Međunarodna platforma za deljenje troškova prevoza, BlaBlaCar, širom sveta je popularna od osnivanja 2006. i danas broji između 26 i 27 miliona aktivnih članova. U Srbiji je zaživela pre tačno deset godina, kada i u Hrvatskoj, Rumuniji i Mađarskoj. Čini se da je sve to vreme, uglavnom, bila u senci medijske pažnje, služeći kao dobra opcija putnicima koji dele troškove i time štede novac i vreme. Međutim, poslovno udruženje drumskog saobraćaja, Srbijatransport, nedavno je zatražilo zabranu BlaBlaCara zbog, kako kažu, kršenja Zakona o javnom prevozu putnika, Zakona o oglašavanju i Krivičnog zakonika. Udruženje je 18. februara 2025. uputilo zahtev za zabranu te aplikacije Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine i Ministarstvu finansija.
Goran Aleksić, generalni direktor Srbijatransporta, objašnjava za Bloomberg Adriju ključne činjenice koje su dovele do donošenja takve odluke.
"Često se mešaju dva jasna i različita pojma. Jedno je usluga prevoza putnika koju obavljaju fizička lica sopstvenim vozilima, a drugo je oglašavanje nelegalne delatnosti koju obavlja BlaBlaCar.rs, a koja je zakonom zabranjena. Naša inicijativa se odnosi na to da institucije rade u skladu sa svojim ovlašćenjima. Naime, korišćenjem aplikacije BlaBlaCar u Srbiji, vozač koji ugovora prevoz sa budućim putnicima - realizacijom tog prevoza putničkim vozilom dovodi sebe u situaciju da krši zakon, odnosno da obavlja uslugu koja je zabranjena članom 13 Zakona o prevozu putniku u drumskom saobraćaju."
Opširnije

Subvencije za GSP iz gradske kase utrostručene u 2025.
Ukupni prihodi i primanja predloženog budžeta Beograda za 2025. godinu iznose nešto više od 167,6 milijardi dinara
26.12.2024

Kako da vožnja Uberom i Lyftom ostane pristupačna, a vozači zadovoljni
U nedostatku federalnog zakona za vozače koji ugovaraju vožnju preko aplikacija, gradovi i savezne države u SAD postali su poprišta borbe oko regulisanja takozvane gig-ekonomije zasnovane na povremenim poslovima. Da li postoji bolji način?
08.11.2024

Zašto Soko ne leti kao pre: putovanje duže, a karta skuplja
Putovanje od Beograda do Novog Sada već mesecima je duže, a povraćaj novca moguće je ostvariti samo na blagajnama.
17.09.2024

