Bloomberg Adria istraživala je domaće tržište rada, sa posebnim fokusom na sajber-prostor. Izvestili smo o poslednjim projekcijama Svetske banke za srpsku privredu, uvidima iz sektora prodaje automobila, kao i proizvodnje struje u crkvenim objektima. Evo pet grafikona koji su se istakli ove nedelje.
'Lamborghini', 'tesla' i 'bentley' - uzlet prodaje novih vozila u Srbiji u 2024.
Vozni park u Srbiji u prvom kvartalu ove godine je podmlađen. Među novim automobilima na srpskim ulicama sada se nalaze dva 'lamborghinija', dve 'tesle', ali i jedan 'bentley'.
U odnosu na prošlogodišnji prvi kvartal, ove godine prodaja novih vozila skočila je za čak 30 odsto, pokazao je izveštaj Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova. U prva tri meseca ove godine prodato je ukupno 7.493 putničkih i lakih komercijalnih vozila, dok je u prvom kvartalu 2023. prodato 6.229 vozila.
Luksuzna vozila su i dalje veoma tražena pa je u prva tri meseca 2024. prodato 291 vozilo marke BMW, zatim 187 "mercedesa", 133 "audija", 35 "porschea", ali i dva "ferrarija", dva "lamborghinija", jedan "bentley", ali i dve "tesle".
Koliko zarađuju sajber-stručnjaci, kadar koji je postao jako tražen širom sveta?
Napredak svetskog tehnološkog sektora, o kojem ovih dana najviše slušamo kroz prizmu veštačke inteligencije (engl. artificial intelligence - AI), znači i usložnjavanje problema za one koji se bave bezbednošću u sajber-prostoru. Glad za kadrovima u toj oblasti očigledna je širom planete, a pronalaženje potrebnih profila neretko traje mesecima. Mada zvaničnih izveštaja o srpskom tržištu rada u tom domenu nema, poznavaoci prilika kažu da je deficit radne snage i te kako prisutan i u Srbiji.
Sanja Kekić, menadžerka inicijative "Sajber putevi za žene", kaže da za Srbiju nemaju tačne podatke o prosečnim platama u ovom sektoru, ali ističe da visina njihove zarade i "ne bi smela da se dovodi u pitanje", ako se uzme u obzir da ovi profesionalci štite profite firmi koji mogu da se izgube "u jednoj sekundi i samo jednim napadom". "Plate stručnog kadra u ovoj oblasti ne bi trebalo da budu, a i nisu visoke za poslodavce, ako gledamo da su to osobe koji spasavaju kompanije od eventualnog potpunog gubitka poslovanja mnogo pre nego što se napad desi", naglasila je ona u intervjuu za Bloomberg Adriju.
Prema studiji asocijacije (ISC)² za 2022. godinu, medijalna godišnja zarada stručnog kadra u ovoj oblasti za region Evrope, Bliskog istoka i Afrike je 93.535 dolara, dok je za region Severne Amerike ona iznosila 134.800 dolara.
Deset manastira koristi zelenu energiju, Žiča najveći prozjumer
Pored domaćinstava, kompanija, fabrika, benzinskih pumpi, škola, vrtića, stambenih zgrada, i manastiri u Srbiji prate svetski trend instaliranja solarnih panela i proizvodnje električne energije za sopstvene potrebe.
Naime, trenutno status kupaca-proizvođača električne energije (prozjumeri) ima 10 manastira u našoj zemlji, piše portal Udruženje OIE. Ukupna instalisana snaga svih crkvenih objekata upisanih u Registar prozjumera Elektrodistribucije Srbije iznosi 209,59 kilovata.
Najveću instalisanu snagu ima Manastir Žiča (50 kilovata), koji je u blizini Kraljeva izgradio prvi kralj među Nemanjićima, Stefan Prvovenčani, početkom 13. veka. Slede manastiri u Nišu: Manastir Sveti Stefan (40,29 kilovata) i Manastir Uspenja presvete Bogorodice (40 kilovata).
Svetska banka poboljšala prognozu BDP-a na 3,5 odsto i najavila rebalans
Svetska banka je povećala prognozu privrednog rasta Srbije za ovu godinu sa tri na 3,5 odsto, rečeno je u četvrtak u Beogradu na predstavljanju "Redovnog ekonomskog izveštaja za Zapadni Balkan". Razlog za to je pozitivan razvoj događaja u svim sektorima, kao i povećanje investicija, tako da smatraju da će ova godina imati nešto snažniji privredni rast, dok su projekcije za narednih nekoliko godina od 3,5 do četiri odsto.
Da će sve relevantne institucije revidirati prognoze, nagovešteno je u poslednjem izveštaju MAT-a, kada je ocenjeno da je realni BDP Srbije u prva dva meseca 2024. međugodišnje uvećan za oko 5,7 odsto, tako da tekuća dinamika premašuje projektovanu stopu rasta BDP-a od 3,5 odsto na nivou cele godine. Industrijska proizvodnja je u februaru 2024. u odnosu na isti mesec prethodne godine uvećana za 8,4 odsto.
Lazar Šestović, viši makroekonomista Svetske banke za Srbiju, potvrdio je da je od početka godine uočljiv bolji set svih indikatora od industrijske proizvodnje, trgovine i slično, što pokazuje da je nivo ekonomske aktivnosti bio na višem nivou i nastavljen je oporavak koji je započet u poslednja dva kvartala 2023. godine.
Srbija u pet godina zabeležila za 200.000 više radnih mesta
Pandemija kovida 19 dovela je do naglih preokreta na tržištu rada i jedna od očiglednijih promena bila je prelazak na masovni rad na daljinu, što je zahtevalo ne samo urgentnu reorganizaciju u kompanijama već i podsticanje digitalizacije.
Sektor koji je od pretpandemijske 2019. do ove godine najviše ojačao jesu informaciono-komunikacione tehnologije (IKT), a podaci pokazuju da je broj zaposlenih tu porastao za skoro 60 odsto, što je ubedljivo najviši rast ostvaren u nekoj privrednoj grani u tom periodu. Sektori koji prate IKT na putu rasta jesu stručne, naučne i tehničke delatnosti, potom zdravstvena i socijalna zaštita, te usluge smeštaja i ishrane.
S druge strane, ima i sektora koji beleže neznatan pad od 2019. do 2023, a to se pre svega odnosi na snabdevanje električnom energijom, gasom i parom. Na pad u tom sektoru direktno je uticala energetska kriza koja je zahvatila svet otkako je krenuo rat u Ukrajini, a situacija je dodatno produbljena krizom na Bliskom istoku. Više o ovoj temi čitajte na LINKU.