Investitori u našoj zemlji danas će prvi put moći da ulože svoj novac u novi vid imovine - domaće digitalne tokene. U svetu digitala, oni se mogu posmatrati kao pandan hartijama od vrednosti. Ima ih više vrsta, a njihove konkretne karakteristike definišu se kroz pametne ugovore, to jest programe koji omogućavaju prenos sredstava.
Ulaganja su, makar zasad, moguća samo u tokene beogradske fintek firme Finspot, koja je kao pionir u ovoj oblasti nedavno dobila odobrenje za izdavanje Finspot faktoring tokena – FIN.
Inicijalna ponuda počinje ovog jutra i traje do 28. juna u ponoć, a podrazumeva 35.250 FIN-ova nominalne vrednosti 1.000 dinara. Budući da je tradicionalno tržište kapitala kod nas prilično skromno razvijeno, oči poslovne zajednice uprte su u novi vid investiranja. Da bi blokčejn na ovim prostorima mogao biti atraktivniji od berze, ranije je za naš portal nagovestio i savetnik za kriptovalute u Crnoj Gori Novak Svrkota, napomenuvši da je tržište kapitala u regionu svoje slavne dane doživelo pre ekonomske krize 2007/2008.
"Tržište kriptovaluta je odavno veće i značajnije od tradicionalnog tržišta kapitala u našoj zemlji. Mislim da kompanije i tržišta kapitala treba da iskoriste prednosti koje nudi tokenizacija", poručio je on.
Stoga ne čudi što osnivač i tehnički direktor Finspota Ognjen Kurtić očekuje veoma dobar odziv i nada se da će im investitori dati poverenje, uprkos tome što je u pitanju veoma inovativan investicioni proizvod.
"Imamo više od 100 prijavljenih investitora, od kojih je već 30-ak prošlo proces akreditacije. Još jednom pozivamo sve zainteresovane da detaljno pročitaju beli papir i da nam se jave putem našeg sajta ukoliko imaju dodatna pitanja", kaže Kurtić.
Da pojasnimo navedeno – beli papir je dokument koji je sličan prospektu kod postupka izdavanja hartija od vrednosti i sadrži podatke o izdavaocu digitalne imovine, digitalnoj imovini i rizicima. Praktično, omogućava investitorima da donesu utemeljenu odluku o investiranju i procene rizike u vezi sa ulaganjem u digitalnu imovinu. Nakon analize belog papira, investitorima je pripremni korak za inicijalnu ponudu FIN tokena otvaranje naloga na sajtu te firme.
Budući da se radi o novoj praksi u srpskom finansijskom sektoru, veliku pažnju privuklo je pitanje kakav će poreski tretman imati investitori u digitalne tokene. U tom pogledu, Finspot se fokusirao na fizička lica kao potencijalne investitore, a oni su obveznici poreza na prihode od kapitala (pojam ne treba mešati sa pojmom kapitalne dobiti).
"Porez koji se plaća je porez po odbitku, i plaća ga kompanija Finspot u ime investitora. On iznosi 15 odsto od ostvarenog profita. Finspot podnosi poresku prijavu u ime investitora u trenutku kada indeks dospe, a pre nego što investitoru isplati profit na bankovni račun, umanjen za iznos poreza. Investitor nema nikakvu drugu obavezu plaćanja poreza", pojašnjava Kurtić.
Podsetimo, ovlašćeni računovođa i poreski savetnik specijalizovan za kriptovalute i tokene Miloš Praštalo, u ranijem razgovoru za naš medij, pojasnio je kako će izgledati poreski tretman za pravna lica. Tu u razmatranje dolaze tri vrste poreza: na dodatu vrednost (PDV), na dobit i na kapitalnu dobit.
Pravno lice ne plaća PDV kada kupi token, niti Finspot iskazuje PDV prilikom prodaje, jer su, kako nam je rekao, prema jednom mišljenju Ministarstva finansija oslobođeni od PDV za konkretno taj njihov token. Više o tome zašto su oslobođeni od ovog poreza možete pročitati u sledećem tekstu: Prvi digitalni token u Srbiji - ko plaća porez i koliki?
Kako je Praštalo tada poručio, praksa u ovom slučaju je da kompanija koja je kupila i investirala u token to knjiži na nematerijalnu imovinu (stalna sredstva) po nabavnoj vrednosti. Svako kasnije ubiranje kamate smatra se prihodom i ti prihodi od kamata će na kraju godine povećati dobit kompanije koja je uložila u token. "Dakle, ovde sada pričamo o implikacijama na porez na dobit koji iznosi 15 odsto (u slučaju preduzetnika - 10 odsto) i obračunava se kada se kalendarska godina završi (kada se sprovodi završni račun, podnose finansijski izveštaji...)", kazao je on.
Kako je zaključio, navedeni porez na dobit uvek je isti. Kada je u pitanju porez na kapitalnu dobit - on ne postoji. Investitor, naime, ne može da ostvari kapitalnu dobit, jer FIN token nije moguće preprodati.
"Pošto se FIN tokeni ne mogu čuvati (a i fiksirani su na 1.000 dinara po komadu, pa im se vrednost ne može povećavati), samim tim ne postoji ni bilo kakva kapitalna dobit niti kapitalni gubitak u poreskom bilansu pri sprovođenju završnog računa", istakao je poreski savetnik.
Ipak, ostala je još jedna nedoumica – da li postoji delimično oslobađanje od poreskih nameta pri reinvestiranju u tokene?
"Po onome što smo mi analizirali, ova olakšica ne važi za nas jer se odnosi isključivo na ulaganje u 'equity', što ulaganje u naš token nije. Radimo na proveri ove informacije sa našim poreskim savetnicima", navodi osnivač Finspota.