Kolumnista Bloomberga James Tarmy izvestio je ranije ove godine da je poslednjih pet godina donelo značajan rast u transakcijama vrednijim od milion dolara u Sotheby's-u, Christie's-u i Phillips-u. Prema izveštaju koji su zajednički potpisali Sotheby's i londonska istraživačka firma ArtTactic, ova analiza je obuhvatila prodaju savremene, impresionističke, moderne i tradicionalne kineske umetnosti.
Rezultati pokazuju snagu tržišta visokog nivoa sekundarne prodaje i njegovu vitalnost za finansijske rezultate ovih aukcijskih kuća. Tarmy takođe ukazuje na značajno smanjenje broja prodatih umetničkih dela vrednih preko milion dolara, dok je prosečna cena pojedinačnog dela porasla.
Prosečna cena za umetničko delo u kategoriji cena od milion dolara ili više iznosila je 5,3 miliona dolara 2018. godine, dok je do 2022. godine porasla na šest miliona dolara. Štaviše, prošle godine dela koja su bila procenjena na 20 miliona dolara ili više činila su 45,2 odsto svih takvih prodaja. Drugim rečima, manje umetnina donosi više novca.
Opširnije
Nacionalna galerija portreta UK sija posle renoviranja od 44 mil. funti
Nacionalna galerija portreta u Londonu godinama je čeznula za renoviranjem.
05.07.2023
Slika Gustava Klimta prodata za 108 miliona dolara oborila rekord na evropskim aukcijama
Portret, delo Gustava Klimta, prodat je za 85,3 miliona funti (108,4 miliona dolara) na aukciji u galeriji Sotheby's.
01.07.2023
Nova generacija ljubitelja umetnosti
Promene na tržištu umetnosti ogledaju se i u afinitetima nove generacije ljubitelja umetnosti. Milenijalci sa visokim neto prihodom predstavljaju najbrže rastuću grupu kolekcionara i kupuju više umetničkih dela od bilo koje druge demografske grupe.
"Danas postoji 3.000 milijardera (što pokazuje godišnji rast od 17,5 odsto u 2020. godini), zajedno sa ukupno 60 miliona milionera, od kojih oko 10 - 15 odsto kupuje umetnička dela ili ulaže u umetnost. Kako ovi brojevi rastu, takođe vidimo promenu u obrascima ponašanja nove generacije ljubitelja umetnosti. Demografija se menja, a nova generacija ljubitelja umetnosti je raznolikija, globalnija, manje elitistička i manje zainteresovana za ono što je kupovala generacija njihovih roditelja, recimo", kaže Rita Alay Libera Del Curto Askenasy, direktorka prodaje u renomiranoj londonskoj agenciji MTArt Agency, koja je nedavno predstavljena u Sunday Timesu kao jedna od najbrže rastućih kompanija u Ujedinjenom Kraljevstvu sa vrednošću od 35 miliona funti.
Došlo je i do još nekih promena, pa žene kolekcionari pokazuju veću prosečnu potrošnju od muškaraca, pri čemu je 34 odsto žena potrošilo više od milion dolara u protekle dve godine, u poređenju sa samo 25 odsto muškaraca. To je svakako uticalo i na teme koje su u fokusu:
"Primećujemo sve veći fokus na ultrasavremenu umetnost, što objašnjava zašto neki umetnici koje zastupamo, poput Delphine Diallo, Àsìkà ili Rayvenn Shaleigha D'Clark dobijaju sve više pažnje. Delphine Diallo, francusko-senegalska umetnica, čiji je manifest vraćanje ženskim narativima kroz umetničko delo, bavi se temama u umetnosti o kojima se ranije nije razgovaralo. Takođe je odabrana za izložbu u Somerset House u Londonu pod nazivom 'BLACK VENUS - Reclaiming Black: Women In Visual Culture', što ukazuje na rastući interes kolekcionara i institucija za ove teme".
Predsednik MTA fondacije i kolekcionar umetnina Amir Gross Kabiri ima svoj muzej pod nazivom The Hub of Fine Arts koji se nalazi u Mostaru, u Bosni i Hercegovini. Hub of Fine Arts izlaže umetnička dela koja pripadaju kolekciji MTA fondacije. Kolekcija je sastavljena prikupljanjem umetničkih dela nastalih u najznačajnijim umetničkim stilovima prve polovine dvadesetog veka: konstruktivizam, geometrijska apstrakcija, postimpresionizam, kubizam, fovizam, futurizam i ekspresionizam.