Uber razmatra širenje u Srbiji
Uber, kompanija koja je sinonim za usluge prevoza, nedavno je izvestila da je u 2023. prvi put postala profitabilna.
27.02.2024
Takođe navodi da je situacija u evropskim zemljama drugačija, jer tamo postoje uređenije zakonske regulative u vezi sa javnim prevozom i prevozom putnika u globalu. Konkretno u Srbiji, zakon zabranjuje prevoz koji obavljaju fizička lica, a koji podrazumeva naplatu usluge, vožnju na relacijama na kojima postoji linijski prevoz, prevoz više od pet lica koja nisu u srodstvu, uključujući vozača, zatim prevoz "od vrata do vrata", i možda ono najvažnije u ovom kontekstu - prevoz koji se obavlja na osnovu javnog oglašavanja.
Bloomberg Adria je tim povodom zatražila objašnjenje i od predstavnika BlaBlaCara za Centralnu i Istočnu Evropu, koji tu platformu definišu kao "tehnologiju za zajednička putovanja, koja povezuje vozače sa slobodnim mestima u automobilu i putnicima koji idu istim putem".
Maryna Pukhova, viši menadžer komunikacija u BlaBlaCaru za ovaj deo Evrope, kaže da je važno objasniti kako platforma funkcioniše - vozač i putnik su fizička lica koja dele troškove putovanja koje nije na zahtev, već je unapred isplanirano od vozača i vožnja se odvija bez obzira na to da li će biti putnika. Vreme i destinacija putovanja su u sklopu ličnog plana putovanja vozača, dok putnici samo doprinose delu troškova tog putovanja.
"To znači da zajednička putovanja treba da se vrše na neprofitnoj, nekomercijalnoj osnovi", kaže Pukhova.
Depositphotos
Međutim, Aleksić je izričit u stavu da, ako osoba koja upravlja vozilom (vlasnik ili korisnik vozila) nije u mogućnosti da iz sopstvenih prihoda, odnosno prihoda ostvarenih po osnovu rada, socijalnih ili penzijskih primanja, finansira iznos troškova za gorivo - utrošeno za razliku broja pređenih kilometara u trenutku vršenja inspekcijske kontrole i broja pređenih kilometara evidentiranih u zapisniku o poslednjem tehničkom pregledu - to se onda smatra nezakonitim.
Prema njegovim rečima, osobe koje su u ulozi vozača nisu registrovane za obavljanje javnog prevoza putnika, odnosno nemaju odgovarajuće licence, kategorije i dozvole za obavljanje te delatnosti, a bezbednost smatra ključnom.
"Aplikacija nema nikakav sistem kontrole, ne znate ko je u automobilu. Profili se otvaraju jednostavno, sa lažnim imenima/imejlovima, što je podložno zloupotrebama, a vozači ne prilažu nikakve dokaze o sebi i vozilima. Treba navesti i da vozila nisu osigurana pojedinačnim polisama obaveznog osiguranja putnika od posledica nesrećnog slučaja u javnom prevozu."
Zaprećena kazna za kršenje ove zakonske odredbe iznosi od 50.000 do 150.000 dinara, a obuhvata i obavezno isključenje vozila iz saobraćaja na 90 dana na mestu izvršenja prekršaja, kao i obavezno sudsko izricanje zaštitne mere oduzimanja predmeta - vozila koje je upotrebljeno za izvršenje prekršaja. Aleksić navodi da je Republička saobraćajna inspekcija dosad oduzela više od 50 vozila osobama koje su putničkim vozilom nezakonito prevozile putnike, oglašavajući se na BlaBlaCaru i naplaćujući tu uslugu.
Da li se BlaBlaCar može smatrati vidom javnog transporta
Direktor Srbijatransporta smatra da se BlaBlaCar ne može smatrati vidom javnog transporta, zato što ne obavlja prevoz putnika, insistirajući na tome da je BlaBlaCar "samo platforma za javno oglašavanje nezakonitog rada pojedinaca".
"Problem je u tome što mnogi vozači nisu ni svesni da ovakvim prevozom čine ozbiljan prekršaj, ugrožavaju legalan sistem javnog prevoza putnika i, naravno, ne plaćaju porez, naknade, doprinose, odnosno nisu prijavljeni za obavljanje delatnosti prevoza."
S druge strane, iz BlaBlaCara kažu za Bloomberg Adriju da aktivnosti te platforme svuda u svetu pokazuju da zajednička putovanja dopunjuju javni prevoz. Ipak, treba naglasiti ono o čemu je Aleksić već govorio, a to je da se zakonske regulative razlikuju od zemlje do zemlje. Dok u BlaBlaCaru ovaj vid prevoza vide kao dopunu, pre svega korisnu za udaljena ruralna područja, u Srbijatransportu uočavaju razne druge nedostatke.
"Železnička mreža Srbije prevozi oko 11 miliona putnika godišnje sa 437 stanica širom zemlje, prema podacima resornih ministarstava, dok je ukupan broj naselja u Srbiji oko 6.000 (od kojih je 1.200 urbanih, a 4.800 ruralnih). U međuvremenu, samo prošle godine, BlaBlaCar je omogućio putnicima da se povežu sa vozačima na više od 2.300 različitih mesta, povezujući više od 1.500 naselja. Zbog pozitivnih efekata zajedničkih putovanja u mnogim od 21 zemlje u kojima poslujemo, ne samo da su definicija i različiti načini promocije modela zajedničkih putovanja uključeni u zakone o prevozu i mobilnosti tih zemalja, već i u zakone o ekološkoj tranziciji ili povezivanju ruralnih područja", navode iz BlaBlaCara.
Međutim, ono što Srbijatransport u ovom slučaju tumači kao probleme jesu:
-
nelojalna konkurencija javnom linijskom i taksi sistemu;
-
nebezbednost u saobraćaju;
-
narušavanje privatnosti korisnika;
-
moguća diskriminacija vozača i putnika;
-
ugrožavanje radnih standarda za taksiste i vozače u javnom linijskom prevozu u pogledu vremena vožnje, odnosno nižih zarada;
-
potencijalni izazov u pogledu adekvatnog načina oporezivanja.

