Očekuje se da će turisti u Evropi ove godine potrošiti 800,5 milijardi evra, što je rast u odnosu na prošlu godinu od 13,7 odsto, objavila je u najnovijem izveštaju Evropska komisija za putovanja (ETC).
Reč je o međunarodnoj neprofitnoj organizaciji sa sedištem u Briselu koja okuplja nacionalne turističke organizacije u Evropi.
Prema tom izveštaju, dolasci stranih turista rasli su šest odsto, a noćenja sedam odsto u drugom kvartalu ove godine u odnosu na isti period pretpandemijske 2019. godine. U poređenju sa prošlom godinom rast je 12 i 10 odsto.
Opširnije
Broj stranih turista u Srbiji skočio za 30 odsto, Rusi dominiraju
Maj je u Srbiji doneo dvocifren rast ukupnog broja dolazaka turista u odnosu na isti mesec prošle godine.
28.06.2024
Strani turisti borave tri noći i troše 70 evra dnevno u proseku
Srbiju je u prva tri meseca ove godine posetio ukupno 815 hiljada turista, dok je ukupno ostvareno dva i po miliona noćenja.
27.06.2024
Barselona zabranjuje kratkoročni najam smeštaja od 2029.
Španski grad na ovaj način želi da se reši pritužbe da je turizam odgovoran za lokalnu stambenu krizu i rastuće cene zakupa.
29.06.2024
Očaravajući Tunis: Egzotika udaljena manje od dva sata leta
Ova država predstavlja jedinstveni spoj Mediterana, Orijenta i Afrike.
30.06.2024
Euro 2024: Koliko će Nemačka zaraditi od turizma?
Nemačka predviđa značajan ekonomski prihod od međunarodnog turizma, zbog Evropskog prvenstva u fudbalu koje se igra u toj zemlji.
01.07.2024
U prvoj polovini godine destinacije na jugu Evrope i Mediteranu zabeležile su značajan porast dolaska stranih turista u odnosu na isti period 2019. godine, a najviše se u tome ističu Srbija (rast od 40 odsto), Malta (37 odsto), Bugarska (29 odsto), Portugal (26 odsto) i Turska (22 odsto).
Dobar napredak zabeležen je u noćenjima stranih gostiju i na severu Evrope, pa je tako u Danskoj rast 38 procenata, Norveškoj 18 procenata, i Švedskoj devet procenata.
Kad je reč o povećanju potrošnje turista u prvoj polovini godine, po rastu se najviše ističu Španija i Grčka (po 25 procenata), Italija (20 procenata) i Francuska (16 procenata).
Za Hrvatsku, Bugarsku i Rumuniju očekuje se povećanje prosečnog trajanja boravka stranaca u odnosu na 2023. godinu, što bi onda dovelo i do povećanja zarade od turizma.
U Hrvatskoj je rast stranih gostiju 7,6 odsto u odnosu na prvu polovinu 2019. godine.
Sve su popularnije i manje poznate destinacije kao što su Crna Gora i Albanija. U Albaniji je broj stranih gostiju u prvih šest meseci bio za 86 odsto veći nego u istom periodu 2019, a u Crnoj Gori 31 odsto.
Predsednik ETC-a Miguel Sanz izjavio je kako diverzifikacija turističkih odredišta ohrabrujuća jer to favorizuje i nove destinacije, ali i one koje postaju prenaseljene.
"Štaviše, povećanje broja turističkih dolazaka u manje poznata područja pomoći će malim preduzetnicima koji se još oporavljaju od pandemije i bore sa rastućim operativnim troškovima u sadašnjim ekonomskim prilikama", rekao je Sanz.
Sve je popularnije putovanje železnicom. Od 2019. broj međunarodnih putnika nemačkom nacionalnom kompanijom Deutsche Bahn povećan je 21 procenata, a španska nacionalna kompanija Renfe saopštila je da je za šest meseci od otvaranja međunarodne veze s Francuskom prodala 500 hiljada karata.