Žene u Japanu gube oko 111 biliona jena (761 milijarda dolara) u isplatama za niz poslova u domaćinstvu koje obavljaju besplatno. Ovaj broj jednak je otprilike petini vrednosti ekonomije te zemlje.
Ukupni iznos za neplaćeni rad koji muškarci obavljaju u domaćinstvu iznosi 32 biliona jena, što je trećina iznosa za neplaćene kućne poslove žena, pokazuje izveštaj kabineta japanske vlade. Zajedno, ove plate ukazuju na jaz koji postoji između plata žena i muškaraca u trećoj ekonomiji sveta, i stavljaju u fokus količinu obavljenog posla koji se ne plaća.
U izveštaju je vrednost neplaćenog posla izračunata na osnovu utrošenog vremena pomnoženog sa prosečnom platom za oba pola i prema starosnoj dobi.
Opširnije
Majčinstvo ne bi trebalo da umanji prihode
Razlika u primanjima stvara problem majkama i njihovim porodicama.
16.07.2023
Rodna ravnopravnost: Srbija u Adria regionu slabija samo od Slovenije
Srbija je zauzela 38. mesto od ukupno 146 zemalja u najnovijem izveštaju Svetskog ekonomskog foruma.
28.06.2023
Plate u regionu rastu zbog inflacije i jače pregovaračke moći radnika
Strukturne promene na tržištu rada i veća pregovaračka moć radnika doprineli su najbržem rastu prosečnih bruto plata u Adria regionu u poslednjih 10 godina.
04.09.2023
Rast plata u SAD se hladi, ali raste broj radnih mesta
Zapošljavanje u SAD se povećalo u avgustu, a rast plata je usporen, nudeći pomešanu sliku i otpornosti i umerenosti na tržištu rada.
01.09.2023
Kako premijer Fumio Kishida traži način da rasporedi zarade na ravnopravniji način u skladu sa njegovom političkom agendom "novog kapitalizma", količina neplaćenog posla ističe koliki je gubitak zarade, kao i podelu među polovima koja u ovoj zemlji i dalje postoji. Ekonomisti ističu da su niže zarade žena jedan od najvećih uzroka stagnacije rasta plata u državi u poslednje dve decenije.
Kanako Katsumata, majka dvoje dece koja živi u gradu Fudžisava blizu Jokohame, nalazi se među ženama koje u porodici preuzimaju najveći deo kućnih poslova i brigu o deci.
"Na neki način prihvaćeno pravilo je da su za kućne poslove uglavnom zadužene žene", kaže Katszmata, koja je trenutno na odsustvu za negu deteta, a inače radi kao vaspitačica u jaslicama. Kako kaže, njen muž je počeo više da joj pomaže kada se rodilo drugo dete, ali u japanskoj kulturi je i dalje duboko uvrežen stav da majka treba da bude ta koja obavlja kućne poslove.
Vreme koje prosečan muškarac u Japanu utroši na neplaćeni posao u proseku iznosi 41 minut dnevno, pokazuje Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj, što je najniži broj u 30 zemalja u kojima ova grupa prati te parametre.
Ovaj nizak iznos rezultirao je i time da Japan ima četvrtu po redu najveću razliku u OECD-u, pri čemu žene u toj državi rade dodatna tri sata besplatno. Švedska, Danska i Norveška imaju najmanje razlike, pri čemu je vremenska razlika u sve tri zemlje manja od sat dnevno.
Ipak, žene širom sveta obavljaju daleko više neplaćenog posla u odnosu na muškarce. U Sjedinjenim Američkim Državama žene godišnje gube oko 627 milijardi dolara samo za brigu o deci i drugim članovima porodice.
Ukoliko bi vrednost neplaćenog posla koji žene obavljaju bila dodata prosečnim platama, razlika u zaradama između polova bi gotovo nestala, kaže Naoko Kuga, stariji istraživač na NLI Research institutu. Za žene, ova svota bi bila oko dva miliona jena po osobi.
Prema podacima izračunatim uzimajući u obzir starosnu dob, u grupi od 20 do 44 godine žena koje odgajaju decu, ako se uračuna neplaćeni rad, plata je veća od zarade muškaraca. Za one u starosnoj dobi od 45 do 59 godina, teorijska plata muškaraca ostaje veća uglavnom zato što je veća verovatnoća da će muškarci u tim godinama imati više plate na redovnim poslovima u poređenju sa ženama, jer oni zauzimaju više rukovodećih pozicija u zemlji.
Reiko Yamamoto radi puno radno vreme kao fizioterapeut i istovremeno brine o četvoro dece. Yamamoto, koja živi u Ebini, takođe blizu Jokohame u prefekturi Konagava, kaže da ima ispunjen život, ali da je njena plata mala. Čak i ako bi dodala vrednost neplaćenih poslova koje obavlja na svoju zaradu, ne bi uspela da dostigne nivo plate koju prima njen muž, kaže ona.
"Realno posmatrano, ipak radim dovoljno da opravdam platu koja bi za 30 odsto bila veća od plate mog muža", navodi ona.
Broj domaćinstava u Japanu koja imaju dvostruku zaradu poslednjih godina narastao je na 12,6 miliona, što je duplo u odnosu na domaćinstva sa jednom zaradom u kojima su uglavnom muškarci ti koji izdržavaju ostatak porodice. Međutim, broj sati koji žene utroše na kućne poslove i dalje ostaje četiri puta veći u odnosu na vreme koje utroše muškarci.