Cena nafte je nastavila da raste pošto je usporavanje inflacije u SAD nagovestilo da se ciklus povećanja kamatnih stopa možda bliži kraju, što bi moglo da poveća potražnju.
West Texas Intermediate fjučersi su porasli na oko 76 dolara po barelu nakon što su u sredu napredovali za 1,2 odsto. Indeks potrošačkih cena u SAD je pao na najniži nivo u više od dve godine i dolar je oslabio. To je zasenilo povećanje američkih zaliha sirove nafte za skoro šest miliona barela, što je najveći skok u poslednje četiri nedelje.
Međunarodna agencija za energetiku i OPEC će kasnije u četvrtak objaviti izveštaje koji će dati bolji pregled tržišta nafte, za koje se očekuje da će se zaoštriti tokom druge polovine godine, povećavajući cene. Nafta brent je u sredu koštala više od 80 dolara po barelu, što je prvi put od aprila.
Opširnije
Američke akcije porasle, jačaju nade o skorom kraju povećanja stopa
Prinosi na državne obveznice u SAD su pali, a akcije su porasle nakon objavljivanja podataka o inflaciji.
13.07.2023
Hladi se inflacija u SAD, u junu iznosila tri odsto
Američka inflacija je oslabila prošlog meseca na najsporiji tempo u više od dve godine.
12.07.2023
Buffett preuzima jednu od LNG fabrika u SAD za 3,3 milijarde dolara
Berkshire Hathaway Energy pristala je da kupi udeo Dominion Energy u projektu izvoza tečnog prirodnog gasa (LNG) u Merilendu za 3,3 milijarde dolara.
11.07.2023
Cena nafte je od početka godina blago pala, delom zbog slabog oporavka u Kini, ali teškaši OPEC+ Saudijska Arabija i Rusija obećale su smanjenje ponude kako bi podstakle tržište. Vodeća ruska nafta ural premašila je gornju granicu cene koju je postavila Grupa sedam (G7), što je moguća ekonomska pobeda Moskve.
Cene sirove nafte i dalje imaju "nešto prostora za napredovanje jer će odnos ponude i tražnje do kraja godine biti sve tešnji", rekao je Vivek Dhar, direktor odeljenja za istraživanje rudarskih i energetskih sirovina u Commonwealth Bank of Australia. Banka predviđa da će cena fjučersa brent u četvrtom kvartalu iznositi u proseku 85 dolara po barelu.
Kineski uvoz sirove nafte prošlog meseca je skočio na najviši nivo u poslednje tri godine, čak i kada su podaci o trgovini signalizirali šire ekonomsko usporavanje. Do porasta kupovine dolazi pošto su se rafinerije vratile u funkciju, a nezavisnim prerađivačima su odobrene veće uvozne kvote.
WTI za avgust porastao je za 0,2 odsto na 75,92 dolara po barelu u 10.08 ujutru u Dubaiju. U isto vreme, septembarski brent je napredovao za 0,3 odsto na 80,34 dolara po barelu.