Kina i Rusija produbljuju saradnju na ključnoj atomskoj tehnologiji koja vojne planere Pentagona dovodi na ivicu zbog njenog potencijala da poremeti globalnu ravnotežu u nuklearnom naoružanju.
Ruski predsednik Vladimir Putin i njegov kineski kolega Xi Jinping najavili su dugoročni dogovor o nastavku razvoja takozvanih brzoneutronskih reaktora. Najava je došla među nizom sporazuma koji su predstavljeni kasno u utorak nakon Xijeve trodnevne posete Moskvi, u kojoj su se takođe obrađivale teme od energetike do emitovanja vesti.
U decembru je nuklearni gigant Rosatom Corp, koji Kremlj kontroliše, završio prenos 25 tona visoko obogaćenog uranijuma u prvi kineski brzi reaktor CFR-600 - postrojenje za koje analitičari kažu da bi moglo da proizvede gorivo za oko 50 nuklearnih bojevih glava godišnje.
Opširnije
Xi zajedno sa Putinom protiv SAD, ali okleva u vezi sa gasom
XI se uzdržao od posvećenosti ruskom gasu
22.03.2023
Putin pozdravlja predloge Kine za Ukrajinu posle razgovora sa Xijem
Nakon dvodnevnih razgovora sa kineskim predsednikom Xi Jinpingom, Vladimir Putin pozdravio je predloge Pekinga da okonča svoj rat u Ukrajini.
21.03.2023
Kineski apetit za ruskim energentima naglo porastao od početka rata
Od početka rata u Ukrajini apetit Kine za moskovskom naftom, gasom i ugljem je naglo rastao, a uvoz je porastao za više od polovine.
21.03.2023
Gospodine Zelenski, na liniji je Xi Jinping
Narednih dana se očekuje telefonski razgovor dvojice lidera
21.03.2023
Kongres je gurao Belu kuću da razbije ono što smatra "opasnim" vezama između Rosatoma i Kineske nacionalne nuklearne korporacije.
"Nuklearna saradnja Rusije i Narodne Republike Kine ide mnogo dalje od samo civilnih projekata", napisali su predsednici kongresnih oružanih službi, spoljnih poslova i obaveštajnih komiteta prošle nedelje u pismu savetniku za nacionalnu bezbednost Jakeu Sullivanu.
Uprkos sankcijama zbog invazije na Ukrajinu, ruski nuklearni izvoz je porastao tokom prošle godine, povećavajući prihode Kremlja i učvršćujući njegov uticaj na novu generaciju globalnih kupaca. Rusija je najveći svetski snabdevač nuklearnim reaktorima i gorivom. Kineski brzi reaktori, koji koriste tečni metal umesto vode, zasnovani su na ruskoj tehnologiji.
Zvaničnici američkog Ministarstva odbrane u više navrata su podizali uzbunu zbog kineskih ambicija u pogledu nuklearnog oružja od objavljivanja izveštaja Kongresu za 2021. Vojni planeri procenjuju da je CFR-600 spreman da igra ključnu ulogu u povećanju kineske zalihe bojevih glava na 1.500 do 2035. sa procenjenih 400 danas.
Kina je više puta odbacila zabrinutost SAD da će se CFR-600 koristiti za povećanje zaliha nuklearnog oružja. Jedinica je povezana na elektroenergetsku mrežu i deo je ambicioznog programa zemlje vrednog 440 milijardi dolara da prestigne SAD kao najveći svetski proizvođač nuklearne energije do sredine sledeće decenije.