Nije u pitanju rimejk haljine Audrey Hepburn sa potpisom Givenchy Haute Couture koju je Ivanka Trump nosila u utorak uveče na svečanoj inauguracionoj večeri. Reč je o "custom-made" haljini Oscara de la Rente (ODLR) koju je nosila u nedelju uveče, na večeri pre inauguracije, onoj uz sveće u Nacionalnom muzeju građevinarstva u Vašingtonu.
Brend je odlučio da objavi dve Ivankine fotografije. Odmah nakon toga, Instagram je "goreo" s komentarima poput "Fašizam, ali u modi", "Kao i tokom uspona nacista, veliki brendovi ponovo podržavaju zlo u ime većeg profita", "Nikada više neću nositi ODLR" i slično.
Opširnije
Investitori uče da 'čitaju' Trumpa - pregled sa berze
Evropski i američki indeksi rastu zbog prognoza u vezi sa jačim ulaganjima u veštačku inteligenciju.
pre 4 sata
Bankari u Davosu Trumpovu deregulaciju vide kao vetar u leđa, Evropa zaostaje
Na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu pojavljuje se nova podela u svetskom bankarstvu. SAD su već odložile primenu bazelskih pravila.
pre 6 sati
Trump planira carine Kini od 10 odsto već u februaru, elita iz Davosa oguglala na pretnje
Podsetimo, Trump je u ponedeljak uveče najavio da će Meksiku i Kanadi uvesti carine od 25 odsto 1. februara.
pre 6 sati
Obveznice SAD rastu jer Trump zasad ne uvodi carine Kini
U međuvremenu, dolar je porastao jer je Trump rekao da i dalje planira da uvede carine od 25 odsto Meksiku i Kanadi
pre 21 sat
Oscar de la Renta je dizajnirao haljine i za bivše prve dame, uključujući Hillary Clinton, Jill Biden i Jacqueline Kennedy, koja ga je, zapravo, i proslavila tokom šezdesetih godina prošlog veka. Sve su supruge demokratskih predsednika. Modni dizajner po kome brend nosi ime preminuo je 2014. godine, a rodom je iz Dominikanske Republike. Poznat je i po svojoj izjavi da je moda nepolitička i nepartijska.
Da li je?
Predsednik Donald Trump započeo je svoj drugi mandat strastvenim inauguracionim govorom u kojem je obećao da će prioritet dati američkim interesima sa 'zlatnim dobom' za zemlju, dok se istovremeno obračunava s 'radikalnim i korumpiranim establišmentom'.
Ivanka je i ranije bila "žrtva" modnih bojkota zbog oca.
Činjenica da mu je bila savetnica za vreme njegovog prvog mandata - od 2017 do 2021, iako nije dobijala platu, doprinela je tome. Mnogi su navodili njenu nekompetentnost na događajima visokog nivoa i dovodili u pitanje da li je njena pozicija u vladi izraz nepotizma. Ali očeva miljenica imala ja tada i drugih problema.
Modni lanac Nordstrom izbacio je tokom 2017. godine njenu liniju odeće, asesoara i cipela iz prodaje. To se desilo nakon što su aktivisti pozvali na bojkot prodavnica koje posluju s porodicom predsednika. Kompanija je tada potez opravdala slabom prodajom. U pozadini, to je bila posledica kampanje #GrabYourWallet, koja je pozivala kupce da bojkotuju kompanije koje podržavaju porodicu Trump.
Pokrenule su je dve žene, ljute zbog ponižavajućih i seksističkih komentara tadašnjeg predsedničkog kandidata Donalda Trumpa o ženama, koji su pre toga isplivali u vidu snimka poznatijeg kao Access Hollywood.
Suosnivačica Shannon Coulter pozvala je na bojkot predsedničkog kandidata rečima: "Oni koji su glasali protiv Donalda kontrolišu potrošnju od sedam milijardi dolara".
Samo dve godine pre toga, 2015, Ivankin brend generisao je 100 miliona dolara prihoda godišnje, da bi godišnji saldo kompanije 2017. bio svega pet miliona dolara. Ivanka je ubrzo obustavila svoju modnu liniju, opravdavajući to zauzetošću na poziciji savetnice.
