Države članice Evropske unije, njih 27, dalo je početno odobrenje za odbrambeni fond od 150 milijardi evra koji će distribuirati sredstva zemljama koje žele da ulažu u bezbednosne kapacitete poput municije, dronova i zaštite kritične infrastrukture, navode izvori upoznati sa temom.
Očekuje se da fond dobije formalno odobrenje naredne nedelje, rekao je jedan od izvora koji je govorio pod uslovom anonimnosti.
Program je predložila Evropska komisija u martu, kao odgovor na povlačenje američkog bezbednosnog angažmana u Evropi od strane Donalda Trumpa. Fond se nadovezuje na nova pravila koja državama članicama omogućavaju fiskalnu fleksibilnost za odbrambenu potrošnju, što bi moglo da mobiliše ukupno 800 milijardi evra.
Opširnije

EU će na carine SAD odgovoriti udarcem na tehnološke kompanije
„Na raspolaganju imamo nekoliko alata na evropskom nivou: regulatorne, fiskalne, carinske”, rekao je Eric Lombard, francuski ministar finansija, u intervjuu objavljenom u subotu. „Na primer, možemo pojačati određene ekološke zahteve ili regulisati korištenje podataka od strane određenih digitalnih aktera", dodao je.
06.04.2025

Naoružavanje podelilo EU na koalicije voljnih i nevoljnih
Drugi samit lidera Evropske unije ovog meseca dominatno posvećen naoružavanju EU i Ukrajine ponovo je pokazao nejedinstvo
21.03.2025

Rheinmetallu skače prodaja, dok se Evropa sprema da odreši kesu za odbranu
Rheinmetall AG predviđa da će prihodi i operativna dobit nastaviti da rastu ove godine, dok nemački proizvođač oružja koristi rast evropskih izdataka za odbranu.
12.03.2025

Evropska trka u naoružanju u kojoj profitira – Amerika
Povratak Donalda Trumpa u Belu kuću i njegovi prvi spoljnopolitički potezi doveli su do velikog preokreta u Evropi, koja je naprasno shvatila svoj strateški cilj broj jedan – naoružavanje.
12.03.2025
Komisija će prikupiti 150 milijardi evra na tržištima kapitala i sredstva će distribuirati kao zajmove državama članicama koje ih zatraže, kako bi finansirale konkretne proizvode koji najviše nedostaju kontinentu, uključujući projektile, kopnene kapacitete i sisteme protivvazdušne odbrane, rekao je jedan od izvora.
Neke zemlje van EU mogu učestvovati u programu, pod uslovom da njihovi troškovi ne prelaze 35 odsto ukupne cene, dodao je isti izvor. Velika Britanija i EU su u ponedeljak postigle sporazum o odbrambenom partnerstvu, a blok se obavezao da će istražiti načine da omogući Londonu pristup programu.
Novi instrument zajmova bio bi sličan onome koji je uspostavljen tokom pandemije kovida radi podrške skraćenom radnom vremenu i sličnim merama u državama članicama.
Predsednica Komisije Ursula von der Leyen nazvala je ovo "prilikom kakva se ukazuje jednom u generaciji" i ranije je istakla da EU u narednoj deceniji ima potrebe za odbrambenim ulaganjima u iznosu od oko 500 milijardi evra.
Financial Times je ranije izvestio o dogovoru o pokretanju programa.