Evropska komisija nedavno je predstavila predlog za smanjenje zagađenja vazduha za nova motorna vozila koja se prodaju na tržištu Evropske unije (EU), a taj predlog poznat je kao standard Euro 7. Ovaj standard trebalo bi da obezbedi ekološki čistija vozila na evropskim putevima i bolji kvalitet vazduha.
Cilj EU je da od 2035. godine svi automobili i kombiji koji se prodaju u EU imaju nultu emisiju CO2.
Dok se Evropa priprema za novi standard Euro 7, u Srbiji je i dalje dozvoljen uvoz starih automobila sa Euro 3 standardom, kaže za Bloomberg Adriju Petar Veličković sa specijalizovanog sajta Polovni automobili.
Opširnije
Prihod Stellantisa skočio zbog jakih cena i sve više isporuka
Stellantis planira veliki skok u proizvodnji električnih automobila i nastavak dvocifrenog prinosa tokom tranzicije.
03.11.2022
Oporavak evropske prodaje automobila ugrožen ekonomskim previranjima
Evropska prodaja novih automobila u septembru je porasla drugi mesec zaredom zbog ublažavanja problema u lancu snabdevanja.
18.10.2022
Evropa će proizvoditi milione vozila manje, predviđa S&P
Evropski proizvođači automobila mogli bi da dožive pad proizvodnje za više od milion vozila po kvartalu, počevši od kraja ove godine.
12.10.2022
Ekološka rang lista automobila: Ko je bio broj 1 u 2022?
Teslin Model 3 je prvi na listi automobila koji najmanje zagađuju okolinu.
22.01.2023
"Takođe, podaci pokazuju da je više od 80 odsto polovnih vozila koja se prodaju na našem tržištu starije od 10 godina. U ovom momentu, nije poznato kada će se ovi propisi promeniti", ukazao je Veličković.
To znači da je Srbija još uvek daleko od toga da automobili koji se prodaju na našem tržištu imaju nultu emisiju gasova pa čak i do 2035. godine. Međutim, Srbija ima veće zagađivače vazduha od automobila. Prema izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine, najveći zagađivač vazduha u 2020. u Srbiji bile su termoelektrane, tačnije Elektroprivreda Srbije.
Emisije oksida sumpora najviše ispušta proizvodnja električne i toplotne energije, čak 91 odsto. Emisije azotnih oksida takođe najviše ispuštaju termoelektrane 42 odsto, a zatim drumski saobraćaj 38 odsto. Čestice PM10 najviše potiču iz toplana i individualnih grejanja - čak 65 odsto, a drumski saobraćaj devet odsto. Kada je reč o česticama PM2.5, najviše ih ispuštaju takođe toplane i individualna ložišta, a drumski saobraćaj u ukupnom zagađenju čini osam odsto.
Šta podrazumeva Euro 7 standard za nova motorna vozila
Euro 7 je novi standard za klasifikaciju vozila prema količini emisije štetnih gasova koji predviđa niz mera i ograničenja za proizvođače automobila, kako bi se smanjilo zagađenje od saobraćaja.
Između ostalog, kako kaže Veličković, to znači da će se po novim pravilima praćenje emisije gasova u vozilima odvijati konstantno tokom životnog ciklusa automobila, zahvaljujući sistemima koji će prikupljati podatke u realnom vremenu, a ne samo tokom faze proizvodnje vozila i homologacije.
"Euro 7 će se primenjivati na sve pogonske sisteme vozila, dakle benzinske i dizel motore, ali i na hibridna, električna vozila i vozila sa gorivnim ćelijama na vodonik. Novim predlogom predviđeno je da se kod dizel agregata emisija azotnih oksida smanji sa 80 mg/km na 60 mg/km. Kod benzinaca granica ostaje ista, ali takozvane fine čestice moraće da se redukuju sa pet na 4,5 mg/km."
Mnogo veći problem proizvođačima predstavljaće testiranje u realnim uslovima, ukazuje Veličković. "Ubuduće bi trebalo da se u obzir uzimaju i faktori kao što su hladan start, nadmorska visina, veoma visoke i niske temperature (između 10 stepeni Celzijusa ispod nule i 45 stepeni iznad)."
