Privredni rast zemalja Adria regiona će se, prema projekcijama analitičara Bloomberg Adrije, nastaviti u ovoj i idućoj godini, predvođen prvenstveno domaćom tražnjom, dok će najveći rizici za regionalne ekonomije dolaziti spolja. Spor rast u Nemačkoj i generalno u Evropskoj uniji, uz rastući protekcionizam s druge strane Atlantika, poremetiće trgovinske tokove, ali i dinamiku cena. Očekuje se da Srbija raste najbrže u regionu, i to po stopi od četiri odsto.
Srbija je prošle godine dobila investicioni rejting od agencije Standard&Poor’s, a prošle nedelje je dobila potvrdu BBB- rejtinga. Agencija je, međutim, izrazila zabrinutost povodom protesta i nestabilnosti u zemlji, koji bi mogli da oslabe poverenje investitora. O tome kako politička situacija u Srbiji, ali i globalna geopolitička situacija utiču na ekonomski rast i kreditni rejting Srbije, za TV Bloomberg Adria govorili su Velimir Lukić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, i Vladimir Vuletić, profesor Filozofskog fakulteta.
BBA
Opširnije

Analitičar BBA: Investicioni rejting S&P prvi korak u dobrom pravcu
Poboljšanje izgleda za srpski kreditni rejting agencije Standard & Poor's ne iznenađuje, kaže glavni analitičar BBA Andrej Knez.
09.04.2024

Može li Srbija do investicionog rejtinga za 12 meseci?
Srbija trenutno ima kreditni rejting BB plus i na korak je od investicionog rejtinga. Ipak, da li je realno da do njega i dođe za 12 meseci?
13.10.2023

S&P: Protesti bi mogli da oslabe poverenje investitora i umanje izglede za rast Srbije
Nestabilnost u zemlji bi mogla da oslabi poverenje investitora i optereti srednjoročne izglede za rast Srbije, koji je najveći u regionu.
14.03.2025

Jak zvuk prekinuo je studentski protest "15. za 15", jedan od najmasovnijih skupova u Beogradu
Ministarstva odbacila tvrdnje da je u subotu korišćen zvučni top protiv protestanata.
15.03.2025
"Saopštenje S&P nije rezultat nikakve revizije kreditnog rejtinga zemlje. Naglašavaju se odlični ekonomski rezultati Srbije u poslednjih 10 godina. Od 2017. imamo kontinualan rast kreditnog rejtinga", rekao je Lukić, dodajući da je privredni model na koji se Srbija oslanjala podrazumevao visoke investicije, pre svega strane direktne investicije. Investitori prate saopštenja vodećih rejting agencija, ali oni su, svakako, upoznati sa ekonomskim podacima i prate ih, naveo je on.
Lukić je naveo da je društvena kohezija u svakoj zemlji jako važna za rejting agencije. Svet se promenio u poslednjih četvrt veka i možda je vreme za neki novi društveni dogovor. Imali smo konsenzus kada smo prelazili iz jednog društveno-ekonomskog sistema u drugi, došlo je do privatizacije, u kojoj nisu svi prošli onako kako su očekivali. Sada se određene društvene grupe, kao što su zaposleni u prosveti i nekim javnim službama, takođe osećaju skrajnuto, na marginama, i protest je vid njihovog bunta.
"Što se tiče dešavanja u svetu, mi smo neutralni i otvoreni prema svima, nikome nismo zatvorili vrata. Evropa je u situaciji da rekonstruiše svoju privredu, a deo toga će se odraziti i na nas, u smislu rekonstrukcije evropskih kompanija, u kom smeru će se one kretati i da li će Srbija biti dobro mesto za vođenje poslovanja i pokretanja pogona", naveo je Lukić.
Kada je reč o studentskim protestima, političkoj i društvenoj slici Srbije, profesor Vuletić je rekao da studenti nisu jedini akter i da će to kako će se razvijati politička situacija zavisiti i od drugih aktera, pre svega države.
Politička nestabilnost u Srbiji ima više izvora i treba je sagledati na više nivoa. Jedan nivo je veoma širok, globalni, i može da utiče na to kako Srbija gleda na investicije iz Kine ili energetski paket sa Rusima. Ukoliko bi došlo do bitnih političkih promena u Srbiji, u zavisnosti od toga ko bi bili ključni akteri, to bi moglo da se promeni i uticalo bi na privredna kretanja u zemlji. Gora situacija od toga je jedino da Srbija uđe u dugoročni period nestabilnosti.
BBA
"Postavlja se pitanje da li je bolje ići na novu vladu u narednih 30 dana ili ići na nove izbore. Na prošlim izborima u Srbiji je dva miliona ljudi glasalo za stranke na vlasti, a milion i po protiv i stav naroda nije nikakva novost, ali sada postoji aktivizam koji i te kako može destabilizovati politički ambijent, što bi se prelilo na ekonomski ambijent", zaključio je Vuletić.
"Najveći međunarodni rizik za Srbiju jeste ako dođe do nepremostivog jaza između EU, našeg neposrednog okruženja, i drugih aktera, SAD, Rusije, itd., jer kojem god carstvu da se prislonite, imaćete snažnu reakciju druge strane. Kada je reč o unutrašnjoj situaciji, ovo su bili najbrojniji protesti, ali mi smo proteste imali skoro svake godine. Razlika je što su sada studenti u epicentru zbivanja", rekao je Vuletić.
"Ključ za razumevanje budućnosti je na globalnom planu, a unutrašnje tenzije svakako postoje. Imali smo blokadu fakulteta, pa blokadu raskrsnica, saobraćaja, videćemo šta će radikalizacija protesta značiti", naveo je on.