Venecija je odnedavno prvi grad koji eksperimentiše sa naplaćivanjem pristupa turistima. Uvedena je dnevna taksa za posetioce, koji ne žive, ne rade ili ne studiraju u Veneciji i stoga moraju da plaćaju taksu od pet evra. Svi posetioci stariji od 14 godina moraju unapred da plate naknadu i rezervišu ulazak u grad, a ako to ne urade, mogli bi da budu kažnjeni plaćanjem iznosa od 50 do 300 evra. Više informacija je na zvaničnoj stranici.
Ovo nije jedina mera italijanske vlade koja za cilj ima da izbalansira želje i potrebe turista i stanovnika u ovom gradu, a zbog koje trpe turisti. Još 2021. uvedena je zabrana ulaska velikih kruzera u istorijskoj laguni Venecije da bi se sprečila prevelika gužva. Ipak, ovo nije sprečilo posetu i interesovanje za događaj koji se smatra olimpijadom umetničkog sveta, Bijenale u Veneciji, koji proda i do milion ulaznica i čiji je broj posetilaca u proseku više od 4.000 dnevno.
Kustos ovogodišnjeg 60. izdanja Adriano Pedrosa dolazi iz Brazila i trenutno je umetnički direktor Muzeja umetnosti u Sao Paolu. On je prvi kustos iz Latinske Amerike, a tema koju je odabrao "Stranci svuda" (Stranieri Ovunque, u originalu) koristi pojam "stranac" - da označi sve marginalizovane grupacije, ali i da skrene pažnju na umetnike koji su možda bili zapostavljeni u svojim sredinama tokom života. Njihovi radovi čine čak 55 odsto zvanične liste umetnika. Od toga, 47 ih je rođeno u 19. veku, pri čemu je Eliseu Visconti, rođen u Italiji 1866. godine, a umro u Brazilu 1944. godine, najstariji. Ove godine izlaže 331 umetnik, odnosno s obzirom na to da je u nekoliko slučajeva u pitanju grupna izložba, procenjuje se da broj umetnika dostiže i 400 iz 69 država sveta.
Opširnije
Preko Airbnb-ja spavajte u Ferrari muzeju ili Barbie kući
Airbnb otvara mogućnost određeni broj korisnika doživi neverovatne stvari i da se odmaraju u najneverovatnijim objektima.
12.05.2024
Ove destinacije će izgubiti polovinu svojih sunčanih dana do 2100.
U Severnoj Americi i Evropi proleće je u jeku, te veliki broj ljudi večera napolju, na terasama, vozi bicikle duž staza okruženim cvećem i uživa u vožnji čamcem.
25.04.2024
Noć na litici u Severnoj Makedoniji za 600 evra
Uzbudljiva avantura pod otvorenim nebom odnedavno se nudi domaćim i stranim turistima u Makedoniji.
18.04.2024
Gde da putujete po savetu istoričara
Bettany Hughes već više od dve decenije redovno se pojavljuje na britanskoj televiziji.
13.04.2024
Tajne hotela sa pet zvezdica
Gurui gostoljubivosti u hotelu Raffles Singapore pravi su majstori u personalizovanom pristupu gostima.
14.04.2024
Šta se dobija za članarinu od 22.000 dolara u luksuznom hotelu
Aman Resorts, jedan od najekskluzivnijih brendova hotela, već 35 godina održava svoju reputaciju.
19.03.2024
Događaj koji traje do 24. novembra održava se u velikom paviljonu Giardini i obližnjem Arsenalu, pomorskoj bazi i bivšem brodogradilištu koji zauzima više od petine površine Venecije.
