Evropska unija (EU) odlučila je da krene u obračun sa pojavom "greenwashinga", odnosno pojave kada kompanije nastoje da uvere javnost da rade na zaštiti okoline više nego što je to istina.
Stoga je Evropska komisija (EK) predložila pravila da bi se to sprečilo, pa bi tako, na primer, oni koji proizvode, recimo, majice ili mleko, kao i avio-kompanije, morali naučno da obrazlože kada tvrde da su klimatski neutralne ili da su proizvodi biorazgradivi.
"U poslednjih pet godina primetili smo rast 'greenwashinga'. Želimo da osiguramo da kompanije koje tvrde da su zelene to zaista i jesu. Potrošači ne žele da ih kompanije obmanjuju", rekao je evropski poverenik za životnu okolinu Virginijus Sinkevicius.
Opširnije
Stara pruga koja prolazi kroz Singapur sada je rezervat prirode
Projekat je jedna od najvećih priča o uspehu u očuvanju prirode.
19.02.2023
Victoria's Secret lansira grudnjake sa ulošcima na biljnoj bazi
Victoria's Secret predstavila je grudnjak sa elementima koji će se reciklirati u nove grudnjake.
22.02.2023
EPS i DRI u klinču zbog podataka o zagađenju reke Save
Iz Elektroprivrede Srbije (EPS) demantuju da su oni najveći generator industrijskih otpadnih voda u Srbiji.
03.02.2023
Subvencije uklanjaju 140.000 polovnjaka dok EPS ostaje najveći zagađivač
Poslednjih nekoliko godina sa dolaskom zime Srbija gotovo redovno zauzima neslavno prvo mesto po zagađenju vazduha u svetu.
08.02.2023
Domino-efekat: Spaljivanje drveća u Amazoniji topi sneg na Himalajima
Drveće zapaljeno u brazilskoj amazonskoj prašumi moglo bi da doprinese topljenju glečera na Himalajima i Antarktiku.
28.01.2023
Bogatima u Srbiji teško da prate svetske ekološke trendove
Do 2050. polovina centimilionera će posedovati ekološka imanja.
19.01.2023
EU nastoji da bude lider u politici održivog razvoja i borbi protiv klimatskih promena, a do 2050. godine da ostvari neto nultu emisiju gasova staklene bašte.
Ovaj najnoviji korak, koji traži potvrdu Evropskog parlamenta i zemalja članica, ima za cilj da kažnjava kompanije ili da zatraži povlačenje proizvoda sa tržišta ako se pravila prekrše.
U jednom istraživanju iz 2020. godine za više od polovine proizvoda, za koje se tvrdilo da su u skladu s brigom za zaštitu okoline, davale su se "nejasne, obmanjujuće ili neutemeljene informacije", navodi EK.
Najviše je prestupnika bilo u industriji odeće kada se tvrdi da se majice proizvode od recikliranog materijala. Takođe, ima puno dvosmislenih informacija oko ugljenične kompenzacije.
"Ako avio-kompanije tvrdi da je let klimatski neutralan, moraće da daju o tome punu informaciju. Želimo izbeći dvostruko obračunavanje kompenzacije ugljenične emisije", kaže Sinkevicius.
Udruženje Carbon Market Watch navodi da je predlog EK propustio priliku da izbaci iz upotrebe pojam "ugljenična neutralnost".
"Ovaj predlog je velika propuštena prilika da se pošalje snažna poruka korporacijama da EU klimatsku odgovornost shvata ozbiljno", rekla je Lindsay Otis, stručnjak za globalna ugljenične tržišta iz tog udruženja.