Američki predsednik Joe Biden tražio je povećanje carina na kineski čelik i aluminijum dok se geopolitička situacija u svetu usložnjava. S druge strane, u Srbiji je pažnja javnosti uglavnom bila usmerena na ekonomske teme. Međunarodni monetarni fond (MMF) podigao je projekcije privrednog rasta Srbije za ovu godinu u svom polugodišnjem izveštaju.
Reči je bilo i o poslovanju privatnih fakulteta, ali i o mogućem smanjenju kamatnih stopa i tome kada će niže cene zaduživanja osetiti korisnici kredita.
Evo šta to danas treba da znate:
MMF povećao prognozu za rast srpskog BDP-a na 3,5 odsto
Međunarodni monetarni fond (MMF) povećao je prognozu za rast srpske privrede (realnog bruto domaćeg proizvoda) za ovu godinu na 3,5 odsto, uskladivši se time sa ranije iznetim procenama Svetske banke i Ministarstva finansija.
Aprilske projekcije dolaze nakon što je u izveštaju iz oktobra MMF saopštio da očekuje privredni rast od tri odsto. Potom je na otvaranju Kopaonik biznis foruma stalna predstavnica MMF-a u Srbiji Yulia Ustyugova poručila da bi zemlja ove godine trebalo da raste za 3,3 odsto.
Glavna finansijska institucija Ujedinjenih nacija takođe prognozira da će srpska privreda u 2025. zabeležiti rast od 4,5 odsto, a u 2029. godini četiri odsto.
Koliko privatni fakulteti zarađuju na diplomama u Srbiji?
Prvi privatni fakultet otvorio je vrata za studente 1994. i tokom prethodne tri decenije u Srbiji se broj privatnih visokoškolskih ustanova neprekidno povećava. Prema podacima Ministarstva prosvete, akreditaciju za rad 2014. godine imali su dva privatna univerziteta i 18 fakulteta. Deset godina kasnije u Srbiji je akreditovano 12 privatnih univerziteta, u okviru kojih posluje 46 fakulteta, 15 visokih škola i devet visokih strukovnih škola.
Ove visokoškolske ustanove su u 2022. godini, prema finansijskim izveštajima dostupnim na sajtu Agencije za privredne registre, od prodaje usluga prihodovale oko 2,7 milijardi dinara (23 miliona evra) i ostvarile profit od 655 miliona dinara (5,6 miliona evra).
Kako su poslovali pojedini univerziteti i ko je ostvario najveće prihode i profit čitajte na linku.
Kada euribor krene da pada, klijenti će efekte videti postepeno
Referentna kamatna stopa Narodne banke Srbije (NBS) poslednji put je promenjena u julu 2023. godine. Od tada je ista i iznosi 6,5 odsto, a na poslednjem zasedanju NBS je na nepromenjenim nivoima zadržala i kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
Analitičari BBA očekuju da će u zaokretu monetarne politike NBS pratiti ECB, a da je prvo smanjenje kamatnih stopa za 25 baznih poena "rešen slučaj" na sledećoj sednici ECB u junu. Nakon toga, do kraja godine očekuju smanjenje stope za dodatnih 75 baznih poena, čime će se tromesečni i šestomesečni euribor spustiti na tri odsto do kraja 2024.
Miloš Zečević, direktor sektora kontrolinga i računovodstva u Erste banci, rekao je da je likvidnost bankarskog sektora Srbije i dalje izuzetno visoka i da postoji dodatni potencijal za kreditiranje.
"Ono što je važno jeste da će samo spuštanje kamatnih stopa prouzrokovati pozitivne efekte i sentiment na nova zaduživanja, i kako u narednim godinama budemo ušli u period gde je inflacija mirnija, tako će se korigovati sve tržišne kamatne stope i to će imati pozitivan efekat, kako na plasmane po fiksnim kamatnim stopama, tako i na one sa promenljivom kamatom", dodao je sagovornik Bloomberg Adrije.
Ceo intervju možete pogledati na linku.
Dok Stellantis pokreće EV fabriku u Srbiji, Dongfeng bi u Italiju
Dok Stellantis, zajednička kompanija Peugeota i Fiata, najavljuje otpuštanje radnika u Italiji i pokretanje proizvodnje električnih automobila u Srbiji, italijanska vlada pregovara sa kineskom Dongfeng Motor Group Co. o mogućnosti otvaranja fabrike u Italiji, odakle bi Kinezi snabdevali Evropu svojim vozilima.
Kineska kompanija Dongfeng, koja je Fiatov, odnosno Stellantisov partner, razmatra otvaranje fabrike u Italiji proizvodnog kapaciteta većeg od 100.000 vozila godišnje, rekao je ove nedelje Qian Xie, koji je zadužen za evropske operacije Dongfenga, preneo je Bloomberg.
Italija pokušava da privuče još jednog proizvođača automobila u zemlju posle sukoba sa Stellantisom zbog njegovih planova za restrukturiranje, što podrazumeva smanjenje broja radnika i premeštanje proizvodnje u zemlje sa nižim troškovima poslovanja, među kojima je Maroko, ali i Srbija, gde upravo zapošljava nove radnike i testira električni automobil čija masovna proizvodnja počinje na jesen.
Više detalja pronađite u tekstu.
Sledi...
Ministar finansija Srbije Siniša Mali učestvuje na prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Grupacije Svetske banke, a Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija će glasati o članstvu Palestine u UN.
Od statističkih izveštaja izdvajaju se februarski podaci o obimu građevinskih radova u evrozoni i nedeljni izveštaji o stanju na tržištu rada u SAD.