Evropski parlament je sa 175 glasova za, 360 protiv i 18 suzdržanih u četvrtak odbio predlog za izglasavanje nepoverenja Evropskoj komisiji i njenoj predsednici Ursuli von der Leyen. Glasanje je održano pojedinačnim glasanjem, a ukupno je glasalo 553 poslanika, što znači da mnogi očigledno nisu glasali jer Evropski parlament broji 720 poslanika.
Neuspeh zahteva za smenu bio je očigledan još u ponedeljak kada je održana rasprava o ovom predlogu. U plenarnoj sali Evropskog parlamenta sedelo tada svih 27 komesara Evropske unije, bio je poprilično vanredan događaj. Očigledno je da su želeli da poruče parlamentarcima da ujedinjeno stoje iza svoje šefice, predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, koja se suočila sa poprilično vanrednim događajem - raspravi o nepoverenju posle samo pola godina drugog mandata na čelu izvršne vlasti EU. Doduše, formalno se sa predlogom za izglasavanje nepoverenja nalazi cela Evropska komisija, ali je debata pokazala da je na meti kritika isključivo šezdesetšestogodišnja nemačka demohrišćanka i njena igra moći u briselskim hodnicima.
"Ovo sada može biti početak kraja", vikao je u Strazburu rumunski evroparlamentarac Gheorghe Piperea, citirajući nekadašnjeg britanskog premijera Winstona Churchilla, ponosan što je sa još 78 evropskih parlamentaraca uspeo da dovede Von der Leyen u ovu neugodnu situaciju.
Opširnije

EU bi da bude deo trgovinskog poretka bez SAD
Prema priznanju nemačkog kancelara Friedricha Merza, predsednica EK je predložila da EU krene u formiranje alternative Svetske trgovinske organizacije.
28.06.2025

EU ima plan za borbu protiv Trumpovog carinskog udara
Ursula von der Leyen kaže da će, ako bude potrebno, EU koristiti plan o uzvraćanju mera.
01.04.2025

Naoružavanje podelilo EU na koalicije voljnih i nevoljnih
Drugi samit lidera Evropske unije ovog meseca dominatno posvećen naoružavanju EU i Ukrajine ponovo je pokazao nejedinstvo
21.03.2025

