Sjedinjene Američke Države (SAD) pokrenule su novi vazdušni napad na Hutije, a taj napad je opisan kao napad koji je sledi nakon ranijeg baraža širom Jemena. Cilj prvog napada na Hutije u Jemenu bio je da degradira sposobnost te grupe da cilja komercijalne brodove u Crvenom moru.
Razarač USS Carney ispalio je krstareće rakete Tomahawk na radarski objekat, navodi se u saopštenju Centralne komande SAD.
Za razliku od prethodne operacije, u kojoj je Velika Britanija učestvovala uz podršku nekoliko drugih nacija, ovaj drugi napad je SAD izveo isključivo sam. Centralna komanda je udar nazvala "nastavnom akcijom na određeni vojni cilj povezan sa udarima koji su izvedeni 12. januara".
Opširnije
Naftni tankeri zaobilaze Crveno more nakon vazdušnih udara u Jemenu
Vlasnici naftnih tankera prestali su u petak da šalju svoje brodove kroz južno Crveno more nakon vazdušnih napada SAD i Velike Britanije u Jemenu.
12.01.2024
Nafta porasla nakon napada SAD na Jemen
Cena sirove nafte West Texas Intermediate porasla je za više od dva odsto, na više od 73 dolara.
12.01.2024
Srpskim firmama transport iz Azije poskupljuje 70 odsto
Vest nedelje u Srbiji svakako je ta da je Istvan Tiborcz, zet mađarskog predsednika Viktora Orbana, kupio 11 poslovnih zgrada u Beogradu.
12.01.2024
Američka i britanska vojska napale Hutije
Vazdušnim napadima ciljani su radarski sistemi, skladišta i lansirne rampe.
12.01.2024
Novi napad Hutija projektilima i letelicama u Crvenom moru
Hutiji su izveli jedan od najsnažnijih napada projektilima i bespilotnim letelicama do danas na ruti trgovačke mornarice kroz Crveno more.
10.01.2024
Promet u Crvenom moru pao 20 odsto, brodari pomno prate situaciju
U decembru 2023. godine, promet brodova u Crvenom moru pao je za 20 odsto.
09.01.2024
Ko zaista upravlja moreuzima od kojih zavisi svetska ekonomija
Iznova i iznova, počevši od 2022. godine, politička i vojna praksa nas uče važnoj, a naizgled zaboravljenoj lekciji nadmoći geopolitike nad ekonomijom.
07.01.2024
Poslednji napad je pokazao da administracija Joea Bidena neće čekati odmazdu da bi nastavila svoju kampanju protiv Hutija. Državni sekretar Antony Blinken rekao je da je njegov cilj da obnovi transport kroz vitalni trgovački plovni put nakon što su raniji napadi grupe primorali mnoge kompanije da svoje brodove usmere oko Afrike.
SAD i njegovi saveznici su se pripremili za ovaj novi napad nakon što su Hutiji obećali da će ciljati američka i britanska komercijalna plovila zbog ranijih napada.
Kao i akcija u petak, i ova nova akcija SAD izaziva brige da će se previranja u Crvenom moru nastaviti. To će primorati predsednika Bidena da razmisli koliko dugo može da održi pauzu u transportu na Crvenom moru - ili da potraži neko drugo rešenje. U međuvremenu, Izrael je rekao da neće odustati od napada na Gazu.
U saopštenju u petak uveče, Centralna komanda je rekla da napadi nisu povezani sa operacijom Prosperity Guardian, multinacionalnom pomorskom operativnom grupom koja je osnovana prošlog meseca da zaštiti brodove u Crvenom moru.
Uključujući to razlikovanje, istaknuto je kako su neke zemlje u grupi bile neprijatne zbog ideje o uzvratnim udarima i ne žele da same budu meta.
Od više od 100 precizno vođenih napada na Hutije, više od 80 su bile rakete "tomahawk", prema dvojici američkih zvaničnika odbrane, koji su tražili da ne budu identifikovani pošto su govorili o detaljima koji nisu objavljeni.
Neposredno pre savezničkog napada, Hutiji su pokrenuli koncentrisanu baraž raketa i dronova na brodove u Crvenom moru.
Pored toga, američke snage pokrenule su napade i u Siriji i Iraku poslednjih nedelja protiv pobunjeničkih grupa koje podržava Iran i koje su gađale američke baze - zasad bez većih žrtava.
"Nijedna strana ne želi da ima sveobuhvatni rat, a oni su jako neusklađeni", napisao je Jon Alterman, viši potpredsednik Centra za međunarodne i strateške studije, u belešci u kojoj je govorio o odnosu između SAD i Irana. "Ali to ne znači da će Hutiji prestati da napadaju brodove na Crvenom moru, ili da će Sjedinjene Države prestati da napadaju Hutije."