Aman Resorts, jedan od najekskluzivnijih brendova hotela, već 35 godina održava svoju reputaciju zahvaljujući ekstravagantnim cenama noćenja koje vrlo često prelaze 2.000 dolara, nudeći gostima superluksuzne apartmane koji garantuju privatnost.
Gosti mogu da biraju između vila ili vrtoglavo visokih penthausa, a u slučaju da odluče da malo bolje upoznaju lokalnu kulturu, to mogu učiniti posetama elitnim ateljeima koji su van domašaja običnim ljudima.
Najnoviji projekat luksuznog brenda Janu gostima će ponuditi nešto drugačije iskustvo. Prvi Janu hotel, koji je otvoren 13. marta u centralnom Tokiju, nudi 122 sobe na najnižim spratovima luksuznog stambenog tornja, a gosti će biti ohrabreni da više razgledaju lokalne znamenitosti i upoznaju specifičnu kulturu Japana.
U pokušaju da se približi mlađoj publici i stvori skalabilniji poslovni model, Janu hotel ponudiće i nešto pristupačnije cene.
Predsedavajući Aman Resortsa i izvršni direktor Vladislav Doronin najavio je još 12 dodatnih destinacija koje bi mogle da postanu dom Janu hotela, dok bi u budućnosti taj broj mogao znatno da se uveća.
Cena noćenja van sezone u Janu hotelu kretaće od 944 dolara (u prvom mesecu prosečna cena sobe za jedno noćenje iznosiće 1.432 dolara), što je skoro upola niže od prosečne cene sobe u Aman hotelu u Tokiju koji se nalazi u blizini.
Ova cena i dalje čini Janu hotel jednim od najskupljih u Tokiju, dok je članstvo za lokalno stanovništvo u Janu Welness Collective klubu takođe skupo, sa godišnjom članarinom od 22.000 dolara.
Visoke cene ipak nisu odvratile putnike jer, po rečima predstavnika hotela, Janu je bio potpuno popunjen na dan otvaranja, dok se u prvom mesecu očekuje popunjenost kapaciteta od 70 odsto.
Otvaranje Janu hotela u Tokiju predstavlja drugi put da Aman testira neki novi koncept u prestonici Japana, U 2014. godini, Aman je otvorio svoju prvu urbanu lokaciju u poslovnoj zgradi tačno ispred glavne železničke stanice u Tokiju u samom centru poslovne oblasti.
Aman se ne može požaliti na svoje poslovanje u Japanu. Zahvaljujući lansiranju državne inicijative 2014. godine koja je za cilj imala promociju turizma, broj turista koji su posetili Japan rastao je iz godine u godinu.
Janu sada otvara svoja vrata tokom velikog turističkog buma koji je usledio nakon korone i koji je doveo do velikog porasta broja turista u Japanu u odnosu na onaj iz 2019. godine. Uz slabiju vrednost koju nudi jen, turisti takođe troše više novca, posebno za dnevne troškove i smeštaj, sudeći po zvaničnim podacima države. Sve gore navedeno trebalo bi da dodatno poboljša poslovanje Janu hotela.
Pred samo otvaranje hotela, Bloomberg je dobio priliku da se bolje upozna sa samim hotelom i Janu zvaničnicima. Donosimo vam uvid u sve što Janu hotel nudi, kao i više detalja u vezi sa agresivnim planom širenja novog lanca.
Odnos između dva brenda
Aman na Sanskritu označava "mir", dok Janu znači "duša", objašnjava Doronin, u pokušaju da jasno razdvoji filozofije dva brenda. Razlike su već vidljive i na prvi pogled. U većini luksuznih hotela u Tokiju – uključujući tu i Aman – nenametljivi liftovi transportuju vas iz korporativnog hola hotela do nebeskog lobija 40 spratova iznad. Ako vam ne prija ovaj osećaj odsečenosti od gradske vreve, Janu je tu da vas u nju uroni. Dupla klizna vrata Janu hotela u prizemlju stvaraju osećaj dobrodošlice, dok je sam hol smešten na petom spratu, u ravni sa krošnjama uličnog drveća.
