Carine Evropske unije usporile su uvoz električnih vozila kineske proizvodnje u Evropi tokom jula.
Broj novih električnih vozila koje su kineski proizvođači automobila poput BYD i SAIC Motorsove MG registrovali u EU prošlog meseca pao je za 45 odsto u odnosu na jun, pokazalo je istraživanje Dataforcea, u kojem su prikupljeni podaci iz 16 zemalja članica koje su dale podatke o junskim brojkama.
Možda je takav pad preteran, ali proizvođači automobila su žurili da prodaju električna vozila trgovcima pre nego što su dodatni nameti stupili na snagu 5. juna.
Opširnije
Tesla povlači 1,6 miliona automobila u Kini zbog problema sa zaključavanjem haube
Državni regulator tržišta utvrdio je da postoji moguća opasnost za bezbednost u saobraćaju ako vozač ne primeti da je hauba otključana
07.08.2024
Manjim proizvođačima električnih baterija u Kini preti gašenje
Kineski proizvođači električnih baterija suočavaju se sa još jednom teškom godinom zbog prekomerne proizvodnje, slabljenja potražnje i pada cena, navodi BloombergNEF.
11.08.2024
Kini rekordan udeo u prodaji električnih vozila uoči uvođenja carina EU
I kineski i evropski proizvođači automobila žele što pre da otvore pogone u Evropi kako bi mogli da izbegnu nove namete.
30.07.2024
'Fiat grande panda' će pored plata i BDP-a pogurati i lizing industriju
"Panda" će upotpuniti ponudu električnih i hibridnih vozila po ceni koja je pristupačna još većem broju klijenata, navode u Asocijaciji lizing kompanija Srbije
25.07.2024
'Tesla će izgubiti krunu najvećeg prodavca električnih vozila od BYD-ja'
BYD bi mogao ove godine da nadmaši Teslu u godišnjoj prodaji električnih vozila, s obzirom na to da potražnja u Kini raste, dok u SAD i Evropi stagnira, prema Bloomberg Intelligenceu.
28.07.2024
"Videli smo veliki pritisak kineskih proizvođača da smanje zalihe u junu", rekao je Matthias Schmidt, nezavisni automobilski analitičar.
Privremene carine, koje su uvozne carine podigle na čak 48 procenata, imaju za cilj da zaštititi važnu industriju EU od kineskih rivala koji imaju strukturne prednosti u ključnim oblastima kao što je tehnologija prozvodnje baterija koja je podstaknuta državnim subvencijama. Političke napetosti i dalje su visoke, a Peking preti povratnim merama usred razgovora o rešavanju problema.
Sve u svemu, kineski brendovi nisu bili u velikom zaostatku sa padom prodaje električnih vozila od 36 odsto u 16 zemalja koje je pratio Dataforce. BMW, Stellantis i Tesla takođe uvoze električna vozila kineske proizvodnje koja podležu dodatnim carinama EU. Uspon u junu bio je manje izražen kod zapadnih kompanija koje su bile opreznije u upravljanju svojim zalihama, rekao je Schmidt.
Malo toga u julskim brojkama ukazuje na to da su kineski brendovi ublažili svoje ambicije širenja u Evropi, trećem najvećem svetskom regionalnom automobilskom tržištu posle Azije i SAD-a. Od početka 2019. godine, MG, BYD i drugi su stalno rasli - njihov udeo na tržištu električnih automobila u EU iznosio je 8,5 procenta u julu, na osnovu podataka Dataforcea, u odnosu na 7,4 procenata godinu ranije. Iako su električna vozila još uvek mali deo celokupnog evropskog tržišta, s vremenom će dominirati kako se automobili sa unutrašnjim sagorevanjem budu postepeno ukidali.
BYD je u julu prodao tri puta više električnih vozila na 16 tržišta nego godinu ranije. MG, deo kineskog državnog SAIC-a, zabeležio je pad od 20 procenata u julu u odnosu na godinu ranije, dok je prodaja Polestara pala za 42 odsto. "Povećanja BYD-a stvarno ublažavaju pad za kineske marke", rekao je Julian Litzinger, analitičar iz Dataforcea.
BYD, najprodavaniji automobilski brend u Kini, nastavlja širenje u Evropi. Njihove sponzorske reklame tokom fudbalskog prvenstva Euro 2024. u Nemačkoj je videlo pet milijardi TV gledalaca. Za sada, BYD-ova strategija određivanja cena u Evropi ostaje nepromenjena nakon carina. Proširili su se u Poljskoj 6. avgusta, signalizirajući da su spremni da žive sa višim carinama dok grade novu fabriku u Mađarskoj.
Nove carine uvedene su nakon što je istraga EU otkrila da Peking subvenciniše svoju industriju električnih vozila do mere koja uzrokuje ekonomsku štetu proizvođačima automobila unutar Unije. MG podleže dodatnoj carini od 37,6 procenta uz već postojeću stopu od 10 odsto, dok će vlasnik Volva Geely Automobile Holdings i BYD plaćati 19,9 procenata odnosno 17,4 odsto više. Nameti će postati trajni u novembru, osim u slučaju dogovora između Brisela i Pekinga.
Rasprava o carinama poklopila se sa usporavanjem globalnog rasta električnih vozila koje je dovelo do pritiska na proizvođače širom regiona. Kreatori politike EU nastoje da uravnoteže i zaštite radna mesta sa ciljem postepenog ukidanja novih automobila na fosilna goriva do 2035. godine.
Podaci Dataforcea za jul uključuju najveća tržišta EU, poput Nemačke, Francuske i Italije. Rezultati za svih 27 zemalja biće dostupni kasnije ovog meseca. U Nemačkoj su kineske marke činile osam procenata registrovanih vozila u julu, što je pad u odnosu na 13 procenata u junu, prema Dataforceu. U Francuskoj je došlo do pada sa osam na pet procenata. U Ujedinjenom Kraljevstvu, koje nije članica EU, kineski brendovi su se ustalili.
Evropski proizvođači, uključujući Volkswagen i Stellantis, sklapaju EV partnerstva sa kineskim kolegama kako bi pomogli u smanjenju troškova i ostali konkurentni.
Kineski proizvođači automobila takođe ubrzavaju planove za sklapanje električnih vozila u Evropi. BYD može da priušti sebi da "proguta" carine i odlučnije krene u Evropu, rekao je Schmidt, dodajući da nedostatak kapaciteta za dostavu usporava njegov prodor. "Radi se o istrajnosti", rekao je Schmidt. "Moraju da kucaju na mnoga evropska vrata, ako žele da funkcionišu."