Iako na osnovu navedenih zakonskih propisa deluje da ova platforma, možda, funkcioniše bez ikakvih konkretnih mera i ograničenja, Maryna Pukhova iz BlaBlaCara kaže da nije tako.
"Kako bi se sprečio komercijalni prevoz putnika preko BlaBlaCara, primenjene su sledeće mere - preporučene cene na osnovu pređenih kilometara, sa maksimalnim ograničenjem koje definiše platforma, kako bi se osiguralo da vozači ne ostvaruju profit i da su troškovi podeljeni, kao i praćenje i pregled profila, kako bi se smanjio rizik od kršenja pravila."
'Godišnja šteta republičkom budžetu 12,5 miliona evra'?
Iz Srbijatransporta napominju da su detaljnom analizom (praćenje rada aplikacije, oglašavanje, analiza cena i praćenje polazaka iz 39 lokalnih samouprava u zemlji) izveli sledeću računicu - u Srbiji se od novembra i decembra 2024. do januara 2025. dnevno obavilo oko 5.760 vožnji sa, prosečno, dva i po putnika i sa prosečnom cenom usluge prevoza od 750 dinara. "Dakle, naša je procena da fizička lica naplate usluge u visini od oko 36 miliona evra, a da šteta koju trpe legalni javni prevoznici iznosi oko 53 miliona evra, od čega je šteta za budžet Republike Srbije 12,5 miliona evra (PDV, porezi za zarade, doprinosi i mnoge druge takse i obaveze koje bi bile plaćene kada bi se usluga vršila javnim prevozom). Ovakav obim ilegalnog rada je velika opasnost za društvo, a samo po osnovu postojanja BlaBlaCara i nezakonitog prevoza putnika je za oko 19,98 odsto direktno umanjen prihod sektora javnog transporta putnika", tvrdi Aleksić.
Depositphotos
Podržavamo sve vidove javnog prevoza, prevoza za sopstvene potrebe i ličnog prevoza u skladu sa trenutno važećom regulativom, a od nadležnih organa zahtevamo sprovođenje zakona prema svima, bez izuzetka, kaže Goran Aleksić.
Zaključak Srbijatransporta je da BlaBlaCar ima srpski domen, a da njen rad nije u skladu sa srpskim zakonima. Oni se zalažu za bolje regulisanje celokupne mobilnosti i javnog prevoza, uz praćenje ekonomski održivih principa i u skladu s ekološkim standardima i energetskom efikasnošću.
"To zahteva ozbiljan, transparentan i stručan pristup, zbog čega smatramo da je potrebno formirati ministarstvo koje će se baviti isključivo svim vidovima transporta (a ostale važne poslove, kao što su izgradnja infrastruktura i građevinarstvo, objediniti u posebno ministarstvo). Da bi aplikacija mogla da funkcioniše u Srbiji neophodno je urediti set zakona iz oblasti saobraćaja, komunalne delatnosti, finansija, poreske politike, bezbednosti, osiguranja, oglašavanja, radnog vremena osoblja vozila i zaštite na radu."
Na pitanje o održivom aspektu poslovanja, u BlaBlaCaru kažu da im je cilj smanjenje ekološkog uticaja, te da svake godine svi njihovi uslovi mobilnosti doprinose izbegavanju više od dva miliona tona emisija ugljen-dioksida.