Srbija je dobila prvi digitalni token - Finspot faktoring token (FIN), čije izdavanje bi trebalo da otvori vrata novom modelu investiranja u kompanije u našoj zemlji.
Kako se precizira u saopštenju Komisije za hartije od vrednosti, beogradskoj firmi Finspot odobreno je objavljivanje belog papira za inicijalnu ponudu 35.250 FIN-ova, nominalne vrednosti 1.000 dinara. To znači da je ukupna vrednost inicijalne ponude 35.250.000 dinara (više od 300.000 evra). Beli papir, objašnjavaju, predstavlja dokument sličan prospektu kod postupka izdavanja hartija od vrednosti, a koji je izdavalac obavezan da objavi i koji sadrži podatke o izdavaocu digitalne imovine, digitalnoj imovini i rizicima.
"Naš tim priprema objavljivanje belog papira, svih pratećih materijala, kao i detalja inicijalne ponude FIN tokena i oni će biti objavljeni u narednih nekoliko dana na našoj veb-stranici www.finspot.rs. Ukratko, zainteresovani će moći da kupe tokene dinarskom uplatom na namenski račun inicijalne ponude za vreme trajanja ponude, nakon što otvore i verifikuju profil na našoj platformi. Datum početka inicijalne ponude biće objavljen zajedno sa belim papirom, a kupovina FIN tokena će biti moguća i nakon završetka ponude ukoliko na raspolaganju ostane slobodnih FIN tokena", kaže suosnivač i tehnički direktor Finspota Ognjen Kurtić.
Inicijalna ponuda za upis i uplatu FIN će trajati 14 dana, a vlasnici tokena moći će da ulažu u jedan od četiri investiciona indeksa.
"Investicioni indeksi predstavljaju u stvari investicione proizvode u koje će Finspot faktoring token moći da se ulaže. Njihove detalje ćemo objaviti zajedno sa objavom belog papira, a sada možemo reći da će ih biti četiri, da će se razlikovati po datumu dospeća (najkraći tri meseca, najduži dvanaest meseci) i stopi prinosa (najniža sedam odsto, a najviša 10 odsto kamate na godišnjem nivou). Razlikovaće se i po ukupnom iznosu FIN tokena koji u njih mogu biti uloženi, kao i po periodu u kojem će u njih biti moguće investirati nakon objave uspešnosti inicijalne ponude", pojašnjava Kurtić.
Generalni direktor firme Davor Papac dodaje da će Finspot odmah po objavljivanju završetka inicijalne ponude postaviti na platformu pomenute indekse. Potom će, u zavisnosti od tempa širenja poslovanja, potencijalno postavljati nove investicione indekse kako postojeći budu isticali.
"Upravo u ovoj fleksibilnosti ogleda se inovacija koju donosi tehnologija iza digitalnog tokena", ocenjuje Papac.
Nakon datuma dospeća indeksa u koji je investiran FIN, investitoru se vraćaju uloženi FIN-ovi njihovim prenosom u njegov blokčejn novčanik, a ostvareni prinos kamate se uplaćuje u dinarima na račun investitora, poručili su iz Komisije. FIN-ove koji su vraćeni nakon datuma dospeća indeksa, investitor može ponovo iskoristiti za ulaganje u nove investicione indekse koji tada budu u ponudi ili može prodati tokene za dinare i to isključivo izdavaocu ovih digitalnih tokena.
Prve ideje o tokenizaciji u faktoringu u Finspotu su počeli da razvijaju 2019. godine u okviru Block.IS akceleratora koji je na nivou Evropske unije finansirao blokčejn projekte.
"Sa našom 'proof-of-concept' implementacijom smo uspeli da osvojimo taj akcelerator u konkurenciji više od 150 startap kompanija iz Evrope i tada smo dobili i 'equity-free grant' od 50.000 evra, koji smo iskoristili za dalji razvoj. Ubrzo nakon završetka akceleratora čuli smo i za nacrt Zakona o digitalnoj imovini i nakon čitanja nacrta smo shvatili da će naš model moći da se legalno primenjuje u zemlji", navodi Kurtić.
Koliko je procedura zahtevna govori podatak da su prvu verziju belog papira napisali početkom 2021. godine.
"Od tada smo imali dosta iteracija sa advokatima, poreskim savetnicima, knjigovođama i regulatorima kako bismo došli do validnog biznis modela koji donosi dobit i investitorima i Finspotu i koji je regulatorno potpuno pokriven", kaže naš sagovornik, naglašavajući da su podrška advokata i dobra saradnja sa timom komisije bili od velike pomoći u procesu pripremanja zahteva.