Donald Trump položio je zakletvu na ceremoniji u Kapitolu i zvanično postao 47. predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD). Zakletvu je pre njega položio potpredsednik JD Vance.
Trump je svoje inauguraciono obraćanje započeo pompeznom najavom: "Danas je kraj propadanja Amerike. Danas je dan oslobođenja".
On je ranije najavio da će iskoristiti svoj govor da pojača poruku nacionalnog jedinstva, a počeo je mračnim prikazom trenutnog stanja stvari u zemlji koja je doskora bila pod Bidenovom vlašću. "U Sjedinjenim Državama, gde se danas okupljamo, naša vlada se suočava sa krizom poverenja. Godinama je radikalna i korumpirana vlada izvlačila moć i bogatstvo od naših građana, dok su stubovi našeg društva bili razbijeni i urušeni. Sada imamo vladu koja ne može da se nosi čak ni sa običnom krizom kod kuće, dok se spotiče kroz neprekidan niz katastrofalnih događaja u inostranstvu", rekao je on.
Opširnije
Ima li smisla kupiti kripto-novčiće Donalda ili Melanije Trump
$Trump token lansiran nekoliko dana pre predsedničke inauguracije.
pre 8 sati
Davos 2025 - inauguracija Trumpa, globalni izazovi i očuvanje planete
Svetski ekonomski forum (WEF) u Davosu, koji se održava pod sloganom "Saradnja za inteligentno doba", danas otvara diskusija o trenutno najaktuelnijem događaju - inauguraciji Donalda Trumpa.
pre 9 sati
Prva poruka s Davosa: Trumpov drugi mandat bi mogao biti još nestabilniji od prvog
Otvaranje godišnjeg sastanka Svetskog ekonomskog foruma u Davosu proteklo je u znaku inauguracije novog američkog predsednika Donalda Trumpa.
pre 6 sati
Zakonodavna oluja i bombastičan početak 'Trumpovog efekta'
Samo nekoliko sati pre preuzimanja vlasti – šta će učiniti Donald Trump?
pre 10 sati
Trump će proglasiti nacionalnu energetsku vanrednu situaciju
Američki predsednik pozvaće se na vanredna ovlašćenja već prvog dana.
pre 11 sati
Associated Press je izvestio da je Trumpovo obraćanje pred oko 600 zvanica u Rotundi Kongesa SAD zbog toga ličilo na njegov govor na inauguraciji 2017. godine, kada je prvi put postao predsednik. Bila je to, prema njihovim navodima, svojevrsna optužnica za stanje u zemlji koje nasleđuje, uz velika obećanja da će rešiti probleme i pokušaj da sebe predstavi kao nacionalnog spasitelja.
"Naš suverenitet će biti vraćen. Naša bezbednost će biti obnovljena. Naš glavni prioritet biće stvaranje nacije koja je ponosna, prosperitetna i slobodna", kazao je Trump.
Najavio vandredno stanje na granici
Dodao je da će odmah početi da izdaje izvršne naredbe, od kojih će se prve odnositi na proglašenje vanrednog stanja na granici sa Meksikom i na slanje vojnika u tu oblast, zbog čega je dobio ovacije svih prisutnih republikanaca i nekoliko demokrata. "Svi ilegalni prelazi će biti okončani i počećemo da vraćamo ilegalne imigrante. Uspostavićemo politiku 'Ostanite u Meksiku'. Poslaću vojsku na granice, da bi se sprečila katastrofalna invazija. Karteli će biti strane terorističke organizacije", predvideo je on.
O energetici i inflaciji je u svom govoru rekao: "Smanjićemo inflaciju i cene roba. Inflaciju je izazvalo rasipništvo vlade, pa ću proglasiti energetsku vanrednu situaciju da bismo mogli da počnemo da bušimo. Snizićemo cene energije i obnovićemo zalihe energije. Ponovo ćemo biti bogata nacija, a tečno zlato pod našim nogama će nam pomoći u tome."
On je rekao da će ponovo povući SAD, koje su najveći zagađivač ugljenikom, iz Pariskog sporazuma o klimi, čime će zadati udarac naporima širom sveta u borbi protiv globalnog zagrevanja i još jednom udaljiti zemlju od njenih najbližih saveznika. Trump je 2017. godine, kada je prvi put postao predsednik, takođe napustio Pariski sporazum o klimi, sklopljen 2015. sa ciljem ograničavanja dugoročnog globalnog zagrevanja.
Govoreći o automobilskoj industriji rekao je da će zaštititi taj sektor i vratiti ga radnicima. "Moći ćete da kupite automobil koji želite, bio električni ili ne."