Melanijini modni izazovi
U to vreme, ni brendovi povezani sa njenom maćehom Melanijom nisu bili pošteđeni. Na meti se našao brend Dolce & Gabbana, koji ju je oblačio u više prilika, uključujući i onu kada se srela sa papom Franjom 2017. godine, i kada se zvanično uselila u Belu kuću ubrzo nakon toga, noseći D&G bluzu i Bally pantalone.
Zapažena je bila i u D&G kaputu od 51.500 dolara, a Stefano Gabbana je s ponosom objavljivao Melanijine fotografije u D&G kreacijama. Da bi se narugao kritičarima, brend je na tržište izbacio majicu sa veoma jasnim sloganom: "Boycott Dolce & Gabbana".
Majica se i sada može pronaći na, recimo, eBayu, po ceni znatnoj većoj od inicijalne, za oko 350 dolara.
Ako vam se slogan čini poznat, to je zato što ga je prva koristila Beyonce. Kada su planirali da je bojkotuju nakon izvođenja pesme Formation na Superbowlu 2016, ona se kritičarima narugala prodavajući "Boycott Beyonce" majice i maske za telefone na turneji, po ceni od 45 dolara.
Kritičari smatraju da je to bio ključni momenat u njenoj PR kampanji, koji je repozicionirao sliku o njoj u skladu sa vladajućim socijalnim tendencijama. Od ranijeg modela apsolutne popularnosti i sviđanja, išlo se ka pop-kulturi koja favorizuje sukob i jasno iskazivanje političkog mišljenja.
Međutim, ova logika ne deluje primenjivo za Melaniju, jer je za nju karakteristično to što se kloni javnog iskazivanja političkog mišljenja, za razliku od nekih prvih dama koje su modu otvoreno koristile da pošalju poruku. Primer za to je Michelle Obama, koja je sarađivala sa značajnim brojem vrhunskih dizajnera.
Prve dame ne 'pozajmljuju' odeću
Za zvanične događaje poput državnih poseta ili balova, dizajneri često poklanjaju odeću koju prva dama prihvata u ime vlade SAD. Nakon što je nosi, svi poklonjeni komadi čuvaju se u Nacionalnom arhivu kao istorijski artefakti, a ne u njenom ormanu.
Prve dame takođe ne "pozajmljuju" odeću na način na koji to rade poznate ličnosti za crveni tepih, jer bi to moglo pokrenuti etička pitanja i postati problem za predsednika. Sve što nije poklon, obično se kupuje iz ličnih sredstava. Ipak, svaki modni trenutak prve dame obično privlači veliku pažnju medija, a PR agencije odmah šalju saopštenja o njenom stajlingu nakon događaja.
Melania je, međutim, tokom prvog Trumpovog mandata imala daleko uži krug dizajnera spremnih da rade s njom nego njene prethodnice. Slavni dizajneri su javno izražavali stav da ne žele da rade s njom, izražavajući tako protest prema Trumpovoj politici. Marc Jacobs rekao je svojevremeno u intervjuu za WWD: "Radije bih uložio energiju da pomognem onima koji će biti pogođeni Trumpom i njegovom politikom".
A neki su to zaista i uradili.
Američki dizajner nemačkog porekla Robert Geller se, nakon revije za jesen 2017. na njujorškoj nedelji mode poklonio publici u majici s natpisom "Immigrant", to jest poslao je poruku solidarnosti emigrantima i izbeglicama kojima je prećeno tokom prve nedelje prvog mandata Donalda Trumpa.
Iako je izjavio da je apolitičan, dizajner je ovim potezom izazvao veliki odjek u javnosti i zbog velikog interesovanja pokrenuta je proizvodnja majica, a prihod je po njegovoj odluci išao organizaciji ACLU.
ACLU je prvi uložio žalbu protiv imigracione zabrane, što je rezultiralo obustavljanjem deportacija koje su već bile na snazi. Samo tokom vikenda nakon što je zabrana donesena, onlajn donacije ovoj organizaciji iznosile su 24 miliona dolara, što je šest puta više nego što je godišnji prosek donacija koje su do tada primali.
