Italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani, koji posećuje Kinu ovog vikenda, balansira između dva suprotstavljena interesa: postavljanja temelja za izlazak Italije iz investicionog sporazuma sa Pekingom i nastojanja da se izbegne prekid veza s drugom najvećom svetskom ekonomijom.
Tokom trodnevnog putovanja zamenik premijerke Giorgije Meloni sastaje se s kineskim ministrom spoljnih poslova Wangom Yiem i drugim zvaničnicima kako bi raspravljali o mogućnosti napuštanja Inicijative Pojas i put, investicionog sporazuma osmišljenog za produbljivanje ekonomskih veza. Neposredno pre ukrcavanja u avion za Kinu, Tajani je izjavio da sporazum iz 2019. nije ispunio očekivanja.
"Inicijativa Pojas i put bila je odluka donesena u prošlosti", rekao je Tajani u intervjuu za Bloomberg TV. Bez obzira na to šta Italija odluči u vezi s tim sporazumom, "neće biti poruka protiv Kine", dodao je.
Bloomberg je ranije izvestio da Italija signalizira saveznicima da namerava da izađe iz inicijative Pojas i put. No, ostvarivanje takvog scenarija zahtevaće značajan diplomatski napor.
Meloni je rekla da će posetiti Kinu u sledećim mesecima kao deo razgovora pokrenutih tokom posete Tajanija.
Članstvo Italije u inicijativi Pojas i put postalo je dilema za vladu nakon što su postali izuzetak među zemljama grupe G7. Postavila su se pitanja o spoljnopolitićkim odnosima Rima u vreme sve napetijeg suparništva između Kine i SAD sumnjivačog prema ambicijama Pekinga.
Uticaj sporazuma Italije s Kinom na trgovinu ima dvostruki učinak, izračunao je Bloomberg na bazi podataka Eurostata.
Iako je uvoz iz Kine ubrzao između 2020. i 2022. godine nakon potpisivanja memoranduma, trend izvoza bio je nestabilniji. Nakon što je porastao gotovo 20 posto u 2021. godini, prošle godine se povećao samo pet odsto, zaostajući za stopom inflacije.
Vlada Giorgije Meloni mora do kraja godine odlučiti hoće li obnoviti svoje učestvovanje u programu koji je nekada bio temelj nastojanja kineskog predsednika Xi Jinpinga da produbi ekonomske veze širom sveta.
Italija se našla usred eskalirajućih napetosti između Vašingtona i Kine koje su se pogoršale usled određene podrške Pekinga Rusiji. Evropske zemlje se trude uskladiti želju za saradnjom s Kinom u trgovini i investicijama s odbacivanjem bilo kakvih tvrdnji o ekonomskoj prisili.
Evropska unija je podstakla svoje članice da pooštre kontrolu izvoza tehnologije koja bi mogla biti iskorištena od strane konkurenata i upozorava na oprez pri deljenju informacija sa zemljama koje podstiču zabrinutost i koje bi mogle koristiti veštačku inteligenciju i kvantno računarstvo u vojne svrhe.
Ranije ove godine holandska vlada je izjavila da će zabraniti najvrednijoj evropskoj tehnološkoj tvrtki ASML Holding NV slanje nekih svojih mašina u Kinu.
Bloomberg je ranije izvestio da je SAD vršio pritisak na Rim da javno zauzme stav o ovom pitanju i izađe iz investicionog sporazuma s Kinom.