Evropska unija (EU) je neznatno revidirala svoje predložene tarife na električna vozila uvezena iz Kine, nakon što je dobila više informacija od pogođenih kompanija, kaže osoba upoznata s tim pitanjem koja je želela da ostane anonimna.
Drugi proizvođači električnih vozila u Kini koji su sarađivali u istrazi, ali koji nisu uzorkovani, biće podvrgnuti prosečnoj ponderisanoj dažbini od 20,8 odsto, dok će se firme koje nisu sarađivale suočiti sa dodatnim porezom od 37,6 odsto.
Evropska komisija (EK), izvršna ruka EU, obavestila je kompanije ranije ovog meseca o tarifama. Ovo saopštenje usledilo je nakon istrage o subvencijama koje su Kina i njene banke - podržane od države - dale proizvođačima, kako bi im koristile.
Opširnije
Alain Berset je novi generalni sekretar Saveta Evrope
Švajcarac Alain Berset izabran je za generalnog sekretara Saveta Evrope, grupe od 46 članova koja promoviše demokratiju i ljudska prava.
26.06.2024
Obveznice skaču dok investitori očekuju pad kamata u evrozoni
Obveznice su porasle nakon što su izveštaji pokazali da poslovna aktivnost širom Evrope beleži neočekivani pad.
21.06.2024
Proizvođači EV u Kini za 15 godina dobili 231 milijardu dolara
Nešto više od polovine ukupnog iznosa državnih subvencija bilo je u vidu oslobađanja od poreza na promet.
21.06.2024
Pala prodaja u Evropi u maju, vozači čekaju jeftinija EV
Proizvođači automobila u Evropi prodali su 2,6 odsto manje vozila u maju nego u istom periodu prošle godine.
20.06.2024
Privremene tarife bi trebalo da budu uvedene 4. jula, sa finalnim carinama koje kreću do novembra. Američka kompanija Tesla Inc. mogla bi da dobije zasebno izračunatu stopu carine u toj konačnoj fazi, nakon zahteva za uzorkovanje.
Kina je zapretila osvetom i već je pokrenula ciljanu antidamping istragu o uvozu svinjskog mesa. Nalazi istrage takođe treba da budu ustanovljeni u narednim mesecima, a Peking je upozorio da bi mogao da gađa poljoprivrednu robu, kao i avione i automobile većeg kapaciteta.
Nekoliko proizvođača automobila i država članica, uključujući Nemačku, podstiču EU i Kinu da pregovaraju. Dve strane se trenutno konsultuju oko daljeg pravca, ali EU ističe da svako rešenje mora biti zasnovano na pravilima Svetske trgovinske organizacije i da se bavi osnovnim problemom.
Peking je nastojao da transformiše razgovore u razmenu robe i pokušava da podeli zemlje članice, vršeći bilateralni pritisak na njih, preneo je Bloomberg prethodno. Privremene dažbine dolaze sa garancijom i naplaćivale bi se samo ako i kada budu uvedene definitivne tarife, navodi se u saopštenju EU prošlog meseca.