Uber, kompanija koja je sinonim za usluge prevoza, nedavno je izvestila da je u 2023. prvi put postala profitabilna. To znači da je od osnivanja 2009. godine i narednih 15 godina, Uber "krvario" u smislu novca. Izvestili su o preokretu u kom su doslovno obrnuli brojke i predznak.
Prošlu godinu Uber je zaključio sa 1,9 milijardi dolara neto dobiti, dok su 2022. zabeležili 9,1 milijardu dolara neto gubitka. Ovakav rezultat nadmašio je očekivanja analitičara, a nakon objave neočekivano dobrih rezultata, tržišna vrednost Ubera skočila je iznad 150 milijardi dolara. Za odlazak u pravom smeru ključna je bila veća potražnja za prevozom i dostavom, kao i rastuća vrednost oglašivačkog biznisa. Za delić ovog globalnog pozitivnog rezultata zaslužna je i Hrvatska, objašnjava nam Morena Šimatić, direktorka Ubera u Hrvatskoj s kojom smo za Bloomberg Adria TV u emisiji Businessweek razgovarali o daljim planovima i uslugama kompanije. Otkriva da Uber ubuduće planira da se širi i u Sloveniji i Srbiji.
"Hrvatska raste u puno ekonomskih segmenata, pa se to reflektuje i na rast Ubera u Hrvatskoj. Mi smo jedna od država koje posluju sa najvećim udelom profitabilnosti u ukupnom prihodu. Definitivno smo primer svim drugim državama i što se tiče regulative koja je prilično fleksibilna, prosečne cene proizvoda, ponašanja korisnika i, što je najbitnije, bezbednosti", objašnjava Šimatić.
Opširnije

Uber prodaje udeo u bliskoistočnoj podružnici najvećem telekomu iz UAE
Emirates Telecommunications Group kupuje udeo vredan 400 miliona dolara u superaplikaciji.
10.04.2023

Inflacija pozitivno delovala na Uber, prihodi im porasli 83 odsto
Prvi put nakon izbijanja pandemije segment prevoza premašio je segment dostave.
09.02.2023

Uber uvodi robotaksije u SAD
Uber se kladi na autonomna vozila uprkos tome što drugi odlažu investicije u tu tehnologiju.
07.12.2022
Širenje u Sloveniji i Srbiji
"Konstantno evaluiramo nova tržišta na koja se Uber usluga može proširiti. Ono što mogu reći je da u bliskoj budućnosti aktivno istražujemo Sloveniju i Srbiju."
Dodatne usluge, poput Uber Eats i Uber Groceries, bile su presudne za uspeh Ubera tokom pandemije u Americi. Ovih usluga u Hrvatskoj još uvek nema, a neće ih ni biti u skorije vreme. "Uber Eats ili Uber Groceries i slične usluge neće doći u Hrvatsku 2024. godine, možda u nekoj od sledećih godina. Usluga Uber Rental, koja omogućava iznajmljivanje automobila kroz aplikaciju, uskoro će biti dostupna u Hrvatskoj", navodi Šimatić.
Kako radi famozna Uber aplikacija
Kada je na aplikaciji potražnja velika, rast cena vožnje može ići i do tri puta, a prva žena Ubera u Hrvatskoj objašnjava nam i zašto: "Algoritam pokušava da uskladi ponudu i potražnju na tržištu. Cena se povećava u slučajevima visoke potražnje i manje ponude vozila, kako bi motivisali vozače da izađu na ulicu. U trenutku kada se broj vozača poveća, cena se automatski smanjuje", kaže Šimatić.
Šimatić ističe da su potrošači u Zapadnoj Evropi i Americi načelno slični. "Potrošači u Zapadnoj Evropi i Americi koriste digitalne tehnologije, i manje su osetljivi na cenu. Glavna razlika je što su Amerikanci više naviknuti na korišćenje takvih digitalnih usluga. Kada je u pitanju naš deo Evrope, mi smo mnogo više osetljivi na cenu i mnogo ređe koristimo ne samo digitalne tehnologije nego i kreditne kartice. Što se tiče regulatora, Amerika je unifikovano tržište, pa je lakše poslovati. U Evropi postoji mnogo više tržišta, i svako ima vrlo specifičnu regulativu kojoj se moramo prilagoditi", zaključuje Šimatić.
- Ceo intervju pogledajte u videu.