Kompanija Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. zabeležila je prvi rast profita u poslednjih 12 meseci zahvaljujući tražnji za čipovima za razvoj veštačke inteligencije (engl. Artificial Intelligence – AI). Ova tražnja je osnažila rast prihoda najvećeg svetskog dobavljača čipova.
Glavni dobavljač poluprovodnika za Apple Inc. i Nvidia Corp. zabeležio je rast profita od devet odsto, a neto dobit je nakon ovog rasta došla na oko sedam milijardi dolara (225,5 milijardi tajvanskih dolara) u prvom kvartalu. Analitičari koje je anketirao Bloomberg očekivali su profit od 214,9 milijardi tajvanskih dolara.
Najveća tajvanska kompanija je prošle nedelje objavila da su prihodi od prodaje rasli najbrže od 2022. godine. To bi moglo da znači da je pomama za AI čipovima uspela da nadomesti pad tražnje na tržištu pametnih telefona. Apple, koji je u 2023. TSMC-ju doneo oko četvrtine prihoda, godinu je počeo padom prodaje iPhonea u Kini.
Opširnije
TSMC dobija 11,6 milijardi dolara od SAD za tri fabrike čipova
SAD planiraju da dodele kompaniji Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. 6,6 milijardi dolara grantova.
08.04.2024
ASML podbacio u prvom kvartalu, ali problemi evropskog lidera su privremeni
Kina ostaje ključno tržište za ASML.
17.04.2024
Tržište Tajvana zbog čipova sve više beži Južnoj Koreji
Dva tržišta se takmiče u privlačenju investitora koji bi da ulažu u veštačku inteligenciju i računarske čipove.
08.04.2024
Akcije Samsunga poletele posle najave saradnje sa Nvidijom
Nikkei Asia je izvestio da Nvidia Corp. želi da kupi Samsungove memorijske čipove visokog propusnog opsega.
20.03.2024
Nvidia najavila najmoćnije AI čipove do sada, ali akcije padaju
Nvidia je u ponedeljak predstavila svoju najnoviju arhitekturu čipa uz koju se nada da će još više odskočiti od konkurencije.
20.03.2024
Od oktobra 2022, TSMC je svoju tržišnu vrednost uvećao za oko 340 milijardi dolara, a investitori se klade da će ova kompanija biti jedan od glavnih dobitnika rasta svetske tražnje za AI tehnologijom. Budžet za kapitalna ulaganja u 2024. godini iznosi 28 do 32 milijarde dolara.
U januaru su iz kompanije rekli da očekuju da će prihodi od prodaje ove godine rasti 20 odsto kako se tržište poluprovodnika bude oporavljalo. S druge strane, tada su takođe upozorili da i dalje postoje rizici zbog promenljivosti makroekonomske situacije u svetu. Glavni dobavljač TSMC-ja, ASML Holding NV (koji pravi najnaprednije mašine za proizvodnju čipova na svetu), u prvom kvartalu je zabeležio pad prodaje od 22 odsto.
Dugoročno gledano, investitori očekuju da će AI čipovi biti zaslužni za sve veći deo prihoda od prodaje. Prihodi od prodaje po ovom osnovu u TSMC-ju rastu za 50 odsto godišnje, rekla je kompanija u januaru. Međutim, investitori misle da je ovaj nivo rasta tražnje za AI čipovima neodrživ na duži rok. Deo ulagača je zabrinuti i oko situacije u Tajvanskom moreuzu, morskog koridora koji deli Kinu i Tajvan, ostrvo koje Kina smatra svojom teritorijom.