Nakon greenwashinga, "green hushing" takođe postaje sve izraženiji problem, odnosno kompanije sve češće obećanja o klimi pokušavaju držati podalje od nadzora javnosti.
"Green hushing", odnosno zeleno zataškavanje postalo je sveprisutno čak i kada kompanije gaje ambicioznije ekološke ciljeve, prema istraživanju South Polea, konsultantske kompanije za klimatske promene i razvoj karbonske kompenzacije.
South Pole je u istraživanje uključio 1.200 velikih kompanija iz 12 različitih zemalja. Sve su kompanije postavile nulte ciljeve zagađenja okoline, a više od dve trećine su samopriznati emiteri gasova staklene bašte. Utvrđeno je da je većina kompanija radi ispunjenja zacrtanih obaveza postavila naučno zasnovane ciljeve, ali 23 odsto njih ne planira objaviti rezultate.
Rezultati upućuju na to da stigma takozvanog greenwashinga, u kojem kompanija preuveličava postignute ekološke rezultate, rukovodiocima zapravo služi da bi radi izbegavanja tužbe objavili ulepšana ekološka dostignuća. "Greenwashing" šteti reputaciji, finansijama i regulaciji. Nakon što kompanija dobije takve optužbe, treba joj puno vremena da bi vratila svoj ugled. Međutim, i zataškavanje rezultata nosi cenu.
"Više nego ikad nam trebaju kompanije koje napreduju u pogledu održivosti kako bi svoje kolege inspirisale da počnu. To je nemoguće ako se napredak događa u tišini", rekao je Renat Heuberger, izvršni direktor i suosnivač South Polea.
Istraživanje South Polea pokazuje koliko se toga u 2022. godini promenilo. Prema njegom trećem godišnjem pregledu korporativnih stavova prema nultoj stopi emisija gasova staklene bašte uoči prošlogodišnjeg klimatskog samita COP26, stotine kompanija širom sveta u kampanjama visokog profila objavilo je cilj neto nule. Manje od mesec dana pre ovogodišnjeg samita COP27, postoji sve veća nevoljnost da se objave naučno usklađeni klimatski ciljevi.
Istraživanje je takođe pokazalo da kompanije istražuju sve dostupne alate kojima bi prihvatljivijim metodama postigle svoje ciljeve klimatske neutralnosti, uključujući prelazak na obnovljive izvore energije i poboljšanje energetske efikasnosti.
Kompanije takođe ostvaruju zaradu, računajući kako će tehnološke inovacije spasti stvar, rekao je South Pole. Takve tehnologije uključuju ekološki ili niskougljenični vodonik i uklanjanje ugljenika iz upotrebe, bilo putem takozvanih prirodnih rešenja ili tehnološkim uklanjanjem, kao što je hvatanje i iskorišćavanje ugljenika.