformu za upravljanje ljudskim resursima, optimizujući zapošljavanje i selekciju kandidata. Rad na AI projektima uključuje tehnologije za personalizaciju digitalnog iskustva gostiju i analizu komentara, što omogućava bolje razumijevanje njihovih potreba i preferencija.
Takođe, na tržištu postoje brojni pružatelji usluga veštačke inteligencije koji omogućuju kompanijama da lako implementiraju te tehnologije i iskoriste njihove prednosti bez potrebe za vlastitim razvojem alata.
Hrvatska firma Span, inače specijalizovana za klaud tehnologiju i kibernetičku bezbednost, kupovinom udela u Bonsaiju snažnije se okrenula prema generativnoj veštačkoj inteligenciji. Ne ciljaju na specifične branše, već žele biti partneri svim svojim klijentima kako bi im omogućili da izvuku najviše iz dostupne tehnologije.
"Na primer, integracijom AI-ja moguće je smanjiti vreme potrebno za obavljanje informacionih zadataka. Posebno onih repetitivnih poput obrade podataka, generisanja i razumevanja tekstova i pružanja automatskih odgovora krajnjim korisnicima. Još jedna pozitivna stvar je to što se uticaj AI-ja na poslovanje može vrlo egzaktno meriti kroz postavljene ciljeve", kazao nam je Slaven Mišak, glavni digitalni direktor u Spanu i suosnivač bonsai.techa.
Više o ovoj temi pročitajte na Bloomberg Adria Hrvatska.