Srbija ima sve bolje ekonomske rezultate i na dobrom je putu da od sledeće godine postane deo jedinstvene zone za plaćanje u evrima (SEPA), što će olakšati transfere novca i učiniti ih bržim, bezbednijim i jeftinijim, rekla je u petak predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, koja je stigla u dvodnevnu radnu posetu Srbiji u okviru turneje po Zapadnom Balkanu. Kazala je i da se Srbija posvetila reformama u oblasti prava i demokratije, i potvrdila da se radi na otvaranja Klastera 3 za pristupanje Srbije Evropskoj uniji.
Prema njenoj oceni, Srbija jedna od najnaprednijih zemalja kada se radi o pristupanju. Ukazala je na to da Srbija može biti sigurna, kao buduća članica EU da će Unija poštovati i čuvati njenu divnu prirodu kada je reč o kritičnim mineralima.
Pregovarački klaster 3 - Konkurentnost i inkluzivni rast za pregovarača, obuhvata poglavlja: 10 Informaciono društvo i mediji, 16 Oporezivanje, 17 Ekonomska i monetarna politika, 19 Socijalna politika i zapošljavanje, 20 Industrijska politika i preduzetništvo, 25 Nauka i istraživanje, 26 Obrazovanje i kultura, 29 Carinska unija.
Opširnije
Von der Leyen predstavila novi sastav Evropske komisije
Novi sastav komisije nešto je manje okrenut tradicionalnijoj podeli resora pa se na prvu stiče utisak da bi moglo da dođe do preklapanja nadležnosti.
17.09.2024
Macron stigao u Srbiju, potpisan ugovor o kupovini 'rafala'
Srbija će kupiti 12 borbenih aviona, a ukupna vrednost ugovora je 2,7 milijardi evra.
29.08.2024
Odobreno šest milijardi evra za reforme na Zapadnom Balkanu, Srbiji 1,58 milijardi
Evropska komisija odobrila je reformske agende Srbiji i još četiri partnera sa Zapadnog Balkana, vredne šest milijardi evra.
23.10.2024
Kralj Esvatinija u poseti Srbiji: dve zemlje mogu da sarađuju u IKT-u i poljoprivredi
Republika Srbija i Kraljevina Esvatini u subotu su razmenile šest memoranduma o saradnji, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kralja Msvatija III.
19.10.2024
Japanci hoće da ulažu u IT i auto-industriju u Srbiji
Japanske kompanije su zainteresovane i za uvoz srpske zdrave hrane, vina, žestokih pića, mineralne vode i lekovitih čajeva.
17.10.2024
Predsednica Evropske komisije je prvo sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem obišla HTEC Group, a zatim su nakon svečanog dočeka ispred Palate "Srbija" Vučić i Der Leyen imali sastanak u četiri oka.
Predsednik Vučić je nakon sastanka izjavio da postoje stvari koje Evropska unija zamera Srbiji, ali je Ursula von der Leyen uvek bila spremna da sasluša našu stranu, i da je evropski put od ključnog značaja za naš napredak. On je na konferenciji za medije rekao i da je sa predsednicom Evropske komisije razgovarao o geopolitičkoj situaciji, kao i o Kosovu i Metohiji.
Govoreći o trgovini robama i uslugama, Vučić je naveo da je Srbija sa EU imala razmenu vrednu 50,8 milijardi evra u toku prošle godine i da veruje da se nada da će na kraju 2024. ona biti veća od toga, pošto je samo trgovinska razmena bila 39,1 milijardu evra.
"Evropska unija je naš najveći partner. U tim okvirima Nemačka čini gotovo četvrtinu naše razmene sa 23,8 odsto, zatim slede Italija, Mađarska, Rumunija, Bugarska, Poljska, Češka, Francuska i mnoge druge zemlje. Za nas su od izuzetnog značaja infrastrukturni projekti koje radimo sa Evropskom unijom. Najznačajniji projekat u Srbiji je pruga Beograd - Niš, a radimo i Niš - Dimitrovgrad, a radićemo u potpunosti i Niš - Preševo, sve do granice sa Severnom Makedonijom", rekao je Vučić.
