Pogrešno ažuriran antivirus kompanije CrowdStrike zaustavio je svet na par sati. IT neuspeh ove kompanije zaustavio je letove, pokrenuo tržišta i poremetio korporacije širom sveta, od banaka, preko globalnih maloprodajnih giganata, do zdravstvenih sistema. Iako prekid nije uzrokovan sajber-napadom ili kršenjem sigurnosti nego tehničkom greškom, ovaj incident otvorio je ključno pitanje: koliko je globalno sajber-prostor bezbedan. Sanja Kekić, predsednica Women for Cyber Serbia i ekspertkinja za sajber-bezbednost u Cedar International, kaže da cenu zavisnosti od jedne kompanije ili manjeg broja kompanije plaćamo svi.
Bloomberg Adria TV
"Ovaj slučaj je pokazao da zavisnost od pojedinačnih globalnih aktera može da ugrozi veliki broj ljudi, zemalja i kompanija globalno. Kada pogledamo operativni sistem Windows, mi globalno svi zavisimo od njega i to je s jedne strane dobro, jer možemo lako da nađemo zaposlene, ali s druge strane smo ugroženi zbog stvari poput ove situacije sa CrowdStrikeom", navodi Kekić.
Kada je u pitanju spremnost na ovakve scenarije, Kekić kaže da se ovakvi scenariji predviđaju prilikom procene rizika. "Procene rizika se rade kako bi se pripremile mere reagovanja da bi se sistem što pre vratio na pređašnje stanje tako da zastoj sistema ne traje dugo. Naravno, nekim kompanijama treba više vremena da reše problem, a nekim manje", navodi Kekić.
Opširnije

Kvar u Microsoftu izazvao kolaps u svetu, moguća kašnjenja na aerodromu u Beogradu
Desio se veliki kvar na nekim servisima Microsofta, što je paralisalo rad brojnih svetskih kompanija.
19.07.2024

Microsoft se oporavio posle kolapsa, ali ostatak sveta još nije
Usled velikog kvara na servisima Microsofta, došlo je pada sistema u industrijama širom sveta.
19.07.2024

Sajber-stručnjaci u Srbiji: ko su, šta rade i zašto ih toliko nedostaje?
Napredak svetskog tehnološkog sektora znači i usložnjavanje problema za one koji se bave bezbednošću u sajber-prostoru.
09.04.2024

Postavka gde "ceo svet" zavisi od jednog ili nekoliko proizvođača sistema, olakšava posao hakerima. Na pitanje koliko kao pojedinci ali i kao kompanije možemo globalno da se zaštitimo od hakerskih napada, Kekić kaže da i kompanije i države rade na tome kroz rešenja kao što su preventivne regulative i mere. "Minimalne mere higijene samog kompjuterskog sistema su veoma sigurne, odnosno kontrole prilikom puštanja sistema u rad. Kada pričamo o samim hakerskim napadima, mnoge kompanije i države koje su deo kritične infrastrukture angažuju takozvane dobre hakere koji konstantno pokušavaju da nađu ranjivosti sistema kako bi se predupredili kolapsi IT sistema", navodi Kekić.
Ceo intervju pogledajte u videu.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...