Amerikanci su se u istrazi onih koji krše trgovinske sankcije okrenuli svetu umetnosti. Vlasti su se usmerile na umetnička dela koja su kupili ili prodali ultrabogati ruski tajkuni.
Nizom sudskih naloga, savezni tužioci u Njujorku od velikih aukcijskih kuća u SAD zahtevaju predaju višegodišnjih evidencija kako bi utvrdili jesu li umetnička dela prokrijumčarena u inostranstvo ili su prihodi od prodaje nezakonito prebačeni, tvrdi upućeni izvor.
Sudski pozivi upućeni su sankcionisanim ruskim tajkunima poput Andreja Melničenka, Viktora Vekselberga i Romana Abramoviča i ukrajinskom milijarderu Ihoru Kolomojskom, rekla je osoba koja je tražila anonimnost jer informacije još nisu objavljene. Traženi podaci uključuju sve prethodne poslove aukcijskih kuća sa navedenim osobama, doznaje se od izvora koji nije otkrio kojim su sve kompanijama sudski pozivi uručeni.
Opširnije
Pikaso za mase: Artex otvara berzu umetničkih dela
Nova berza planira da listira prvu sliku u prvoj polovini 2023.
21.01.2023
Pariz se bori da preuzme titulu grada umetnosti od Londona
Pariz je u oktobru krunisan titulom evropskog grada savremene umetnosti.
16.01.2023
Prodaja cveta na Art Baselu uprkos ekonomskoj krizi
Na tržištu su se pojavila dela koja godinama nisu bila na prodaju.
15.06.2022
Slika Basquiata "Bez naziva" prodata na aukciji za 85 miliona dolara
Slika Jean-Michel Basquiata široka 16 stopa (skoro pet metara) iz 1982. prodata je u sredu uveče za 85 miliona dolara u Phillipsu.
19.05.2022
Kompanija kraljevskog renomea pomogla Abramoviču da uveća bogatstvo
Pripadnici britanske poslovne elite pomagali su ruskom oligarhu u širenju poslovanja u UK-u.
20.05.2022
Od velikih aukcijskih kuća sa kojima je Bloomberg kontaktirao, iz Christie's Internationala su izjavili da "sarađuju i u potpunosti se pridržavaju zakona". Iz aukcijske kuće Phillips komentisali su da imaju mere "kojima osiguravaju da nijedan pojedinac ili institucija na meti sankcija ne može poslovati direktno ili indirektno putem njihovih prodajnih salona". Sotheby's i Bonhams & Butterfields Auctioneers nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.
Od ruske invazije na Ukrajinu, SAD je proširio sankcije usmerene na ruske poslovne ljude i firme povezane s Vladimirom Putinom. To je dovelo do zaplene luksuzne imovine, od jahte u južnom Pacifiku, do umetničkih dela u francuskoj galeriji. Američko ministarstvo pravosuđa takođe planira da zapleni kuću u Greenwich Villageu povezanu s ruskim milijarderom Olegom Deripaskom.
Istragom aukcijskih kuća, ministarstvo pokušava da pronađe "osobe koje izbegavaju profesionalne sankcije", odnosno ljude koji bogatima pomažu da izbegnu ograničenja i operu novac. Ovog meseca su tužioci dvojicu muškaraca, uključujući bivšeg specijalnog agenta FBI-ja, optužili za pomoć Deripaskom i kršenje sankcija.
Pranje novca
Georges Lederman, advokat specijalizovan za zločine u vezi sa umetničkim delima i oduzimanjem imovine, kaže da je istraga rezultat koordinacije između Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) američkog ministarstva finansija, koji nadzire popis sankcija, i tužilaca, koji pokušavaju da zaustave pranje novca.
"Pre biste, ako ste prekršili sankciju, dobili veliku novčanu kaznu, a zatim biste morali da implementirate sofisticiraniji program protiv pranja novca", rekao je Lederman. "Međutim, sada je zbog sankcija Rusiji i povećane svesti više kaznenih progona za pranje novca."
Poslednjih meseci, tužioci na Menhetnu suzili su fokus svojih istraga, istražujući konkretna umetnička dela kupljena pre više godina, kao i neke nekretnine, rekao je izvor. Istragu vode Kancelarija američkog državnog advokata u Južnom okrugu Njujorka i savezna radna grupa KleptoCapture, uspostavljena za praćenje ruskih sankcija. Portparol KleptoCapturea odbio je da komentariše.
Monet od 50 miliona dolara
Ruski tajkun Melničenko, čija je neto vrednost prema Bloombergovom indeksu milijardera procenjena na 12,7 milijardi dolara, navodno je 2009. godine za 40,9 miliona funti (49,6 miliona dolara) kupio Monetov Le Bassin aux Nymphéas. Abramovič je drugi najveći proizvođač čelika u Rusiji i nekadašnji vlasnik londonskog fudbalskog kluba Chelsea. Njegova bivša supruga Darja Žukova sakupljala je umetnička dela.
Glavni tužilac KleptoCapturea Andrew Adams je advokatskoj komori Njujorka u novembru rekao da je njegov tim usredsređen na pronalazak takve imovine pre nego što je vlasnici premeste u druge jurisdikcije.
Navodni pomagač Rusima bio je britanski biznismen Graham Bonham-Carter protiv kog je u oktobru podignuta optužnica za pokušaj prenosa umetničkih dela u vlasništvu sankcionisanog Deripaske. Koristeći fiktivnu kompaniju, Deripaska je na aukciji u Njujorku 2008. godine kupio 18 umetničkih dela, deceniju pre nego što je kažnjen, prema optužnici. Umetnička dela čuvala su se u skladištu u Njujorku dok ih Bonham-Carter 2021. godine navodno nije pokušao izvesti iz zemlje.
Bonham-Carter se bori protiv izručenja iz Ujedinjenog Kraljevstva u SAD, gde bi trebalo da se suoči s optužbama.
Pre objave izveštaja Senata o izbegavanju sankcija u svetu umetnosti 2020. godine, velike aukcijske kuće i privatni prodavači počeli su u ugovore kao standardni uslov uključivati da kupac ili prodavac ne smeju biti kažnjavani ili uključeni u kriminalne aktivnosti, rekao je Thomas C. Danziger, advokat iz Njujorka specijalizovan za pravo u području umetnosti.
Vodeće aukcijske kuće implementirale su dobrovoljne programe protiv pranja novca, ali to možda nije dovoljno da spreči prave vlasnike umetničkih dela da se zaštite iza mreža korporativnih struktura ili rođaka.
"Putinov bankar verovatno neće ući u galeriju na Aveniji Madison i kupiti Picassa", rekao je Danziger.