Među ljubiteljima nautike već godinama jedno ime je simbol za kvalitet. Radionica Đena Ship iz Mačvanske Mitrovice već 20 godina izrađuje čamce od aluminijuma koji su namenjeni rečnoj i jezerskoj plovidbi.
Branko Nikolić, koji je pokrenuo ovaj posao, zanat je naučio od svog oca koji je svoj radni vek proveo na brodogradilištu. U posao izgradnje aluminijumskih plovila uključena je cela porodica, i prave uglavnom čamce dužine od pet do osam metara.
"Radili smo i mnogo veća aluminijumska plovila od 17,5 metara, ali sam u zadnjih desetak godina shvatio da mi više odgovaraju manja plovila. Za veća plovila potrebna je ozbiljnija infrastruktura, mnogo veći broj stručnih radnika, sve je to u današnje vreme malo teže naći", kaže Nikolić.
Opširnije
Sportski i muzički turizam će uskoro biti industrija vredna 1,5 biliona dolara
Prema novom istraživanju kompanije Collinson International Ltd., sportski i muzički turizam rastu neverovatnom brzinom i predviđa se da će predstavljati industriju od 1,5 biliona dolara do 2032. godine.
04.08.2024
Turisti će ove godine potrošiti 800 milijardi evra
U prvoj polovini godine destinacije na jugu Evrope i Mediteranu beleže značajan porast dolazaka stranih turista u odnosu na isti period 2019. godine.
13.07.2024
Kako da (ne) budete stranac u Veneciji ovog leta?
Venecija je odnedavno prvi grad koji eksperimentiše sa naplaćivanjem pristupa turistima.
01.06.2024
Koje skrivene doplate zahtevaju hoteli? Grčka uvela eko-taksu od ove godine
Bloomberg Adria je istraživala koje sve skrivene troškove možete imati u hotelima sa više zvezdica.
15.07.2024
Njihovi kupci su razne starosne dobi i iz različitih društvenih sfera, a prema rečima Nikolića, oni se trude da maksimalno izađu u susret željama svojih mušterija, kada čamac prave po narudžbini.
"Cene su šarenolike, imamo plovila za svačiji džep. Naši kupci su zaljubljenici u vodu, a naš najstariji kupac je u momentu kupovine plovila imao 86 godina. Izlazimo u susret zahtevima kupaca ukoliko su tehnički izvodljivi i bezbedni. Takođe, zahtevi kupca ne smeju da naruše pravila brodogradnje. Kupac bira boje, opremu, dezen materijala za tapaciranje", objašnjava vlasnik Đene Ship.
A da bi se napravio jedan aluminijumski čamac, potrebno je da se ispoštuje nekoliko faza. Prvo se radi krojenje i savijanje aluminijuma na savremenim CNC mašinama, zatim ide druga faza koja podrazumeva sklapanje i zavarivanje. Treća faza je bojenje, i na kraju ide opremanje plovila.
Što se tiče roka izrade on zavisi od vrste plovila i želje kupaca. Kako kaže Nikolić, manji čamac može da se napravi za nedelju dana, dok je za neko zahtevnije plovilo potrebno i nekoliko meseci.
"Imamo dovoljno porudžbina da bi imali kontinuiranu proizvodnju. S obzirom da smo mala porodčna firma napravimo oko dvadesetak plovila godišnje. Imamo desetak standardnih, razrađenih, modela plovila", navodi Nikolić.
Njihovi čamci ne plove samo srpskim rekama, oni su svoja plovila do sada izvozili u Makedoniju, Mađarsku, Nemačku, Švajcarsku, Švedsku, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Letoniju.
U Srbiji se pravljenjem aluminijumskih čamaca bavi još nekoliko radionica, a cene se razlikuju u zavisnosti od modela, dužine plovila i dodatne opreme. Manji čamac dužine oko pet metara sa jednom ili dve komore u kojem može da se vozi četvoro ljudi košta između 3.000 i 4.000 evra. Ovo su neki osnovni modeli i njih najčešće uzimaju ljubitelji ribolova.
Za plovilo dužine šest ili sedam metara, za neki osnovni model treba izdvojiti između 5.000 i 9.000 evra, i u ovakvim čamcima može da se vozi od pet do sedam osoba u zavisnosti od modela. Oni su obično malo lepšeg dizajna imaju tendu, više komora, i dobar su izbor za one koji vole da provode vreme na reci.
Neke radionice prave i aluminijumske katamarane za minimum deset osoba, a njihova cena je već ozbiljnija i može ići i do 30.000 evra pa i više u zavisnosti od dužine i dodatne opreme.
Treba napomenuti i da na cenu čamca utiče i to da li se prodaje sa ili bez motora, kao i da li ima upravljačku konzolu. U principu sve je stvar dogovora pa cena na kraju zavisi i od želje kupaca.