Svi putevi vode u istorijske palate
Specifičnost ovogodišnje smotre kada je o umetnosti reč je i to što se izložbe za koje vlada najveće interesovanje održavaju u istorijskim palatama. "Janus" izložba je postavljena u novom umetničkom centru milijardera Nicolasa Berggruena, u palati Diedo iz 18. veka u četvrti Cannaregio. Američki milijarder, inače sin poznatog trgovca umetničkim delima iz Nemačke, koji se u svoje vreme družio sa brojnim umetnicima, između ostalih i Pablom Picassom, preko svoje fondacije Berggruen Arts & Culture naručio je dela od 11 umetnika za izlaganje u palati: Urs Fischer, Piero Golia, Carsten Höller, Lee Ufan, Hiroshi Sugimoti. Centar u Veneciji, koji upotpunjuje centre u Los Anđelesu i Pekingu, povezuje rad Instituta na istoku i zapadu i pruža okruženje za podsticanje otvorenijeg i konstruktivnijeg intelektualnog dijaloga između Kine i Zapada, što je jedna od misija ovog filantropa, kako je istaknuto na zvaničnoj stranici.
Osnivač Keringa Francois Pinault, koji se bori da održi luksuzni oreol glavnog brenda ove grupacije, Gucci, otvorio je pre nekoliko dana muzej u centru Pariza Bourse de Commerce-Pinault Collection. U renoviranje zgrade koja ima sačuvane kolonade iz 16. veka i doba kraljice Katarine de Mediči i koja je od kraja19. veka služila kao centar za berzansko trgovanje (bourse de commerce), Pinault je uložio 194 miliona dolara od 2017. godine.
Na bijenalu se "Pinault kolekcija" predstavlja izložbom "Liminal" koju je kreirao Pierre Huyghe. Inače, jedan od brendova iz Kering portfelja, Bottega Veneta, zaslužan je za odeću za rad pod nazivom "Idiom", koju je dizajnirao kreativni direktor ovog brenda, Matthieu Blazy, u saradnji sa umetnikom. Ova izložba postavljena je u bivšoj zgradi carine Punta della Dogana, koja zajedno sa Palazzo Grassi, koju je francuski milijarder kupio 2005. godine za 29 miliona evra, čini izložbene prostore "Pinault kolekcije".
A što se smeštaja tiče, istinski zaljubljenici u umetnost, ali i luksuz, preporučuju upravo one koji su u samim palatama. U Palazzo Papadopoli, jednom od osam monumentalnih palata na Velikom kanalu, Aman Venice personifikuje raskoš La Serenissime. Umetnička dela rokokoa su suptilno usklađena sa enterijerom, a privatni vrtovi - retkost u ovom plutajućem gradu - gledaju na raskošne restorane i prostrane apartmane. (Cena za noć je od 2.500 evra pa naviše.)
Palazzo Venart, na 10 minuta od mosta Rialto i daleko od klasičnih turističkih ruta, krije vrt sa privatnim molom na Velikom kanalu i restoran Glam, sa dve Michelinove zvezdice. Svaka soba prepričava plemenitu istoriju grada kroz prefinjeni nameštaj i luksuzne detalje koji elegantno reinterpretiraju duh zlatnog 18. veka. Raskošni enterijeri odaju počast putnicima, pesnicima, umetničkim delima i drevnim tradicijama. (Cena je od 700 evra naviše za noć.)
Ako ste tokom leta inspirisani Olimpijskim igrama, Belmond Hotel Cipriani jedini nudi olimpijski bazen u celoj Veneciji. Hotel nudi različite vrste smeštaja sa pogledom na baštu, lagunu i Trg svetog Marka, zatim restoran sa Michelinovom zvezdicom "Oro" i spa-tretmane u Casanova Wellness centru. (Cena za noć je od 2.200 evra.)
Hotel Danieli, sa pogledom na Veliki kanal na na Riva degli Schiavoni, jeste palata stara šest vekova čije su romantično okruženje, bogata kultura i istorija ovekovečeni u brojnim filmskim ostvarenjima. (Cena za noć je od 1.200 evra.)