Kako je rekao, tarife će obogatiti Amerikance, "pa osnivam Službu za inostrane prihode za prikupljanje carina iz stranih izvora. Vratićemo efikasnost saveznoj vladi, što ćemo postići preko Odeljenja za vladinu efikasnost."
"Americi ću vratiti slobodu govora izvršnom naredbom o slobodi štampe. Nikada više država neće biti korišćena kao oružje za napad na političke protivnike, o čemu znam dosta", rekao je on.
Naveo je i da će potpisati i izvršne naredbe o poništavanju zaštite transrodnih osoba i o ukidanju programa različitosti, jednakosti i inkluzije, kao i da će zvanična politika Sjedinjenih Država biti da postoje samo dva pola: muški i ženski. Takođe će vojnicima koji su otpušteni zbog preskakanja obaveznih vakcinacija vratiti posao i plate, dodao je. "Naši vojnici će se tako fokusirati na svoju jedinu misiju: odvraćanje neprijatelja naše zemlje. Nas će definisati ratovi koje završavamo, ili oni u koje se uopšte ne mešamo. Zalagaću se za povratak svih američkih talaca širom sveta."
Rekao je i da će promeniti naziv Meksičkog zaliva u Američki zaliv, a planine Denali u Mekinli. "Panama je izneverila naše poverenje, američki brodovi plaćaju previsoke naknade za prolaz kroz Panamski kanal, dok kineski brodovi ne. Kina kontroliše kanal, to nije u redu", rekao je on.
Trump je imao i pompeznu najavu u svom govoru: "Idemo na Mars", rekao je on, dižući na noge uzbuđenog Elona Muska, vlasnika svemirske kompanije SpaceX, koji je najavio letove ljudi na Mars.
Očekuje se da će Trumpu među prvim političkim potezima biti i pokretanje procedura za ukidanje prava na dobijanje državljanstva po osnovu rođenja na teritoriji SAD. CNN je ranije izvestio da republikanac planira da prvog dana na funkcije pomiluje neke od osuđenih za divljanje na Kapitolu 6. januara 2021. godine.
Kako su reagovala tržišta?
Wall Street je kolektivno odahnuo nakon što je Trump odustao od uvođenja specifičnih carina za Kinu prvog dana na funkciji (što ne znači da ovo pitanje neće biti aktuelizovano u narednom periodu, upozorili su stručnjaci), pa je to dovelo do rasta fjučersa na američke akcije, preneo je Bloomberg. Fjučersi za S&P 500 i Dow Jones Industrial Average su porasli za po 0,4 odsto, dok je redovno trgovanje na Wall Streetu u ponedeljak bilo zatvoreno.
Evorpske berze dan su zaključile pretežno u zelenom, pri čemu je panevropski indeks Stoxx 600 bio u plusu za 0,06 odsto. Referentni indeks Londonske berze skočio je za 0,18 odsto, Frankfurtske berze za 0,42 odsto, Pariske za 0,31, a Madridske za 0,23 odsto.
Vrednost dolara je pala - Bloomberg Dollar Spot Index je bio slabiji za 1,1 odsto.
BBDXY:IND
BBG US Dollar Spot
1.301,76 USD
-14,38 -1,09%
cena na otvaranju
1.317,07
prethodna cena na zatvaranju
1.316,14
ovogodišnja zarada
-0,70599190%
dnevni raspon
1.300,28 - 1.317,07
raspon u 52 nedelje
1.216,47 - 1.323,16
Evro je porastao za 1,4 odsto, a meksički pezos je ublažio raniji rast dok je Trump govorio o vanrednom stanju na južnoj granici.
Njegov plan da se pozove na hitna ovlašćenja kako bi podstakao domaću proizvodnju energije i udaljio je od obnovljivih izvora izazvao je pad u vrednosti akcija kompanija Siemens Energy AG, Enel SpA i Vestas Wind Systems A/S.
U međuvremenu, trgovci kriptovalutama su kupili kajmak pošto je bitcoin dotakao rekord od preko 109.000 dolara nakon što su Trump i njegova supruga Melania tokom vikenda predstavili sopstvene mim-koine.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
102.988 USD
-568,3 -0,55%
cena na otvaranju
103.556,29
prethodna cena na zatvaranju
103.556,3
ovogodišnja zarada
10,6821%
dnevni raspon
99.488,18 - 109.241,14
raspon u 52 nedelje
49.212,74 - 109.241,14
U ponedeljak uveče bitcoin je redukovao dobitke i beležio je rast od 0,3 odsto, držeći cenu od 103.846,64 dolara, a ether je porastao za 2,9 odsto na 3.323,82 dolara.
