Inflacija je još uvek povišena širom sveta, a podaci su pokazali da je u Srbiji ona dostigla i novi rekord. Dok je ruska nafta nastavila da teče uprkos sankcijama, Musk je dao intervju pred milionima slušalaca u kome je rekao da bi Twitter mogao da počne da posluje pozitivno već u ovom kvartalu. U Srbiji se, pored inflacije, uglavnom govorilo o sporazumu o slobodnoj trgovini sa Kinom. Ovo su pet vesti koje bi trebalo da znate na početku dana.
Inflacija u Srbiji na očekivanom rekordu od 16,2 odsto
Cene u Srbiji su nastavile da rastu treći mesec zaredom, kako je i očekivano iz Narodne banke Srbije (NBS) usled povećanja cena hrane i energenata.
Stopa inflacije je porasla na 16,2 odsto u martu, navodi se u izveštaju Republičkog zavoda za statistiku, dok je međugodišnja inflacija u februaru iznosila 16,1 odsto. Očekivano, cene hrane beleže najveći rast, a mnoge vlade se bore sa činjenicom da inflacija u ovim cenama ne prestaje.
Posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga klasifikovanih prema nameni potrošnje, u februaru 2023. godine, u odnosu na prethodni mesec, rast cena je zabeležen u grupama hrana i bezalkoholna pića 2,7 odsto; rekreacija i kultura 1,5 odsto; zdravlje 1,2 odsto; stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva jedan odsto; oprema za stan i tekuće održavanje 0,9 odsto; u grupama transport i restorani i hoteli za po 0,8 odsto; alkoholna pića i duvan 0,3 odsto. S druge strane, pad cena je zabeležen u grupi odeća i obuća - 0,6 odsto.
Bazna inflacija u SAD nastavila čvrsto da raste
Inflacija i dalje ide putanjom rasta i u Sjedinjenim Američkim Državama, mada su njihove stope ipak niže nego naše.
Rast bazne inflacije u SAD usporio je u martu, ali je ipak zadržao snažan tempo rasta, što će verovatno ojačati šanse za povećanjem kamatnih stopa Federalnih rezervi sledećeg meseca.
Ako se isključe cene hrane i energije, indeks potrošačkih cena porastao je prošlog meseca za 0,4 odsto nakon povećanja od 0,5 odsto u februaru, pokazuju podaci Biroa za statistiku rada objavljeni u sredu. Ukupna inflacija je porasla za 0,1 odsto, što odražava pad cena energije.
Ima dobrih vesti za kupce prehrambenih proizvoda: cene hrane pokazale su najslabiji učinak od novembra 2020. godine.
Brza pruga između Beograda i Ljubljane koštaće 1,7 milijardi evra
Beograd, Zagreb i Ljubljana biće povezani brzom prugom, kojom bi se vozovi kretali 200 kilometara na sat već krajem 2028. godine, posle čega bismo u istom danu mogli da skoknemo do Slovenije na čuvene bledske krempite i vratimo se kući u Srbiju.
Profesor Nebojša Bojović, dekan Saobraćajnog fakulteta u Beogradu, rekao je za Bloomberg Adriju da još nije urađena kompletna tehnička dokumentacija, ali se vrednost radova u Srbiji procenjuje na 400 miliona evra. Hrvatska i Slovenija takođe planiraju da modernizuju prugu, koja je deo međunarodnog železničkog Koridora 10. Očekuje se da radovi u Hrvatskoj budu okončani do 2027, a u Sloveniji do kraja 2028. godine. Slovenci planiraju i modernizaciju i proširenje železničke stanice u Ljubljani do 2026. godine.
Formalno počeli pregovori o trgovinskom sporazumu sa Kinom
Ministar trgovine Tomislav Momirović je u Pekingu sa ministrom trgovine NR Kine Vang Ventaom potpisao Memorandum o razumevanju kojim i formalno započinju pregovori o slobodnoj trgovini između dve zemlje.
"Ovo je još jedan korak kako bismo dodatno ojačali našu ekonomiju", rekao je ministar Momirović i dodao da je pre deset godina izvoz u NR Kinu iznosio šest miliona dolara, a prošle godine iznosio je 1,3 milijarde dolara, što potvrđuje činjenicu da smo zajedničkim snagama napravili ogroman uspeh i dodatno uspeli da razvijemo naše ekonomske odnose.
Momirović, kako je saopšteno, naglasio je da je jedan od glavnih zadataka u narednom periodu realizacija Sporazuma o slobodnoj trgovini, čime će naše kompanije dobiti nove šanse na tržištu Kine, a s druge strane i kineske kompanije napraviće još veće uspehe u Srbiji.
Sledi...
U SAD se očekuju podaci o indeksu proizvođačkih cena, kao i podaci o zahtevima za osiguranje u slučaju nezaposlenosti, koji bi mogli da utiču na odluku Federalnih rezervi o povećanju kamatnih stopa. Za to vreme, Republički zavod za statistiku objaviće podatke o izdatim građevinskim dozvolama u Srbiji za februar.
Širom Francuske nastaviće se demonstracije protiv penzione reforme, dok francuski predsednik Emmanuel Macron pokušava da Evropsku uniju predstavi kao silu koja bi mogla da balansira između SAD i Kine.
U prestonici Srbije održaće se sednica Skupštine Beograda na čijem su dnevnom redu, između ostalog, izmene i dopune Odluke o javnom linijskom prevozu. Odbornici će razmatrati predlog da se zbog javnog interesa jednostrano raskine ugovor o javno-privatnom partnerstvu sa turskom kompanijom Kentkart.