Ne deluje verovatno da će Kina uskoro prestići SAD kao najveću svetsku ekonomiju, a možda nikada ni neće zauzeti vodeću poziciju dok se pad poverenja u tu zemlju ukorenjuje.
To su podaci Bloomberg Economicsa, koji sada predviđa da će biti potrebno do sredine 2040-ih da bruto domaći proizvod Kine premaši onaj Sjedinjenih Država. Čak i tada će biti veći samo malo pre nego što ponovno padne ispod SAD. Pre pandemije, očekivali su da će Kina zauzeti vodeću poziciju već na početku sledeće decenije.
"Kina je krenula ka sporijem rastu ranije nego što smo očekivali", napisali su ekonomisti Bloomberga u istraživanju u utorak. "Ponovni oporavak nakon kovida oslabio je, odražavajući dublju krizu u sektoru nekretnina i mlako poverenje u upravljanje ekonomijom u Pekingu. Slabo poverenje preti da se ukoreni, što bi rezultiralo trajnom kočnicom za potencijal rasta."
Opširnije
Kina više ne izvozi najviše u SAD ili Evropu već na ovo bliže tržište
Trgovinski koridor između Kine i zemalja ASEAN-a postaje ključan za svetsku trgovinu.
05.09.2023
Italija kreće prema slabljenju veza s Kinom bez uzrujavanja Pekinga
Italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani posetiće Kinu ovog vikenda.
03.09.2023
Xi obećava da će nastaviti da otvara tržište, ali pod sopstvenim uslovima
Kineski predsednik Xi Jinping rekao je da će ta zemlja nastaviti da se otvara na način da sledi sopstveni razvojni put.
02.09.2023
Ekonomisti sada očekuju usporavanje rasta kineske ekonomije, druge najveće ekonomije na svetu, na 3,5 odsto do 2030. godine i na blizu jedan odsto do 2050. godine. To je niže u odnosu na prethodne projekcije od 4,3 i 1,6 odsto.
Kineska ekonomija prošle godine je narasla za tri odsto, što je jedan od najsporijih stopa rasta u decenijama, jer su je pogodile mere uvedene zbog pandemije i kriza u sektoru nekretnina. Ponovno otvaranje države pružilo je nadu da će se ekonomija oporaviti ove godine.
Ipak, oporavak je izgubio zamah dok je izvoz opao, a kriza u sektoru nekretnina se produbila. Mera uslužnog sektora usporila je prošlog meseca dok su se građani suzdržavali od trošenja. Ekonomisti koje je anketirao Bloomberg takođe su snižavali svoje prognoze rasta za 2024. godinu ispod pet odsto.
Analitičari revidiraju očekivanja dok svet ponovno razmatra kako da sarađuje s Kinom koja se možda približava vrhuncu moći.
SAD i G7 sve više proučavaju dokaze koji nailaze da u Kini postoje duboko ukorenjeni strukturalni problemi, tražeći prilike koje će na kraju ojačati ruku Zapada protiv geopolitičkog konkurenta koji slabi, dok istovremeno razmatraju posledice usporavanja te države. Problemi ove godine su već uzdrmali cene sirovina i akcija.
Zemlja se takođe suočava s dubljim i dugoročnijim izazovima. Kina je prošle godine zabeležila prvi pad broja stanovnika od 1960-ih, što izaziva zabrinutost jer može dovesti do smanjene produktivnosti. Poverenje su takođe smanjile regulatorne mere, kao i geopolitičke napetosti s SAD i drugim zapadnim vladama.
S druge strane, deluje da su SAD u boljoj poziciji nego što su mnogi ekonomisti predviđali pre samo nekoliko meseci. Snažno tržište rada, stabilna potrošnja i umerena inflacija podstakli su poverenje u sposobnost ekonomije da izbegne recesiju barem zasada.
Bloomberg Economics procenjuje potencijal rasta SAD na 1,7 odsto od 2022. do 2023. godine, s dugoročnim prognozama koje pokazuju postupan pad na 1,5 odsto do 2050. godine.
Ekonomisti Bloomberga su istakli da optimizam za srednjoročni rast Kine ostaje utemeljen na "izuzetnoj veličini ekonomije, značajnom prostoru za sustizanje globalnih tehnoloških lidera i fokusu vlade na razvoj". "Ipak, primetili su da su ti faktori smanjene snage."
(Dodato navođenje podatka o Caxin indeksu usluga PMI.)
- U pisanju pomogla Jenni Marsh.