On je naveo i da očekuje da će stopa rasta Srbije i ove godine biti najveća u regionu, a kako je rekao, Von der Leyen je upoznao sa tim da se za EXPO 2027. ulažu veliki napori kako bi to bila manifestacija snage i moći srpske ekonomije, ali i prijateljstva u Evropi i svetu.
"Ovoga puta mogu da kažem da se nadam da ćemo da otvorimo klaster tri do kraja godine, što bi bilo važno i što bi bio značajan signal da Srbija napreduje na svom evropskom putu", izjavio je predsednik.
Predsednica Evropske komisije je na konferenciji za medije čestitala Srbiji dobijanje investicionog kreditnog rejtinga i navela da je Evropska unija broj jedan trgovinski partner Srbije i investitor, kao i da imamo sve bolje ekonomske pokazatelje. Ona je govorila i o tri inicijative, među kojima je Plan rasta za Zapadni Balkan.
"Ovaj plan treba da približi privrede regiona privredi EU i da integriše regionalno tržište sa evropskim jedinstvenim tržištem. To je sjajna reformska agenda. Sada treba da počnemo sa implementacijom 1,6 milijardi evra koje će Srbija dobiti u okviru Plana rasta", kazala je Von der Leyen.
Ursula von der Leyen je prilikom posete HTEC Group, zajedno sa Vučićem prisustvovala prezentaciji projekata finansiranih kroz IPA projekte i sredstva Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
"Zadivljen najnovijim tehnologijama na kojima sa mnogo strasti i entuzijazma rade mladi, obrazovani i talentovani ljudi koji će svojim inovativnim duhom, kreativnošću i ogromnom energijom i znanjem promeniti budućnost svih nas. Zahvalan sam EBRD na sredstvima koja su izdvojili čime su ubrzali rast HTCE od startapa koji je počeo u biznis inkubatoru u Beogradu, do globalne kompanije kakva su danas", napisao je Vučić na svom Instagram profilu.
HTEC Group je najbrže rastuća tehnološka kompanija u jugoistočnoj Evropi. Osnovana kao startap u Beogradu 2008. godine, sa sedištem u San Francisku, uspela je da postane jedan od lidera u razvoju digitalnih proizvoda za vodeće svetske kompanije.
Ova kompanija, koja se bavi konsaltingom i razvojem u tehnologije, posluje i u Skandinaviji, Holandiji, Ujedinjenom Kraljevstvu, Srbiji, Sloveniji, Bugarskoj, Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji.
Osnivači i vlasnici HTEC Group su Aleksandar Čabrilo i Dušan Kosić, a u kompaniji je zaposleno više od 2.000 stručnjaka. Kompanija sarađuje sa nekim od najpoznatijih tehnoloških kompanija i mnogim firmama sa liste "Fortune 500".
Ovo je četvrti put da je predsednica Evropske komisije u poseti Zapadnom Balkanu. Ona je pre Srbije obišla Severnu Makedoniju i Bosnu i Hercegovinu, a nakon Srbije, trebalo bi da poseti Prištinu i Crnu Goru. Kako je saopštila Evropska komisija, jedne od glavnih tema poseta Von der Leyen je evropska perspektiva zemalja Zapadnog Balkana i primena Plana rasta za Zapadni Balkan koji je vredan šest milijardi evra.
Predsednica Evropske komisije je odbila da se sastane sa premijerom Srbije Milošem Vučevićem, koji se kratko pre najavljenog susreta s njom sastao sa ruskim ministrom za ekonomski razvoj, rekao je za Frans pres ambasador EU u Srbiji Emanuele Giaufret, a prenela Beta.
On je rekao i da je tu "bila naznačena namera Srbije da ojača svoje ekonomske odnose u drugim oblastima sa Ruskom federacijom". Prema jednom briselskom zvaničniku, saopštenje koje je izdato nakon ovog susreta u kojem se govori o daljem jačanju ekonomske i sveukupne saradnje sa Rusijom, bili su dovoljan razlog da predsednica Evropske komisije "odmah odluči" da otkaže susret sa premijerom Srbije, prenela je Beta pisanje Radija slobodna Evropa.
Vučević je razgovarao s Rešetnjikovim o daljem jačanju ekonomske i sveukupne saradnje dve zemlje, preneto je u saopštenju vlade Srbije.
(Ažurirano informacijom da je Ursula von der Leyen odbila da se sastane sa premijerom Srbije Milošem Vučevićem.)