Mađarska jedina protiv novog finansijskog plana EU za pomoć Ukrajini
Orban i dalje ima pravo veta kojim može da blokira neke od ambicioznijih mera Unije.
07.03.2025
Ironije li, proteklih sedmica Ursula von der Leyen je dobijala najoštrije kritike iz redova socijaldemokrata i Zelenih – pre svega zbog slabljenja Zelenog plana, obimnog naoružavanja i pooštravanje politike azila – koji pak nisu potpisali predlog za opoziv, niti će danas (četvrtak) glasati za njenu smenu. Za smenu EK potrebno je da glasa dve trećine poslanika Evropskog parlamenta, što niko ne prognozira. Bar ne za danas, kada se glasa o predlogu koji su podneli evroskeptici i krajnji desničari, kao što je Piperea.
Bloomberg
Oni optužuju predsednicu EK za širok spektar zloupotreba, od nedostatka transparentnosti u nabavci vakcina protiv kovida, preko iskrivljene primene Zakona o digitalnim uslugama na izborima u Rumuniji i Nemačkoj, do nedemokratskog zaobilaženja Evropskog parlamenta u programu teškom više milijardi evra zajmova namenjenim za troškove odbrane.
Doduše, u raspravi su se čule i kritike socijaldemokrata i Zelenih, dok je liderka poslaničke grupe evropskih liberalnih stranaka Valerie Hayer poručila Ursuli von der Leyen "uvedite red u svoju političku porodicu", dodajući da projekti, poput zajedničkog tržišta kapitala ili zaštite maloletnika na društvenim mrežama, sada konačno moraju biti sprovedeni u delo.
Preusmeravanje pažnje
Rasprava je tako oštricu kritika prebacila i na najveću poslaničku grupu, Evropsku narodnu partiju iz čijih redova je i šefica EK, a naročito na šefa EPP-a Manfreda Webera, koji proteklih godina nije krio svoju ambiciju da poprilično utiče na kreiranje politike u Briselu. Diskusija je preusmerena na to da je Weber sklapao dogovore sa desničarskim poslanicima Evropskog parlamenta o svemu, od kontrole nevladinih organizacija do povlačenja Zelenog plana. Weber se branio od optužbi tako što je istakao da je levica češće glasala sa krajnjom desnicom te da njegova grupa ima "jasnu crvenu liniju prema ekstremistima i sa levice i sa desnice".
Bloomberg Manfred Weber odbija kritike socijaldemokrata i Zelenih
Spokojna i nasmejana Ursula von der Leyen poprilično agresivno se branila, insistirajući da su optužbe došle "direktno iz najstarije knjige recepata ekstremista". Prema njenim rečima, oni traže društvenu polarizaciju i prepravljanje istorije, ističući pritom da je "na kraju krajeva, Evropa uspela da prevaziđe globalnu pandemiju zahvaljujući zajedničkim naporima".
Parlamentarna debata od skoro sat vremena nije joj bila prijatna, a usvajanje predloga o razrešenju je praktično nemoguće, jer velika većina Evropskog parlamenta ne želi da bude odgovorna za haos koji bi izazvao mogući kolaps EK u trenutnoj geopolitički i ekonomski izuzetno nestabilnoj situaciji.
"Predstavljajući predlog kao frenetični krajnje desničarski napor proputinovskih poslanika Evropskog parlamenta, tokom kratke debate u ponedeljak, uspešno je preformulisala debatu kao debatu dobra protiv zla i demokratije protiv iliberalizma", ocenjuje komentator briselskog portala "Euractiv" Eddy Wax. "Kao da to nije bilo dovoljno, ona je skrenula pažnju dalje od sadržaja predloga, ističući potrebu da EU pokaže jedinstvo usred geopolitičkih uragana."
Iako je predsednica EK odgovorila na neka pitanja, uključujući i sporno nabavljanje vakcina, kako ističe Wax, "goruća pitanja o njenom centralizovanom upravljanju Komisijom i utisak da ona vodi Evropu na samovoljan način, odozgo nadole i daleko od medijske kontrole, uglavnom ostaju nerešena".
"Von der Leyen nije mogla poželeti bolji izlaz iz celog Pfizergatea [skandala] nego da radikalna desnica otme to pitanje", rekao je za Euractiv Ben Crum, politikolog na Slobodnom univerzitetu u Amsterdamu. "Levi centar je rado sarađivao."
Nezadovoljstvo rasprostranjeno
Pad Komisije je malo verovatan, ali je nezadovoljstvo široko rasprostranjeno, primećuje komentatorka rumunskog portala "Spotmedia" Magda Gradinaru. Prema njenoj oceni, ako bi se još poslanika Evropskog parlamenta okrenulo protiv predsednice EK, to bi moglo oslabiti njenu poziciju u odnosu na Evropski parlament, čak i ako predlog za izglasavanje nepoverenja na kraju bude odbijen. Ona ističe to da su socijaldemokrate optužile Von der Leyen da se dodvorava krajnjoj desnici, liberali da je prekomerno centralizovala političku moć.
Bloomberg Sve veće nezadovoljstvo u Evropskom parlamentu
"Obe strane su jasno stavile do znanja da njihove frakcije neće podržati predlog za izglasavanje nepoverenja. Ali su iskoristile priliku da kritikuju gvozdeni stisak kojim Von der Leyen vlada", ističe Gradinaru.
Komentator mađarskog portala "Telex" Balazs Marton primećuje da je predlog za smenu podržala većina poslanika iz grupe Evropski konzervativci i reformisti (ECR), koju među političkim grupama zapravo najbliži EPP-u na desnoj strani ideološkog spektra.
"Pitanje je gde će članovi ECR-a biti na glasanju i da li će to imati posledice po povremene saradnje sa EPP-om", ističe Marton, dodajući da bi "vredelo pratiti i to da li će iz redova levice biti poslata poruka Von der Leyen ili će ipak ostati pri odbijanju saradnje sa evroskepticima i anti-EU krajnjom desnicom".
Zaključak o predsednikovanju Ursule von der Leyen je raznolik, prema oceni komentatora nemačkog dnevnika "Der Tagesspiegel" Christopha von Marschalla.
"Ona je izuzetno svesna moći i uspešna je u svojoj težnji ka kontroli. Ali ne voli da bude kontrolisana i deluje sa nedostatkom transparentnosti. Svaka veća kriza joj je omogućila da prebaci više moći na Brisel. Njena najvažnija poluga: trošenje novca i zaduživanje, čineći EU centralnim igračem i smanjujući uticaj zemalja članica", ističe on, dodajući da je ona "snažan menadžer, ali prati promenljivi duh vremena, a ne bilo koji strateški plan". "I svaki očekivani emocionalni zamah za evropsko jedinstvo još uvek se nije materijalizovao pod njenim vođstvom."
(Tekst ažuriran u prvom pasusu.)
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...