Prinosi od 10-godišnjih američkih državnih obveznica neznatno su promenjeni i iznosili su 4,63 odsto. Prinosi od nemačkih i britanskih hartija od vrednosti iste ročnosti takođe su se blago menjali i bili su 2,53 i 4,66 odsto, tim redom.
Nafta West Texas Intermediate je oslabila za 1,3 odsto na 76,89 dolara za barel. Zlato je poraslo za 0,2 odsto na 2.708,21 dolara za uncu.
Ko je prisustvovao inauguraciji
Trump se pre ceremonije sastao u Beloj kući sa odlazećim šefom države Joeom Bidenom. Biden ga je dočekao sa rečima "Dobro došao kući", nakon čega su razgovarali oko 35 minuta iza zatvorenih. Razgovoru su prisustvovale i njihove supruge Melania Trump i Jill Biden.
Inauguraciji su prisustvovali članovi Trumpove porodice, poslanici Kongresa, kandidati za njegov kabinet... Među zvanicama se našlo mnogo poznatih lica američke politike i privrede: bivši predsednici Bill Clinton i Barack Obama, pri čemu je Billu društvo pravila supruga Hillary, dok je Michelle odbila poziv, potpredsednica i Trumpova predsednička protukandidatkinja Kamala Harris, kao i budući savetnici Musk i Vivek Ramaswamy, dok su se iz korporativnog sveta izdvojili Sundar Pichai iz Alphabeta, prvi čovek Applea Tim Cook i Mark Zuckerberg iz Mete.
Događaj je inače u petak premešten u zatvoreni prostor zbog opasno niskih temperatura.
Takođe, pozivu na ceremoniju odazvao se argentinski predsednik Javier Milei, italijanska premijerka Giorgia Meloni i kineski potpredsednik Han Zheng, koji je preuzeo mesto predsednika Xi Jinpinga. Upravo poziv (i odbijanje) poslednjeg izazvalo je najviše interesovanja među analitičarima.
Politikolog Blaž Vrečko Ilc je rekao da poziv kineskom lideru izražava "svest o radikalnoj promeni svetskih odnosa, gde je odnos SAD i Kine od centralnog značaja". Stručnjak Tomaž Deželan je, međutim, dodao da je Trump sa pozivom ispao "naivan", jer je Xi poslao izaslanika u njegovo ime. "Ovo je signal šta Xi misli o Trampu", rekao je on.
Dodao je da Trump pridaje veliki značaj inauguraciji u smislu projekcije njegove veličine, značaja i, s druge strane, kao izraza priznanja američkih ne samo političkih, već centralnih ekonomskih i društvenih elita.
"Značaj je izuzetan, jer je miran prenos vlasti jedna od temeljnih garancija demokratije", kazao je Deželan sa Fakulteta društvenih nauka u Ljubljani. Reč je o događaju koji prećutno svedoči o tome da su "SAD i primer svim izbornim demokratijama i hibridnim režimima, koji baš s tim imaju velikih problema".
Šta je Bidenovo ekonomsko nasleđe?
Predsednik Trump dobija najjaču privredu iz ruku svog prethodnika Bidena, u dobrom stanju. Barem na ekonomskom planu, jasno je da su neki ključni pokazatelji Trumpu predati u dobroj formi.
Nezaposlenost je na 4,1 odsto, što je manje sa 6,4 odsto iz januara 2021, kada je Biden preuzeo dužnost, a 2024. je stvoreno ukupno 2,2 miliona radnih mesta, što je pad sa tri miliona u 2023, ali više od dva miliona iz 2019, prema pisanju Bloomberga.
Ipak, velika briga sa kojom će se morati suočiti novi predsednik je rastući deficit, koji je rezultovao visokim troškovima zbog povećanja prinosa na obveznice. U protekla četiri meseca kamatne stope na desetogodišnje državne hartije od vrednosti porasle su za više od procentnog poena. Inflaciona kriza je ostavila u nasleđe cene koje su kumulativno porasle za 20 odsto tokom Bidenovog mandata.
Trump je na ceremoniji u ponedeljak rekao je da će pobediti rekordnu inflaciju. U prvih 17 meseci Bidenovog mandata inflacija je kontinuirano rasla, a vrhunac od 9,1 odsto dostigla je u junu 2022. godine, dok najnoviji podaci pokazuju da je u decembru 2024. pala na 2,9 odsto. U drugim istorijskim periodima inflacija je bila i veća, na primer 1980. godine, kada je bila više od 14 odsto.
(Ažurirano kroz tekst.)
- u pisanju teksta pomogao Aleš Kovačić.