Uvodna utakmica Eura 2024 na kojoj igraju Engleska i Srbija 16. juna, ujedno je jedina utakmica na turniru gde je u ponudi samo niskoalkoholno pivo. Razlog? Strah od nereda, odnosno međusobnog sukoba navijača i njihove istorije, pišu mediji.
Organizatori susret dve ekipe iz Grupe C smatraju visokorizičnim mečom, koji zahteva dodatne mere bezbednosti. Nemačka policija je izrazila zabrinutost zbog, kako kaže, potencijalne pretnje koju predstavljaju stotine srpskih navijača za koje se očekuje da će doći u Gelzenkirhen.
UEFA je potvrdila da je ova utakmica jedina na prvenstvu gde će se služiti samo pivo sa 2,8 odsto alkohola, uz limit da navijači mogu kupiti do dva pića pri jednoj poseti štandu.
Opširnije
Rat Nikea i Adidasa nastavlja se na Euru, evo kako su podelili tržište
Nike drži 37,5 odsto tržišta u segmentu dresova reprezentacija.
11.06.2024
EURO 2024: Takmičenje godine za fudbalere i biznis
Ko su favoriti na Evropskom fudbalskom prvenstvu Euro 2024, koje se odigrava od 14. juna do 14. jula
30.05.2024
Mogu li mača i mate čaj da zamene jutarnju kafu u Srbiji?
Naši sagovornici se slažu da se Srbija sve više okreće ka ispijanju čaja, ali i više pažnje posvećuju celokupnom procesu serviranja.
11.03.2024
Šta će želeti najimućniji kupci luksuznih proizvoda?
Predviđanje budućnosti je uvek izazovno, a odgovor na pitanje šta žele milioneri, verovatno vredno milione.
13.05.2024
Ipak, da bi se ova priča shvatila, važno je vratiti se i u daleku prošlost. Pretpostavka je da su fudbal i nasilje odavno povezani, čak sedam vekova, kada je Evdard II 1314. godine zabranio popularni sport kako bi sprečio da se neredi oko terena prošire na celo društvo.
Ako govorimo o modernom fudbalu, često govorimo i o potencijalnim sukobima među navijačima, a kako se alkohol smatra "okidačem" za često neprimereno ponašanje - onda ovakve odluke nisu iznenađujuće.
Poznato je da srpski navijači ne važe za "najmirnije" gledaoce na stadionu, a Engleze posebno prati loš glas koji su, vremenom i uz pomoć zakona, pokušali da ublaže.
Poslednjih godina, engleski navijači pokazuju primerenije ponašanje na turnirima u inostranstvu, ali ne i kod kuće. Na Euru 2020, održanom u Velikoj Britaniji, zabeleženo je 599 hapšenja, mada na Svetskom fudbalskom prvenstvu u Kataru, 2022, nije bilo engleskih navijača među uhapšenima. Sada se pažnja više usmerava na mlade Engleze i srpske navijače, prenose svetski mediji.
Glavni inspektor Christof Burghardt rekao je za Sky News da "Srbija ima mnogo huligana, a da su Englezi ponekad u kontaktu s alkoholom veoma agresivni". Među 8.000 srpskih navijača koji se očekuju u nedelju na stadionu Feltins arena, prema procenama će biti 500 problematičnih.
Pariz zabranio alkohol na Olimpijskim igrama
Krajem jula ove godine počinju Letnje OI u francuskoj prestonici, a još prošle godine je najavljeno da Pariz, poštujući Evinov zakon, neće služiti alkoholna pića gledaocima na stadionima. Izuzetak su VIP gosti, koji će alkoholom biti posluženi u zasebnim prostorijama.
Francuski zakon brani prodaju alkoholnih pića široj javnosti na stadionima, ali se dozvoljava izuzeće od Evinovog zakona za ograničeni broj događaja u godini. Ovaj put, međutim, to nije slučaj.
Podsećamo da je kupovina piva i vina bila dozvoljena na Olimpijskim igrama u Londonu 2012, odnosno u Riju 2016. godine. Na odloženim OI u Tokiju 2020, koje su usledile 2021. godine, prodaja je bila zabranjena, ali tada nije bilo ni gledalaca zbog situacije sa koronom. U tom smislu, ovaj potez Pariza predstavlja svojevrsni presedan.
Industrija bezalkoholnih pića napreduje munjevito
Ovakve odluke iz sveta sporta su samo jedan deo priče. Drugi deo tiče se promene u navikama potrošača, posebno otkako je popularizovan tzv. "suvi januar". To je doba godine kada oni koji inače konzumiraju alkohol apstiniraju, zarad zdravstvenih benefita.
Industrija pića s malim udelom alkohola ili, recimo, bezalkoholnog piva, u međuvremenu je prepoznala potencijal "suvog januara", ali i drugih odluka – pojedinačnih i kolektivnih, i zakona unutar zemalja i organizacija, kako bi profitirala.
Prema podacima Statiste, prihod na tržištu piva s niskim procentom alkohola (eng. Low Alcohol Beer) samo u SAD bi trebalo da dostigne 18,8 milijardi dolara u 2024. Na tržištima van granica Amerike, predviđa se prihod od 18 milijardi dolara.
Kombinovano, to je čak 36,8 milijardi dolara, a procena je da će ova tržišna niša u 2025. porasti za 1,6 odsto.
Drugo istraživanje, ResearchAndMarkets.com, navodi da je ova niša porasla sa 15,09 milijardi dolara u 2020. na 16,65 milijardi dolara u 2021. godini, što je za 10,34 odsto po godišnjoj stopi rasta. Oni procenjuju da će do 2025. tržište vredeti 23,27 milijardi dolara.
Treća studija koju je sproveo Global Market Insights procenila je rast tržišta bezalkoholnog pića iznad 22 milijarde dolara u 2022, sa daljim skokom od 5,9 odsto do 2032. Svakako, treba praviti razliku između piva s niskom udelom alkohola i onim bez alkohola, mada je činjenica da oba sektora deluju sinergično.
Istraživanja takođe pokazuju da generacija Z utiče na promene društvenih, tačnije potrošačkih navika, jer se ispostavilo da mlađi manje piju ili, barem, biraju gorepomenute opcije.
U SAD, konkretno, platforma za e-trgovinu alkoholnih pića Drizly, kaže da je 23 odsto mladih iz generacije Z i 24 odsto milenijalaca reklo kako često pije bezalkoholno pivo ili vino. U poređenju s tim, samo šest odsto pripadnika generacije X i svega jedan odsto bumera ima taj običaj.