Kina i Evropska unija (EU) svojim sukobima su, barem trenutno, zasenile višegodišnje geopolitičke tenzije između ove azijske države i SAD; mada, i tu se nastavljaju prepirke oko poluprovodnika, električnih vozila i industrije metala. Tržišta momentalno reaguju na mere, ali i kontramere najvećih ekonomija, a ovaj put pažnja je usmerena na električna vozila (EV) i žestoka pića. Svinjsko meso i mlečni proizvodi su takođe na meti.
Prošle nedelje, EU je uvela tarife na kineska električna vozila do 45 odsto, što je pogodilo ne samo tamošnje već i evropske proizvođače. Pritom, tome treba dodati i carinsku stopu od 10 odsto: jasno je da EV postaju sve skuplja opcija za brojne vozače koji su, možda, i razmišljali da ih kupe. Stoga i ne čudi što potražnja osetno slabi u Evropi i Severnoj Americi.
Kina sa svojim jeftinim modelima automobila na baterije jednostavno ima keca u rukavu i Evropa to teško može da prati. Kinezi poslednjih godina preuzimaju veći deo kolača na tržištu, a najistaknutiji proizvođač je BYD.
Opširnije
Berze u crvenom posle najave o kineskim carinama na žestoka pića iz Evrope
EU je prošle nedelje uvela carine do 45 odsto na kineska električna vozila (EV), a sada je azijska zemlja odlučila da uvede carine na evropska žestoka pića.
08.10.2024
Izuzetna popularnost Temua menja logistiku Adria regiona - pet stvari koje treba da znate
Kina u utorak najavila uvođenje carina na žestoka pića iz EU, kao odgovor na prošlonedeljno uvođenje tarifa EU na električna vozila iz Kine.
09.10.2024
Air Serbia od januara dva puta nedeljno leti za Šangaj
Air Serbia od 11. januara sledeće godine uvodi treću redovnu avionsku liniju između Srbije i Kine.
08.10.2024
Kineske mere ipak bile hladan tuš za tržišta
Zvaničnici NDRC ponovili su da će uvećati potrošnju, investicije i da će ekonomski pomoći ugroženim kategorijama građana i diplomcima.
08.10.2024
Nakon što je EU pogodila Ahilovu petu Kine, druga najveća svetska sila je rešila da uzvrati kontramerom - carinama na žestoka pića iz Evrope, posebno iz Francuske. U tom vrtlogu najviše je pretrpela francuska destilerija Remy Cointreau SA, koja je u utorak pala 9,3 odsto. Vlasnik konjaka Hennessy, LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SE, pao je 6,8 odsto, a kompanija Pernod Ricard SA je skliznula 4,6 odsto.
U utorak su, ubrzo nakon najavljenih kineskih tarifa, pale akcije evropskih kompanija za piće, ali i akcije proizvođača automobila. Dakle, dva sektora su se, nesvakidašnje, našla u istom, nebranom grožđu.
Brisel će osporiti tarife u STO
Ono što je zasad poznato, EU će "izazvati" Kinu pred Svetskom trgovinskom organizacijom (STO) zbog odluke Kine da uvede antidampinške mere na brendi uvezen iz bloka. Drugim rečima, Evropska komisija (EK) pred STO će osporiti najavljeno uvođenje privremenih kineskih mera, izvestio je DW.
Portparol EK za trgovinske poslove Olof Gill rekao je u saopštenju: "Smatramo da su ove mere neosnovane i odlučni smo da zaštitimo industriju EU od zloupotrebe trgovinskih odbrambenih instrumenata".
Kinesko ministarstvo trgovine je, u međuvremenu, objavilo listu koja pokazuje stope za svaku firmu ponaosob - od 30,6 odsto za Martell do 38,2 odsto za Remy Martin i 39 odsto za Jas Hennessy.
Ponuda Kine 'nedovoljno dobra'?
Brisel je, u međuvremenu, odbacio predlog kineske vlade da se uvezena električna vozila proizvedena u Kini prodaju po minimalnoj ceni od 30.000 evra, rekla su tri izvora za Reuters. To je potez za koji se Peking nadao da će sprečiti nametanje tarifa EU.
