Fenomen "greenwashinga" u sektoru proizvodnje hrane je u porastu, ističe se u izveštaju koji je ove nedelje objavilo holandsko ekološko udruženje Changing Markets.
Prema izveštaju, mnoge tvrdnje na etiketama prehrambenih proizvoda o ekološki prihvatljivoj proizvodnji su preuveličane ili neutemeljene.
Ovo udruženje je tokom prošle godine identifikovalo 53 primera obmanjujućih izjava o prehrambenim proizvodima i promotivnim materijalima. Među najlošijima su proizvođači mesa i mlečnih proizvoda, a upravo u ovoj vrsti prehrambene industrije proizvodi nose najveći udeo u emisiji gasova staklene bašte.
Opširnije
Evropska komisija kreće u borbu protiv 'greenwashinga'
Evropska unija (EU) odlučila je da krene u obračun sa pojavom takozvanog "greenwashinga".
24.03.2023
Stara pruga koja prolazi kroz Singapur sada je rezervat prirode
Projekat je jedna od najvećih priča o uspehu u očuvanju prirode.
19.02.2023
Domino-efekat: Spaljivanje drveća u Amazoniji topi sneg na Himalajima
Drveće zapaljeno u brazilskoj amazonskoj prašumi moglo bi da doprinese topljenju glečera na Himalajima i Antarktiku.
28.01.2023
Bogatima u Srbiji teško da prate svetske ekološke trendove
Do 2050. polovina centimilionera će posedovati ekološka imanja.
19.01.2023
Prehrambeni sektor je odgovoran za oko trećinu globalnih emisija, a veliki deo toga potiče od stočarstva.
Nuša Urbančič, jedna od autora izveštaja, ističe da se u oko 80 odsto slučajeva radilo o opisivanju hrane kao ugljenično neutralne ili pozitivne za klimu.
Evropska komisija je u sredu predložila pravila po kojima će proizvođači morati da sve oznake proizvoda koji su u skladu sa zaštitom životne sredine i borbom protiv klimatskih promena podrže naučnim obrazloženjem.
Ali Changing Markets ističe da je veoma teško istaći "greenwashing" zbog nedostatka principa u standardima i terminologiji.
Tako se u izveštaju izdvajaju četiri primera koja pokazuju kako se pojedine kompanije ponašaju.
Američka podružnica belgijskog proizvođača pivaAnheuser-Busch InBev navodi u svom oglašavanju da je pivo Bud Light Next sertifikovano klimatski neutralno.
Ali ova neutralnost se zasniva na kompenzaciji ugljenika, a ne na direktnom smanjenju emisija. Taj proizvođač je izračunao emisije povezane sa proizvodnjom tog piva i kupio emisione dozvole u odgovarajućoj vrednosti.
Ovo je samo jedan od pokazatelja kako kompanije kupuju pravu količinu emisionih dozvola u zamenu za smanjenje emisija negde drugde u svetu. Pritom bi se neki od ekološki prihvatljivih projekata koje podržavaju razvijali bez toga, dok drugima nedostaje dugoročan uticaj ili nadzor.
Kao odgovor na tvrdnje o "greenwashingu", Anheuser-Busch navodi da je ova potvrda klimatske neutralnosti deo šireg plana za postizanje neto nulte emisije u proizvodnji do 2040. godine.
Slični primeri kompenzacija pronađeni su u drugim proizvodima kao što su govedina, mleko, uključujući i ono za bebe, ili jogurti.
Zanimljivo je da je u anketi u Velikoj Britaniji 42 odsto potrošača reklo da je veća verovatnoća da će kupiti proizvode označene kao ugljenično neutralni, a 29 odsto je reklo da bi čak platili više za takve proizvode.
Kompanija Danish Crown je u novembru 2022. godine opisala da proizvodi svinjsko meso na farmama koje se kontrolišu oko klime, što znači da postoji redovno nezavisno praćenje metoda proizvodnje farmera koji tvrde da pokušavaju da smanje svoj ugljenični otisak.
Changing Markets je to opisao kao "greenwashing", tvrdeći da je upotreba termina "klimatski kontrolisane farme" problematična, a Danish Crown ističe da je to prolazna fraza na društvenim mrežama i da se termin više ne koristi na ambalaži.
Švedski startap Volta Greentech se prošle godine udružio sa lancem prehrambenih proizvoda Coop kako bi lansirali brend hrane za govedinu Lome, za koju se kaže da se proizvodi sa niskom emisijom metana. Trik je da nahraniš krave morskom travom.
Volta Greentech tvrdi da ovo pomaže u smanjenju proizvodnih emisija za 80 procenata. Changing Markets ističe da se ova tvrdnja zasniva samo na tromesečnom pilot-projektu.
"Nije li to 'greenwashing' preuveličavanjem onoga što tvrdite?“, pita Urbančič.
Volta Greentech napominje da se trudi da bude što transparentniji u svojim najavama i priznaje da je reč o tromesečnom projektu, a ne o praćenju celog ciklusa u proizvodnji goveđeg mesa.
Changing Markets takođe pominje hiljade proizvoda, uključujući hranu i piće, na veb-stranici Amazon.com, koji promovišu proizvode koji doprinose borbi protiv klimatskih promena.
Tako je takva kvalifikacija navedena za sušeno goveđe meso jer je potrebno manje pakovanja i lakše se transportuje.
"Sušeno goveđe meso je čak i ugljeničnije nego obično jer se suši", kaže Urbančič i dodaje da se etiketa stavlja samo za kompaktnije pakovanje.
Proizvođač Jack Linka je odbio da komentariše, a Amazon je rekao da je proizvod uključen greškom i da je uklonjen sa sajta.