Cenovno povoljnije opcije su Hotel Bucintoro s četiri zvezdice i iznimnim ocenama na Trip Advisoru, udaljen svega nekoliko minuta od Bijenala i Markova trga, gde cena sobe po danu kreće već od 300 evra. Hotel Ca'Sagredo nalazi se na Canalu Grande, a palata iz 15. veka izgleda poput muzeja, s raskošnim enterijerima koje krase remek-dela venecijanskih slikara Nicolòa Bambinija i Giambattiste Tiepola, a cena sobe je od 250 evra. Za istu cenu možete odsesti u Sina Centurion Palaceu, butik-hotelu s pet zvezdica koji je na nekoliko minuta od bazilike Santa Maria della Salute, Punta della Dogana i poznatog muzeja Guggenheim.
Pristupačnije opcije su Hotel Bucintoro sa četiri zvezdice i izuzetnim ocenama na Trip Advisoru, a koji se nalazi na samo nekoliko minuta od Biennala i trga San Marko gde se cena sobe po danu kreće od 300 evra. Ca’Sagredo hotel smešten je na Velikom kanalu, i palata iz 15. veka izgleda kao muzej, sa raskošnim enterijerom koji krase remek-dela venecijanskih slikara, Nicolò Bambinija i Giambattista Tiepola, a cena sobe je od 250 evra. Za istu cenu možete odsesti u Sina Centurion Palace, butik-hotelu sa pet zvezdica koji se nalazi na nekoliko minuta od bazilike Santa Maria della Salute, Punta della Dogana i čuvenog Guggenheim muzeja.
Ako imate dan više, a želite da izbegnete gužvu
Otkrijte manje poznate dragulje iz mirnijih kvartova i bočnih ulica do istorijskih crkava, radionica za izradu gondola i još mnogo toga u privatnoj turi koja košta 85 evra. Ili, ako i sami imate umetničke veštine možete odlučiti da napravite svoju karnevalsku masku koju ćete poneti kući. Nastavu vodi majstor zanatlija, tako da možete naučiti o venecijanskim karnevalskim tradicijama i posebnim tehnikama koje su bile usavršene u Veneciji tokom mnogo godina. Ovaj događaj se na Trip Advisoru nudi za 69 evra.
Ako želite da izađete iz gradske gužve, ne propustite obližnja ostrva. Tu je Murano, ostrvo poznato po svojim staklarskim radionicama koje proizvode sve, od stakla, nakita do koloritnih lustera, kojem je inače posvećena i cela izložba na ovogodišnjem festivalu: 1912-1930 Murano Glass i Venecijansko bijenale na Le Stanze del Vetro. Izložba na kojoj su izložena 135 komada pružaju majstorski uvid u najizdržljiviji venecijanski zanat.
Hyatt Centric Murano Venice je nekadašnja staklara koja je renovirana u moderan objekat, a hotel koji nudi i besplatan prevoz do aerodroma Marco Polo ima najbolje ocene na pretraživačima u Muranu. (Cena se kreće od 270 evra za noć.)
Zatim, samo kratka vožnja trajektom deli vas od ostrva Burano, poznatog po složenoj čipki i šarenim kućama. Casa Burano je hotelski kompleks od pet kuća smeštenih u srcu ostrva, dizajniranih uz pomoć lokalnih kompanija koje nude autentično iskustvo "življenja" u Buranu, njegovog kolorita i jedinstvenosti.
U saradnji sa Venissa imanjem oni nude i iskustva vinske degustacije koja će vam ispričati priču o vinogradu Mazzorbo, i simboličnom vinu venecijanske lagune, koja rezultira vrlo malom proizvodnjom, ali je esencija autohtone kulture i njenih vinogradarskih i zanatskih tradicija. Ima četiri opcije za ove ture, od 45 do 180 evra po osobi. Sam restoran "Venissa" ima Michelin i Michelin Green zvezdicu i nudi iskustvo ručavanja na brodu koji plovi lagunom - iz Venecije ili Altina - do ostrva Mazzorbo. Ovaj doživljaj košta od 220 evra po osobi za meni od sedam delicija ili više. Buon Appetito!