Evropska komisija je saopštila da je pre mesec dana odbacila ponude za minimalne cene od proizvođača električnih vozila u Kini, u okviru istrage protiv subvencija. Upravo ta istraga je bacila Peking i EU u vatru: krenuo je najveći trgovinski spor dve strane u poslednjoj deceniji. Inače, konkretni detalji ponuđenih kompromisa u pregovorima između dve strane ranije nisu objavljeni.
Električni automobili u Kini, u proseku, koštaju skoro pa upola manje nego u Evropi i Sjedinjenim Državama, prema podacima kompanije za podatke JATO Dynamics iz 2023. godine. Domaći proizvođači automobila koriste prednosti raznih olakšica - od lokalnog pristupa sirovinama i baterijama, do izdašnih subvencija iz Pekinga.
Prosečna maloprodajna cena električnog automobila na baterije u Kini bila je oko 32.000 evra u prvoj polovini 2023. godine, uključujući modele kao što je Seagull kompanije BYD, koji se prodaje za manje od 10.000 evra. Nasuprot tome, prosečna maloprodajna cena električnog automobila na baterije u Evropi bila je 66.000 evra, navodi JATO.
Većina jeftinijih evropskih modela u razvoju je oko 20.000 evra, a trebalo bi da se pojave na tržištu najranije 2025. Volkswagen cilja na vozilo od 20.000 evra 2027. godine.
Kada je odbio kineski predlog, Brisel je tada rekao da se "ne radi samo o cenama koje proizvođači automobila naplaćuju za svoja električna vozila proizvedena u Kini, već i o subvencijama koje su dobili za njihovu proizvodnju i otklanjanju uticaja takvih oblika podrške".
Suma sumarum
Vreme za ukidanje tarifa putem dogovorenog sporazuma je ograničeno, a EK je prošle nedelje rekla da će tarife do 45 odsto na kineska električna vozila biti uvedene 31. oktobra na pet godina, osim ako se obe strane ne dogovore o planu B.
Kina je u utorak uvela privremene antidampinške mere na uvoz žestokih pića iz EU, pogodivši time najpre francuske brendove. To se desilo samo nekoliko dana nakon što je evropski blok glasao za tarife na EV.
Kinesko ministarstvo trgovine je ranije reklo da želi da pregovara o alternativnim rešenjima tarifama, koja bi uključivala neki oblik "fleksibilnih cena", ali nije iznelo detalje. Komisija je rekla da je spremna da preispita stvari vezane za cene, uključujući minimalne iznose i uvozne kvote, kako se pregovori budu nastavljali.
Rešenje bi moglo da bude "individualno izračunata minimalna cena" za svakog proizvođača automobila i, eventualno, po tipu modela, u zavisnosti od veličine automobila i njegovog asortimana. Jedan od tri izvora Reutersa kaže da bi minimalni nivoi cena od 35.000 do 40.000 evra poslužili kao "bolje merilo za razgovore".
Kineski ministar trgovine Wang Wentao prethodno je rekao da će uvođenje tarifa EU na električna vozila "ozbiljno omesti" trgovinsku i investicionu saradnju i naneti štetu i Kini i Nemačkoj, preneo je Reuters. On je sredinom septembra rekao kako se nada da će što pre postići rešenje u skladu sa pravilima STO i izbeći eskalaciju ekonomskih i trgovinskih nesuglasica Kine i EU.
Oglasio se i u sredu, u vezi sa kinesko-američkim tenzijama oko čipova. "Postavljanje granica nacionalne bezbednosti u oblasti ekonomije i trgovine neophodno je da bi se pomoglo u održavanju stabilnosti globalnih lanaca snabdevanja i kako bi se stvorilo povoljno okruženje za bilateralno poslovanje i saradnju", naveo je.
Podsećamo i da je Predstavnički dom američkog Kongresa pre mesec dana jedva usvojio zakon o pooštravanju pravila kojim se ograničavaju poreske olakšice za EV u SAD, ukoliko u sebi imaju komponente proizvedene u Kini. Međutim, drugi dom Kongresa, Senat, taj zakon nije prihvatio.