Prozori od poda do plafona otvaraju pogled na Tokio Toranj, pružajući priliku za posmatranje prolaznika preko travnatog dvorišta koje je ispunjeno statuama i kroz koji protiče mali potok.
Tokom posete Janu hotelu, smestili smo se u udobne fotelje sa željom da probamo šta nudi poslastičarnica: tiramisu i mus od maline u obliku ruže, ali i da na trenutak osmotrimo mlade porodice, par žonglera koji zabavljaju prolaznike i po kojeg kancelarijskog radnika.
Želja Janu hotela jeste da probudi znatiželju gostiju za istraživanjem lokalne zajednice, ali i da podstakne lokalno stanovništvo da se uključi u ceo projekat, umesto da ga drži podalje.
Novi hotel nudi osam restorana, kao i velnes centar na 4.000 kvadratnih metara sa spa ponudom i teretanom, što ga čini jednim od najvećih u Tokiju.
Posebna pažnja posvećena je restoranima: najluksuzniji hoteli u Tokiju izbegavaju bogatu ponudu hrane i pića jer je jako teško takmičiti se sa brojnim restoranima sa Mišlenovim zvezdicama u Tokiju.
S druge strane, Janu restorani ne kriju ambiciju da i sami postanu vlasnici Mišlenove zvezde, a posebno se izdvajaju italijanski Mercato restoran, suši restoran Iigura, gde možete pojesti omakase za 237 dolara, umetnička dim sum ponuda u Hu Jing restoranu i Janu grill – lokal inspirisan njujorškim "steak" restoranima u čijem se vinskom podrumu nalazi preko 2.300 flaša.
Poređenja radi, Aman hotel u Tokiju gostima nudi svega dva mesta na kojima mogu da utole glad, pored "lounge" prostora smeštenog u holu.
Sobe unutar Janu hotela neće iznenaditi dugogodišnje posetioce Aman hotela – poređenje koje nijedan brend ne bi odbio. Sobama dominiraju neutralni tonovi i čiste, prave linije. U pitanju je skup i umirujući pogled koji je Aman popularizovao i koji su u tolikoj meri usvojili mnogi drugi luksuzni hoteli da možemo reći da je sada već generički.
Sobe nude pregršt prostora, sa duplim lavaboima u kupatilima i velikim kadama sa pogledom na Tokio toranj, dok se uštede na ceni u najvećoj meri mogu videti na nižim spratovima hotela. "Želeli smo da Aman poseduje jasan DNK koji ga čini privatnim i umirujućim utočištem, dok Janu gostima nudi razigranije iskustvo prožeto istraživačkom energijom“, izjavio je Doronin.
Ova razlika je posebno uočljiva u fitnes ponudi i gradskim aktivnostima koje se kreću od časova boksa (60 dolara po času) do posebnih iskustava inspirisanih popularnom kulturom. Iako se lista još finalizuje, jedna od novih ideja jeste i posebna kostimirana foto-tura po Tokiju.
Ispunjavanje želja
Doronin naglašava da je Janu brend koji su osmislili njegovi gosti - lojalni gosti originalnog koncepta poznati kao "Amanjunkies“ - a samo razvijanje novog koncepta trajalo je četiri godine. "Gosti su od nas tražili da stvorimo nešto što je u skladu sa Aman brendom, ali sa drugačijom ponudom", objašnjava Doronin.
Putni agenti već sada predviđaju veliku potražnju. Mnogi porede Janu sa Equinox hotelom na Menhetnu koji je u vlasništvu lanca fitnes lokala i koji je izuzetno popularan kod milenijalaca.
