Cena nafte je drugi dan zaredom rasla, smanjivši tako gubitke zabeležene ove nedelje. U centru pažnje će danas biti podaci o rastu cena u Sjedinjenim Američkim Državama koji će svakako oblikovati dalju raspravu o monetarnoj politici.
Fjučersi West Texas Intermediate su nastavili da se kreću oko nivoa od 76 dolara po barelu nakon što su napredovali za skoro dva odsto prethodnog dana. Investitori će takođe analizirati podatke o ličnoj potrošnji u SAD koji će biti objavljeni kasnije u toku dana. Zapisnik sa sastanka Federalnih rezervi ukazuje na to da možemo da očekujemo još podizanja kamatnih stopa.
Cena nafte se ove godine kretala dosta promenljivo i nepredvidivo. Sa jedne strane imamo optimizam izazvan ponovnim otvaranjem Kine posle pandemije virusa kovid 19, dok je s druge strane zabrinutost u vezi sa usporavanjem američke privrede. Neke od najvećih banaka u Americi počinju da menjaju projekcije (naniže) u pogledu cena nafte. Poslednji koji su to uradili su bili UBS Group AG i Morgan Stanley.
"Veći rast privredne aktivnosti u Kini je preduslov za dalji rast cene nafte", rekla je Charu Chanana, strateg u kompaniji Saxo Capital Markets Pte. Verovatnoća da će Fed dodatno podići kamatne stope i sve veće zalihe u SAD negativno utiču na kretanje nafte, dodala je.
SAD su u toku protekle nedelje uvećale količinu zaliha sirove nafte za 7,65 miliona barela, pa su one sada na najvišem nivou od maja 2021. Zalihe u jednom od ključnih skladišta u Kušingu u Oklahomi, uvećane su osmi uzastopni put, i sada su na najvišem nivou od juna 2021. godine.
Cene:
Aprilski WTI je napredovao za 0,8 odsto na 76 dolara po barelu pre otvaranja evropskih tržišta. Na nedeljnom nivou, cene su niže za 0,5 odsto.
Brent za isti mesec je takođe zabeležio dobitak od 0,8 odsto i sada je na nivou od 82,86 dolara po barelu.