Srbija je od četvrtka, 22. maja zvanično postala deo Jedinstvenog područja plaćanja u evrima (SEPA), saopšteno je iz Narodne banke Srbije, koja je preduzela korake da usaglasi svoje platne sisteme i regulativu sa standardima Evropske unije. Srbija je ovim, saopšteno je, "postala 41. članica SEPA, što predstavlja važan korak na njenom putu evropskih integracija".
"Kao rezultat toga, svi učesnici u platnim šemama Evropskog saveta za plaćanja moći će da šalju, odnosno primaju transakcije SEPA transfera odobrenja, instant transfera odobrenja i direktnih zaduženja", saopšteno je iz NBS i dodaje se da će se ovo dogoditi čim srpske finansijske institucije pristupe navedenim šemama.
Kako je Bloomberg Adria ranije pisala, ovaj pristup omogućiće jeftiniji promet sa Evropskom unijom, ali i niže troškove. SEPA bi, isto tako, trebalo da dovede do snižavanja troškova doznaka i smatra se, ako se snize za oko tri odsto, da će to dovesti do ušteda od pola milijarda evra širom Zapadnog Balkana. Inače, troškovi doznaka trenutno iznose 6,71 odsto ukupne transakcije.
Opširnije

Srbija bi uskoro mogla da se nađe u Jedinstvenoj zoni plaćanja evrom - šta to znači za nas
Zona zajedničkog plaćanja evrom SEPA uštedeće Zapadnom Balkanu pola milijarde evra godišnje, prema ranijim procenama
20.05.2025

Srbija u zoni zajedničkog plaćanja evrom očekuje se da bude od 22. maja
Srbija bi konačno, nakon nekoliko odlaganja, trebalo uskoro da postane deo sistema SEPA.
16.05.2025

Kallas u poseti Srbiji: Želim da vidim kako Srbija napreduje ka EU
Sastavši se prvo sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, Kallas je razgovarala o ključnim geopolitičkim pitanjima, bezbednosnoj situaciji u regionu, evropskom putu Srbije i dijalogu Beograda i Prištine.
pre 9 sati

Tabaković - inflacija tri odsto do kraja godine, rast BDP-a 3,5 odsto
Smirivanju inflacije najviše će doprineti restriktivni monetarni uslovi, niža uvozna inflacija i očekivano niže svetske cene energenata, rekla je guverner Jorgovanka Tabaković na predstavljanju izveštaja o inflaciji.
14.05.2025
Pristupanje srpskih finansijskih institucija SEPA platnim šemama, navodi se iz NBS, prema kalendaru Evropskog saveta za plaćanja biće omogućeno od novembra 2025.
Depositphotos
"Najraniji datum operativne spremnosti za pružaoce platnih usluga iz Srbije jeste maj 2026. Tačan datum biće saopšten kasnije", kažu iz Narodne banke Srbije.
"Priznanje za Srbiju"
Kako je rekla guvernerka Jorgovanka Tabaković, priključenje području SEPA predstavlja priznanje za Srbiju, jer pokazuje potpunu usklađenost sa EU u ovoj oblasti.
"Pridruživanje SEPA, za koje smo odavno spremni, sada nam daje priliku da i platni promet sa zemljama EU učinimo efikasnijim, a NBS će i dalje taj proces sprovoditi, vodeći računa o svim pomenutim principima”, izjavila je Tabaković.
Giorgio Andreoli, generalni direktor Evropskog saveta za plaćanja, izjavio je ovim povodom kako "uključenje Srbije u SEPA predstavlja značajan korak napred u poboljšanju integracije plaćanja širom Evrope". "Pokazuje kontinuiranu posvećenost Evropskog saveta za plaćanja harmonizaciji elektronskih plaćanja izvan EU”, naveo je on.
Šta smatraju stručnjaci o SEPA?
Aleksandar Ljubić, izvršni direktor Foreign Investors Councila, nedavno je za Bloomberg Adriju kazao da su ovo dobre vesti za Srbiju. "Mi očekujemo da će Evropski savet za plaćanje potvrditi tu odluku - ipak, neće tog dana proces biti pokrenut. Crna Gora - koja je dobila saglasnost u decembru prošle godine - ovih dana je dobila obaveštenje da će 5. oktobra biti u tom sistemu", izjavio je on.
Što se Srbije tiče, ističe Ljubić, bićemo spremni mnogo brže nego što smo to ranije bili. Slično smatra i Slobodan Aćimović, redovni profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, koji je za Bloomberg Adriju istakao da je SEPA u funkcionalnom smislu dobra po državu. "Ovaj sistem može da nam nešto pojeftini, što je nesporno."
Međutim, kako kaže, ovi troškovi utiču na preduzeća u Srbiji verovatno marginalno - zbog čega ne možemo reći da će doći do enormnih promena.