Ovo poređenje je na mestu: oba hotela su izuzetno luksuzna i fokusirana na velnes i nude relativno pristojne cene. Soba u Equinox hotelu košta oko 900 dolara po noćenju, dok brend planira da u narednoj deceniji otvori vrata još 33 lokacije.
Međutim, Equinox je imao loš tajming. Otvoren je uz znatno manji uspeh od očekivanog svega nekoliko meseci pre izbijanja epidemije kovida 19, i zbog toga trenutno nemaju svi planovi konkretne detalje u vezi sa novim lokacijama. S druge strane, Doronin naglašava da su svi Janu planovi za budućnost već potpisani, a izgradnja novih lokacija započeta je u Južnoj Koreji, Saudijskoj Arabiji, Crnoj Gori i Maldivima.
Doronin takođe napominje da je Janu koncept naišao na odličan prijem i da je morao da odbije nekoliko ponuda za otvaranjem novih lokacija u Tokiju.
"Planiram da Janu ostane unikatan i veoma privatan“, priča Doronin uz objašnjenje da premijum brendovi mogu da rastu do određene tačke, nakon koje postaju razvodnjeni - "Sa Janu brendom možemo da otvorimo još jedan hotel u Tokiju“.
Otvaranjem Janu hotela u gradu u kom već postoji Aman, brend može da privuče višak mušterija ka sebi, bez ugrožavanja jedinstvenosti originalnog koncepta. Ovaj pristup može se pokazati izuzetno uspešnim kao deo šireg razvoja u Tokiju, pogotovo u delovima kao što je Azabudai Hills, koji krase luksuzne prodavnice, skupi domovi i gde je smeštena najviša zgrada u Japanu.
Ne samo da svojom energijom Janu nudi nešto novom pomalo uspavanom Azabudai kraju, koji je blizu užurbanijeg Roppongi kvarta, jer će vlasnici skupih stanova moći da koriste hotelske restorane i teretanu.
Teretana koju Janu nudi neće naići na mnogo konkurencije u centralnom Tokiju, gde je ponuda vrhunskih sadržaja prilično siromašna.
To je jedan od razloga zbog kojih Tom Sawayanagi, osnivač konsultantske firme za hotele sa sedištem u Tokiju Brain Picks, smatra da će ova nekretnina privući lokalne profesionalce - čak i po visokim cenama za članstvo u Janu Wellness Collective. "Postoji velika potražnja za članstvom u vrhunskim spa fitnes klubovima u Tokiju“, objašnjava Sawayanagi.
Janu trenutno prima prijave za članstvo, a svi zainteresovani moraće da budu spremni da plate premijum cenu. Pored 22.000 dolara, koliko iznosi članstvo, mesečna članarina od 600 dolara omogućava pristup pravom ringu za boks, spin studiju, virtuelnom golfu, sobama za meditaciju i bazenu dužine 25 metara.
Članovi Aman kluba, koji je predstavljen 2022. godine na lokaciji Aman hotela u Njujorku, takođe će moći da koriste većinu Janu velnes i fitnes ponude.
Hotel će svakako morati da se dodatno potrudi da privuče vibrantnu lokalnu zajednicu pored stanovnika sjajnih tornjeva Azabudai Hills regiona, a to će biti izuzetno važan zadatak kako bi se ispunili svi dodatni kapaciteti hotela.
Doronin je potpuno siguran u poželjnost brenda u Japanu, pogotovo ako u obzir uzmemo broj članstava koje je Aman klub prodao u zemlji. Ipak, pogled na prazne restorane neće se dobro odraziti na reputaciju koju Aman ima.
Uzimajući u obzir strast Japanaca ka novim i uzbudljivim stvarima, verovatno neće biti isuviše teško privući goste i mušterije na samom početku. Ključno pitanje za budućnost odnosiće se na snagu brenda da privuče i zadrži lokalne mušterije, i stvori sredinu u koju će se svetski putnici rado vraćati.