Euro 7 će se primenjivati na električna vozila kroz standarde za izdržljivost baterija, kao i kontrole emisije čestica iz guma i kočnica.
Veličković napominje da će, ukoliko predlog Evropske komisije predstavljen 10. novembra 2022. bude usvojen, novi standardi važiti dvostruko duže u odnosu na Euro 6. "Tako da će vozila morati da ostanu ispod nivoa emisija Euro 7 do 10 godina i pređenih 200.000 kilometara."
Moguća primena novog standarda naišla je i na negativne reakcije predstavnika automobilske industrije. Veličković kaže da oni smatraju da je besmisleno ulagati sredstva i resurse u Euro 7, kada je već poznato da od 2035. godine neće biti prodaje novih vozila sa benzinskim i dizel agregatima.
Primena Euro 7 počela bi od 1. jula 2025. godine
Prema poslednjim informacijama, novi standard trebalo bi da počne da se primenjuje od 1. jula 2025. godine, dok je za "teška" vozila taj rok produžen na jul 2027.
"Ipak, ne treba zanemariti činjenicu da o ovom predlogu treba da se izjasni i Evropski parlament, te da je zbog ukupne geopolitičke situacije moguće da se neke odredbe u međuvremenu ponovo modifikuju", rekao je Veličković.
Na pitanje da li je cilj EU da od 2035. godine svi automobili i kombiji koji se prodaju u EU imaju nultu emisiju preambiciozan, Veličković odgovara da nema sumnje da je taj cilj veoma zahtevan i da je izazvao tektonske poremećaje u kompletnoj industriji.
"Zato i ne čudi što je pre nekoliko meseci pet država članica EU, predvođene Nemačkom najavilo da neće podržati predloženu zabranu. Umesto toga, predložen je možda i realniji scenario, po kome bi se do 2035. godine emisija CO2 iz vozila smanjila za 90 odsto, dok bi potpuna zabrana usledila tek 2040. godine", naveo je Veličković.
Novi standard koštaće više i proizvođače i kupce automobila
Svaki dodatni trošak koji ima proizvođač direktno će pogoditi kupca.
"Evropska komisija procenjuje da će dodatni troškovi iznositi između 90 i 150 evra po automobilu, a oko 2.500 evra za teška komercijalna vozila. Ipak, teško je poverovati da će dodatni troškovi biti ovoliko mali", rekao je on.
Stupanje na snagu novog Euro 7 standarda uključuje još sofisticiraniju kontrolu emisije. Neki proizvođači već imaju mnogo hibridnih i električnih modela, pa će njih najmanje pogoditi, dok se drugi i dalje u dobroj meri oslanjaju na dizel vozila, što opet znači da će njih više koštati da se prilagode.
Na primer, neki proizvođači će biti primorani da se fokusiraju na razvijanje snažnijih motora kako bi nadoknadili jaz u performansama, izazvan uvođenjem novih sistema. To znači nove troškove i, naravno, veću cenu za krajnje korisnike.
Nova pravila sve više guraju proizvođače ka električnim vozilima
Proizvođači se uveliko spremaju za promenu da od 2035. godine automobili koji se prodaju u EU imaju nultu emisiju gasova, što proizvođače automobila sve više gura u proivodnju električnih vozila.
"Neki brendovi kao što su Opel, Jaguar, Volvo... već su najavili potpunu elektrifikaciju svojih gama već do kraja ove dekade. S druge strane, imamo i faktore koji kupce delimično odvraćaju od kupovine električnih vozila, kao što su poskupljenje struje ili ukidanje subvencija", rekao je Veličković.
Koliko će zagađenje vazduha biti manje primenom novog standarda
Istraživanja pokazuju da bi obnova voznog parka Euro 6 standardom, zajedno sa elektrifikacijom novih vozila, dovela do smanjenja emisije azotnih oksida iz drumskog saobraćaja za 80 odsto do 2035. godine u odnosu na period do 2020. godine, navodi Veličković.
U Evropskoj komisiji očekuju da će primena Euro 7 standarda smanjiti emisiju iz automobila i komercijalnih vozila za dodatnih 35 odsto u odnosu na Euro 6 standard.