Pre dve i po godine krenuo je prvi brzi voz Soko, najjeftiniji, najudobniji i najbrži način da iz Novog Sada stignete u Beograd (i obratno).
Vozu su se najviše obradovali zaposleni jer je uvođenje ovakve linije znatno olakšalo svakodnevno putovanje između ova dva grada, a sve veći broj ljudi je bio spreman da posao potraži i na drugom mestu.
Dve i po godine kasnije, sva tri atributa (najjeftiniji, najudobniji i najbrži) dovedena su u pitanje, jer su vozovi skuplji, često prepuni, a i putuje se duže.
Opširnije
Srbija i Crna Gora traže novac od EU za prugu Beograd-Bar
Zajedničko pismo Evropskoj komisiji o rekonstrukciji pruge Beograd-Bar potpisali su Goran Vesić i Maja Vukićević.
02.09.2024
Kako je Srbija postala mesto gde se investira u transportnu logistiku?
Železnička filijala Hamburške luke Metrans preuzela je Adria Rail grupu, koja saobraća na teritoriji Srbije i Hrvatske.
30.07.2024
Da li je fabrika za proizvodnju vozova sledeća velika kineska investicija u Srbiji?
Nekoliko dana nakon posete kineskog predsednika Xi Jinpinga Srbiji, predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je jednu veliku kinesku investiciju.
07.06.2024
Brzi voz Beograd - Novi Sad najtačniji u Evropi, kaže direktor
U maju stiže 18 novih švajcarskih vozova, dogodine pet brzih kineskih, najavljuje Ivan Bulajić, v. d. direktora Srbijavoza
19.03.2024
Cena: nekada 300, sada i do 1.234 dinara
Kada je počeo da saobraća, za vožnju Sokolom trebalo je izdvojiti tek 300 dinara, mada je iz Srbijavoza tada rečeno da je ovo promotivna, a ne redovna cena. Posle promotivnog perioda, karta je koštala 400 dinara. U februaru ove godine porasla je na 603 dinara, dok je u septembru karta ponovo poskupela i sada košta 734 dinara, ako se kupi na blagajni ili kartomatu.
Osim toga, za one koje kartu nisu kupili pre ulaska u voz već je kupuju kod konduktera, cena je veća za dodatnih 500 dinara, povrh pomenutih 734.
Za kupovinu povratne karte vozom Soko ostvarujete popust od 20 odsto, ali se i ta povlastica ne koristi dovoljno često jer putnici koji žele da posete Beograd ili Novi Sad pri kupovini povratne karte moraju odmah da odluče i tačno vreme povratka.
Cena mesečne karte za zaposlene nije se menjala od uvođenja ovih linija, pa tako i dalje iznosi 12.000 dinara za relaciju Beograd - Novi Sad, što je višestruko povoljnije od bilo kog drugog prevoza na mesečnom nivou.
Ako ste redovan putnik, putovanje vozom je svakako jeftinija opcija, ali bi već dve osobe koje putuju od Novog Sada do Beograda na jedan dan mogle jeftinije da prođu ako bi rešile da podele troškove goriva i putuju automobilom.
Udobnost i dalje tu, ali samo u povratku s posla
Kada je Soko počeo da saobraća, on nije značio samo jeftiniji prevoz do Beograda ili Novog Sada, već je to putovanje bilo umnogome udobnije i praktičnije.
Tako ste veoma često u vozovima koji u 6.49 i 7.19 kreću iz Novog Sada za Beograd mogli da vidite radne ljude koji prvi deo svoje smene započinje upravo iz voza. Svako od 224 sedišta u Sokolu ima i radnu površinu na koju možete da stavite laptop, knjigu ili skriptu, a internet je besplatan.
Nažalost, od pre desetak dana ovo više nije slučaj jer u to vreme više ne saobraćaju ove kompozicije, već vozovi manjeg kapaciteta, koji su pre ovoga saobraćali samo kao regio-vozovi koji staju na svakoj stanici između Novog Sada i prestonice.
Prema rečima konduktera koje smo o ovome pitali u vozu, promena nije privremena, već trajna, a razlog nisu znali ni oni. Zvaničnici Srbijavoza rekli su da će dostaviti odgovore na pitanja Bloomberg Adrije, ali nakon skoro dve nedelje i višestrukog podsećanja, taj komentar nismo dobili.
Radnici su još uvek tu, ali sada svoje prenosive računare drže uglavnom na kolenima, a studenti gradivo obnavljaju uglavnom stojeći jer su mesta zbog popunjenosti voza morali da ustupe starijima. Gužve su velike, kao i nezadovoljstvo putnika.
Krađe opet usporavaju putovanje
Pored toga što je cena prevoza porasla, a nivo usluge pao, Soko na relaciji Novi Sad - Beograd više i ne putuje samo 36 minuta, što je bio slučaj u početku.
Putovanje od Novog Sada do Beograda je već mesecima desetak minuta duže jer su, kako kažu iz Srbijavoza, ukradeni delovi infrastrukture na deonici između Stare Pazove i Inđije.
Umesto najavljivanih 200 kilometara po satu, voz se između ova dva mesta kreće brzinom do 40 kilometara na čas. Kada smo o ovome pitali osoblje u Sokolu, rekli su nam da je i njima rečeno da bi kvar trebalo da bude otklonjen za nekoliko nedelja, ali situacija nije popravljena ni posle nekoliko meseci.
Do povraćaja samo na blagajnama
Kako je nedavno u intervjuu za Bloomberg Adriju rekao Ivan Bulajić, v. d. generalnog direktora Srbijavoz, putnici uglavnom ne znaju da imaju pravo na povraćaj novca za deo karte ili celu kartu u slučaju kašnjenja voza.
"Uvodimo proces gde ćete moći putem sajta da dobijete refundaciju u roku od dva dana direktno na račun", rekao je Bulajić u martu, ali je trenutno i dalje do povraćaja novca moguće doći samo na blagajni.
Pored toga što od Srbijavoza redakcija Bloomberg Adrije nije dobila odgovore, ni na internet stranici ovog državnog preduzeća ne postoje informacije o tome da vozovi između Novog Sada i Beograda putuju duže nego što je to obično slučaj.
Takođe, i pored najavljene digitalizacije, na sajtu Srbijavoza navedeno je da u slučaju reklamacija možete da pošaljete imejl, a da za neophodne informacije pozovete kol-centar.
Bulajić je u intervjuu za našu redakciju rekao i da je Srbijavozu stalo do mišljenja korisnika i da velike napore ulažu u napore da iskustvo putnika bude što lepše.
"Osim što anketiramo putnike unutar vozova, imamo redovna godišnja istraživanja koja radimo sa Ipsos strategic marketingom, gde pokušavamo da razumemo kakvo je mišljenje putnika o nama i šta možemo bolje da uradimo. Veliki broj putnika je zadovoljan samom vožnjom vozom, tačnošću, čistoćom i odnosom posade prema njima", rekao je u martu Bulajić za Bloomberg Adriju.
Ako se stanje na najprofitabilnijoj železničkoj relaciji uskoro ne popravi, upitno je da li će ankete pokazati isto oduševljenje.