Svetske temperature su u ponedeljak dostigle rekord, naglašavajući opasnosti od sve veće emisije gasova staklene bašte nastalih sagorevanjem fosilnih goriva.
Prosečna svetska temperatura bila je 17C (63F), malo iznad prethodnog rekorda od 16,9C postignutog u avgustu 2016, prema podacima Nacionalnih centara za predviđanje životne sredine (engl. National Centers for Environmental Prediction). Novi maksimum ilustruje ekstrem leta 2023. na severnoj hemisferi i stavlja u fokus spor tempo globalnog napretka u suzbijanju emisija.
"Ovo nije prekretnica koju treba da slavimo, to je smrtna presuda za ljude i ekosisteme", rekla je Friderike Otto, viši predavač na Institutu za klimatske promene i životnu sredinu Grantham. "Zabrinjavajuće je što ovo neće još dugo biti najtopliji dan." Vremenski fenomen El Ninjo će podići globalne temperature naviše, rekla je ona.
Opširnije
EU razmišlja o blokiranju sunca kako klimatski napori slabe
Blok će u sredu objaviti okvir za procenu bezbednosnih implikacija planete koja se brzo zagreva.
02.07.2023
Za Evropu bi 2023. mogla biti toplija od rekordne 2022.
Evropa je prošle godine imala najtoplije leto u istoriji, što je bilo uzrok hiljada smrtnih slučajeva, morskih toplotnih talasa i ekstremnih vremenskih prilika.
19.06.2023
Rajna počela da presušuje, predstoji teško leto
Reka Rajna već presušuje, a vodostaji su dovoljno niski da ograniče trgovinu.
17.06.2023
Zapadna Evropa se prži na visokim temperaturama
Visoke temperature zadržaće se širom severne i zapadne Evrope i u narednim nedeljama.
13.06.2023
Za nama je najtopliji maj u poslednjih 30 godina
Globalne temperature u maju su bile druge najtoplije u poslednje tri decenije, dok se polarni led i dalje topi.
07.06.2023
Sama električna vozila nisu dovoljna da spreče klimatske promene
Električna vozila svakako imaju ulogu u smanjenju emisija štetnih gasova.
17.06.2023
Vrućina ovog leta je već ugrozila milione ljudi širom sveta. Kina doživljava novi talas vrućine manje od dve nedelje nakon što su temperature oborile rekorde u Pekingu. Ekstremna vrućina u Indiji prošlog meseca povezana je sa smrtnim slučajevima u nekim od njenih najsiromašnijih regiona. Prošle nedelje je opasna toplotna kupola prekrila Teksas i severni Meksiko, dok se Velika Britanija pekla u najtoplijem junu u istoriji.
Uslovi El Ninja razvili su se u tropskom Pacifiku prvi put za sedam godina i izazvaće porast temperatura, navodi Svetska meteorološka organizacija (SMO). "Početak El Ninja će uveliko povećati verovatnoću obaranja temperaturnih rekorda", rekao je generalni sekretar SMO Petteri Taalas u saopštenju od utorka.
Verovatno je da će svet premašiti 1,5 stepeni zagrevanja u bliskoj budućnosti, a napori na klimatskim akcijama i dalje su nedovoljni, rečeno je na Međuvladinom panelu za klimatske promene u martu u izveštaju koji rezimira pet godina istraživanja. Globalne emisije gasova staklene bašte moraju biti smanjene na 60 odsto ispod nivoa iz 2019. do 2035. godine, prema izveštaju, a rizici povezani sa klimom rastu sa svakim porastom zagrevanja.
"Našem svetu je potrebna klimatska akcija na svim frontovima - sve, svuda, odjednom", rekao je tada generalni sekretar UN António Guterres. Guterres je pozvao države da brzo ubrzaju planove za postepeno ukidanje upotrebe fosilnih goriva.
Pažnja će se fokusirati na napore da se ograniči globalno zagrevanje dok se nacije okupljaju na godišnjem klimatskom samitu UN COP28 u Dubaiju kasnije ove godine, sa već niskim očekivanjima o potencijalnim ishodima.
Diplomate su napustile dvonedeljni pripremni sastanak sa COP28 održanog prošlog meseca u Nemačkoj razočarane međudržavnim prepirkama i onim što su neki opisali kao nedostatak ambicija Ujedinjenih Arapskih Emirata, ovogodišnje zemlje domaćina.
Svaki neuspeh u postizanju napretka koji značajno povećava izglede za održavanje globalne prosečne temperature ispod 1,5 stepeni zagrevanja mogao bi da dovede do toga da neke zemlje, posebno ranjive male ostrvske države, počnu da dovode u pitanje multilateralni klimatski proces.