Zanimljivo je i to da je bivša manekenka iz Slovenije prva žena bilo kog američkog predsednika koja je i sama imigrant. Dobila je zelenu kartu, odnosno stalni boravak 2001. godine, malo pre nego što se uselila u zgradu Trump.
Kao Melania Knauss u SAD je prvobitno ušla uz B1/B2 vizu 1996. godine. Državljanstvo je ostvarila na osnovu EB-1 vize. Kako je izveštavao Washington Post, ova viza se dodeljuje osobama koje su izuzetno istaknute u svojim oblastima, akademicima, sportistima i slično, pa se često naziva i Einstein Visa.
U vezi sa kritikama upućenim D&G, neki mediji su postavili pitanje zašto se kritičari Trumpove politike i retorike protiv imigranata uopšte bave prestižnim brendom. Autorka Connie Wang ističe da veza onih koji bi mogli biti ugroženi njegovom politikom i kupaca Dolce & Gabbana - deluje bezazleno.
"Ako se uzme u obzir privilegovani svet Dolce & Gabbana izvršnog tima i njihovih potrošača, koji mogu da priušte majicu od 245 dolara, jasno je da Trumpove politike verovatno imaju malo ili nimalo negativnog uticaja na njihove živote", kaže ona.
Drugim rečima, oni imaju taj komfor da za njih stvarnost može biti apolitična. "Jedino što vredi bojkotovati jeste ono što ugrožava njihovu sposobnost da se zabave."
Ali to je bilo 2017. godine, i tada smo živeli u prilično drugačijem svetu nego što je danas. Danas, očigledno, mnogima nije baš do zabave. Baš tako je izgledala i Melania u utorak.
Promenljiva vremena, promenljive prve dame
Melania je privlačila pažnju svojim modnim izborima pre i nakon svog prvog ulaska u Istočno krilo 2017. godine. Kontrasti joj nisu bili strani. Neprocenjivu balsku haljinu s inauguracije od svilenog krep materijala u vanila boji, spuštenih ramena, sa suknjom sa prorezom, ukrasnim karnerima od vrata do poruba, i trakom u boji karmina oko struka, dizajnirao je Hervé Pierre u saradnji s njom lično. Dizajner je ranije bio deo tima Oscara de la Rente i Caroline Herrere, a sarađivao je sa njom i mnogo pre nego je postala prva dama.
Haljina je našla svoje mesto u Nacionalnom muzeju američke istorije.
Melania je, takođe, znala da obuče i nešto sasvim kontrasno tome - jaknu od 39 dolara s natpisom "Stvarno me nije briga, a tebe?".
Deluje da se u novoj rundi prva dama (tačnije, njen stilista) sveti bojkotovanjem velikih modnih kuća, odlučivši se za manje poznatog njujorškog dizajnera Adama Lippesa i šešir Erica Javitsa. Veoma ozbiljan izbor tamnoplavog kaputa, suknje i bluze u boji slonovače nagoveštavaju da će Melania (54) stvari raditi drugačije ovog puta. Znamo da je bilo veoma hladno napolju, ali hladnoća je bila prisutna i između dvoje supružnika, primećuju analitičari za govor tela.
Melanija velikim obodom želela da sakrije pogled?
Inače, trenutno je u Nacionalnom muzeju američke istorije aktuelna izložba koja za temu ima upravo haljine iz gotovo 100 godina stare kolekcije prvih dama u Smithsonianu, uključujući one koje su nosile Frances Cleveland, Lou Hoover, Jacqueline Kennedy, Laura Bush i Michelle Obama.
U delu pod nazivom "Promenljiva vremena, promenljive prve dame" posebno se ističe uloga Dolley Madison, Mary Lincoln, Edith Roosevelt i Lady Bird Johnson, kao i njihovi doprinosi administracijama svojih supruga.
Čak i oni koji su apolitični ne negiraju dugotrajni brak između politike i mode. U prilog tome govori i tvrdnja da čak i ako negirate modu - i to je politički stav.
Sudeći po porodici Trump, razvoda neće biti.