Kabiri kaže da dosledno i redovno posećuje sajmove i izložbe širom sveta, posebno one na kojima su umetnička dela autora koje ima u kolekciji. "Na tim sajmovima se uvek može naći neko veliko umetničko delo za kupovinu, ali izuzetni komadi se uglavnom prodaju mnogo pre sajmova. Što se stanja tržišta umetntina tiče, ono kao i druga tržišta, zavisi od trendova i raspoloženja kupaca na koje utiče opšta, svetska finansijska situacija. Međutim, umetnost je dugoročna investicija ako se finansira i stvara sa vizijom, planiranjem i znanjem. Ako ste dovoljno hrabri i imate dugoročnu viziju, možda ćete pronaći velika umetnička dela tokom finansijskih previranja."
'Dobro umetničko delo se ne može objasniti, već samo osetiti!'
Umetnost svojim vlasnicima pruža neprocenjivo zadovoljstvo i to je izgleda parametar prilično zaštićen od bilo kakvih makroekonomskih uslova. Kada su u pitanju cene koje su ljubitelji umetnosti spremni da plate za delo, pravilo je - zaboravite na brojke! Izgleda da tom odlukom, baš kao kada su u pitanju i dijamanti, dominiraju želja i inspiracija.
Jedna od najdramatičnijih aukcijskih prodaja u poslednjih godinu i više je za The Sugar Shack, delo koje je 1976. naslikao Ernie Barnes, bivši fudbaler koji se kasnije proslavio kao umetnik. Bill Perkins, menadžer fondova iz Amerike, godinama je žudeo za tim delom. Čak je bezuspešno pokušao da kupi drugo delo istog umetnika od glumca Eddieja Murphyja. Kada je slika dospela na aukciju u Christie’s, od početne procenjene cene od 200.000 dolara takmičeći se sa još 22 zainteresovana, sliku je kupio za rekordnih 15 miliona dolara."Po mom mišljenju, nema ničeg više američkog od tog umetničkog dela. Verujem da će njegova dela imati još veću vrednost u budućnosti”, rekao je tada Perkins, a navodi Tarmy u tekstu za Bloomberg.
"Kada biram umetničko delo za svoju kolekciju, delo mora da vodi dijalog sa mojim bićem i mojim emocijama. Ako me to pokrene, učiniću sve što mogu da ga kupim. To određuju boje, tema i koliko je delo živopisno. Ne mogu to da opišem rečima. Dobro umetničko delo se ne može objasniti, već samo osetiti. Moja kolekcija sadrži umetnička dela koja predstavljaju sve stilske pravce modernizma: suprematiste, futuriste, foviste, kubiste, impresioniste i postimpresioniste. Svako delo ima sociološki kontekst i odražava kolektivnu svest vremena kada je nastalo, a predstavljaju faze u našoj i svetskoj istoriji. U svojoj kolekciji imam više od 300 umetničkih dela. Svaki rad je odabran nakon pažljivog pregleda i promišljanja. Umetnička dela kupujem na osnovu autonomne odluke i inspiracije, a cena ne određuje moju odluku. Zato u mojoj kolekciji možete pronaći dela čija se vrednost kreće od oko 100 miliona dolara do nekoliko stotina hiljada dolara. Svaki kolekcionar gradi kolekciju prema ličnim stilskim afinitetima i verujem da moja kolekcija može da ispriča priču o tome ko sam ja, mom karakteru i mojim težnjama. To je moj izraz i nasleđe koje želim da ostavim budućim generacijama", iskren je Kabiri, koji je kao veliki ljubitelj umetnosti i filantrop, doprineo mnogo u pravcu promocije i približavanja vrhunske umetnosti lokalnoj zajednici u Mostaru, i šire, u regionu, a koji je u razgovoru sa Bloomberg Adriju najavio i nove inicijative u tom pravcu: "Već sarađujemo sa nekim značajnim regionalnim institucijama i planiramo brojne aktivnosti na putujućim izložbama, javnim predavanjima i edukativnim programima. Svakako da će se u ove aktivnosti uključiti domaći umetnici i naučnici."