Pretposlednja nedelja jula donela je brojne krupne političke i ekonomske odluke, od kojih na globalnom nivou treba izdvojiti preokret u predizbornoj trci u SAD, dok je Srbija bila svedok Memoranduma o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
Joe Biden je odlučio da se povuče iz predsedničke trke za prvog čoveka Bele kuće u donekle očekivanom scenariju koji u prvi plan dovodi Kamalu Harris, trenutno drugu ključnu figuru američke administracije.
Harris je odmah dobila Bidenovu podršku, a nakon toga u rekordno kratkom roku osigurala je i dovoljnu podršku delegata za demokratsku nominaciju. Uz to je za 24 sata prikupila i rekordnu sumu novca, što bi moglo da ukaže ili na činjenicu da je cela operacija ipak pripremljena i pre Bidenovog povlačenja ili da je njena kandidatura zaista toliko jaka. Sada joj jedino preostaje da se uhvati ukoštac sa Trumpom na putu da postane prva žena predsednik SAD.
Memorandum EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, proizvodnji baterija i e-vozilima, koji je potpisan u petak, trebalo bi, prema izjavama državnih zvaničnika, Srbiji da donese šest milijardi evra stranih direktnih investicija. Nemački kancelar Olaf Scholz je rekao da će dati sve od sebe da se u Srbiji otvori fabrika katoda i baterija.
Samo tri dana kasnije u Kragujevcu je počela probna proizvodnja prvog električnog modela u fabrici FCA, koja je u zajedničkom vlasništvu Stellanstisa i države Srbije. Odatle je poručeno da će to uticati na rast BDP-a, ali i ličnih primanja. EIB je za ovu investiciju odobrio kredit od 73 miliona evra, dok lizing industrija smatra da će „fiat grande panda“ dati podsticaj i ovoj industriji. U međuvremenu, Stellantis je objavio pad zarade zbog slabije prodaje u SAD.
Istovremeno, guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković predložena je za treći mandat posle 12 godina na čelu te institucije. U Srbiju je ovih dana stigao i novi stalni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda Lev Ratnovski.
Iz NBS su povodom uporne bazne inflacije koja je već nekoliko meseci na oko pet odsto za Bloomberg Adriju izjavili da njeno spuštanje na granice cilja očekuju krajem ove ili početkom sledeće godine. Postavlja se pitanje kako će na inflaciju uticati i dalje snažan međugodišnji rast zarada u maju od 11,2 odsto, zahvaljujući kojem su prosečne zarade u Srbiji prvi put premašile 100.000 dinara.
NLB je već obavestila slovenačku Agenciju za zaštitu konkurencije o preuzimanju Addiko banke, a uprava Addiko banke se oglasila o tome šta misli o poboljšanoj ponudi ove banke za kupovinu bar 75 odsto njenih akcija, kao i o nameri za sticanje akcija dva takmaca iz Srbije.
U nedelji za nama bili smo svedoci i velikog kvara na nekim servisima Microsofta i pada sistema u brojnim industrijama i javnim servisima širom sveta. Iz tehnološkog giganta su ubrzo saopštili da je problem identifikovan, a potom i da su sve narušene aplikacije i usluge oporavljene. Ispostavilo se da je pogrešno ažuriran antivirus kompanije CrowdStrike zaustavio svet na par sati.
Italijanski Ariston započeo je gradnju pogona i realizaciju investicije od 75 miliona evra u Nišu koja će, prema najavama, uposliti 300 radnika do 2027. Zapitali smo se i kojim tempom ide digitalizacija bankarskog sektora u Srbiji, kako je moguće da je svaki drugi uvezeni automobil u Srbiju i dalje ispod Euro 5 standarda.
Preneli smo iskustvo Ruskinje koja je započela biznis u Srbiji i odgovorili na pitanje zašto je sve više kozmetičkih salona.
Grčka kao omiljena destinacija srpskih turista ima sve više pritužbi za prekomerni turizam, pogotovo na ostrvima, a zbog toga smo pokušali da u makedonskom Sen Tropeu nađemo alternativu morskim destinacijama.
O tome gde ulažu ultrabogati, zbog čega najbolje knjige o biznisu zapravo nisu o biznisu i kako izgleda iskustvo prvog pacijenta Neuralinka kome je ugrađen čip u mozak, čitajte u iščekivanju Olimpijskih igara na kojima će Srbija osvajače medalja nagraditi najizdašnijim iznosima u svetskim okvirima.