Ovogodišnje izdanje Frieze London, jednog najprestižnijih savremenih sajmova umetnosti, predstavlja više od 160 galerija iz oko 40 zemalja, dok Frieze Masters ima 130 galerija. Iako postoji velika zabrinutosti zbog trenutnih globalnih dešavanja i pretnji o usporavanju ekonomije, prvi dan sajma imao je iznenađujuće veliki broj posetilaca. Redovi od nekoliko stotina trendi odevenih VIP osoba nestrpljivo su čekali otvaranje vrata u 11 sati da stupe u VIP sekciju sajma - Frieze Masters, u kojem su izlažena dela vrednosti i do nekoliko desetina miliona funti.
Ovaj entuzijazam ne čudi s obzirom na to da je London poznat po svojoj koncentraciji bogatih pojedinaca. Prema podacima sa Statiste grad je domaćin čak 87 milijardera, što ga svrstava među pet metropola sa najvećom koncentracijom milijardera u svetu. London je takodje poznat i po postizanju najviših cena umetničkih dela, što je potvrđeno i ove godine, posebno sa rekordnom cenom za delo delo Gustava Klimta iz 1918 Dame mit Fächer od 85,3 miliona funti na aukciji u Sotheby’s.
Međutim, londonska umetnička scena suočava se i sa izazovima, uključujući složene procedure za privremeni uvoz i povećane ukupne troškove organizacije događaja nakon izlaska Velike Britanije iz EU.
Opširnije
Da biste mudro ulagali u umetnička dela, možda ćete morati da zanemarite brojke
Na tržištu umetnosti, vrednom skoro 65 milijardi dolara, primećuje se nesigurnost, ali i promene.
10.07.2023
Nacionalna galerija portreta UK sija posle renoviranja od 44 mil. funti
Nacionalna galerija portreta u Londonu godinama je čeznula za renoviranjem.
05.07.2023
Slika Gustava Klimta prodata za 108 miliona dolara oborila rekord na evropskim aukcijama
Portret, delo Gustava Klimta, prodat je za 85,3 miliona funti (108,4 miliona dolara) na aukciji u galeriji Sotheby's.
01.07.2023
Pikaso za mase: Artex otvara berzu umetničkih dela
Nova berza planira da listira prvu sliku u prvoj polovini 2023.
21.01.2023
Pariz se bori da preuzme titulu grada umetnosti od Londona
Pariz je u oktobru krunisan titulom evropskog grada savremene umetnosti.
16.01.2023
Da bi bilo tržišta umetnina, Srbi moraju prvo da obilaze galerije
Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da se broj posetilaca izložbenih galerija u Srbiji 2021. godine nije oporavio u odnosu na brojeve pre pandemije.
27.12.2022
Frieze London je osnovan 2003. godine i jedan je od retkih sajmova umetnosti koji je održan ove godine u Londonu. Ranije ove godine, MCH Group, vlasnik Art Basela, otkazao je Materpiece sajam, tradicionalno održavan u junu, zbog finansijskih izazova. Istovremeno, Olympia sajam umetnina i antikviteta, koji je kontinuirano organizovan od 1972. godine, takođe je otkazao svoju letnju izložbu u istom mesecu. Ovi faktori su doprineli pomaku težišta sa londonske umetničke scene na Pariz.
Iako ima znatno manje milijardera (49), dominacija Pariza postaje sve naglašenija kroz konkurentnije cene i inovativan pristup izlaganju umetničkih dela. Paris+, koji je deo Art Basel sajma, otvara svoja vrata naredne nedelje i postaje ozbiljan konkurent, privlačeći kako domaće, tako i strane kolekcionare. Takođe, neke od značajnih aukcija Sotheby’sa održaće se u Parizu, krajem oktobra. Aukcija 300 dela kolekcionarke iz Manchestera, Pauline Karpidas, sa radovima nekih od najinteresantnijih savremenih umetnika i dizajnera nastalih i izlaganih tokom dvadeset godina na grčkom ostrvu Hydra, poznatog po svojoj živahnoj umetničkoj sceni, očekuje se da dostigne ukupnu vrednost od 11 miliona evra. Uključuje radove umetnika kao što su Juan Muñoz, Jonathan Meese, Richard Prince, Georg Baselitz, Kiki Smith i Thomas Houseaga.
Manje euforije, nepromenjene preferencije kolekcionara
Teorija "efekta smrti", prema kojoj vrednost umetničkih dela raste nakon što umetnik prestane da stvara, odražava se u preferencijama kolekcionara. Izveštaji o prodaji uticajnih američkih galerija upravo potvrđuju da je ukus prisutnih kolekcionara potvrdio ovaj trend, kako izveštava kolumnista Bloomberga James Tarmy. U pitanju su dela umetnika u srednjem i kasnom periodu karijere (ili čak preminulih umetnika). Uprkos brojnim transakcijama prvog dana sajma, frenetična atmosfera u kojoj su kolekcionari doslovno trčali kako bi rezervisali dela bila je znatno manje izražena nego ranijih godina, kaže on.
Ipak, prvi dan sajma nije prošao bez zvezda, kako po retkosti ponuđenih eksponata, tako i po visokim cenama.
Otkriće retkog skeleta mladunca Tyrannosaurus rexa predstavlja značajan i uzbudljiv trenutak u paleontologiji, ali i na ovogodišnjem sajmu. T. Rex, koji je izvađen iz zemlje u procesu koji je trajao tri godine sada traži novi (i zbog svoje veličine prostrani) dom kod vlasnika koji je za ovo delo spreman da izdvoji nešto manje od 20 miliona funti. Ovaj redak uzorak kojeg izlaže galerija David Aaron iz Londona dobio je ime Chomper po bebi dinosaurusa iz crtanog filma “The Land Before Time". Procenjuje se da je skelet otprilike 55 odsto kompletan, što ga čini dragocenim resursom za istraživače i naučnike. Posebno važna činjenica za kolekcionara je da je lobanja ovog mladunca sačuvana u preko 90 odsto kompletnom stanju.
Gagosian izveštava da su prodali kolekciju sa novim slikama Damiena Hirsta, čije se cene kreću od 450.000 do milion dolara po slici.
Više od 50 godina umetnik Philip Guston stvarao je slike i crteže koji su oslikavali anksioznost savremenog doba. Jedan od najcenjenijih apstraktnih slikara 1950-ih i 1960-ih godina, zajedno s Markom Rothkom i njegovim prijateljem iz detinjstva, Jacksonom Pollockom bavio se rasizmom u Americi i ratovima u inostranstvu. Tokom društvenih i političkih previranja kasnih 1960-ih godina, Guston je postao kritičan prema apstrakciji i počeo je da proizvodi velike slike koje prikazuju stripovske likove, koji su tema masivne retrospektive koja se trenutno održava u Tate Modern galeriji. Na sajmu su prodata dva njegova crteža za 160 i 490 hiljada funti.
Od dela iz ranijih perioda koji su ponudjeni u milionskim iznosima ističe se rani rad Rembranta ’Blind Tobit’ iz 1628. godine, za koji se veruje da je umetnikova oda ocu koji je oslepeo pred kraj života. Delo prodaje trgovac umetninama iz Švajcarske, David Koetser po ceni od 24 miliona funti.