Evropska tržišta obveznica teturaju u četvrtom tromesečju, nakon što su nakratko dosegla najviše desetogodišnje prinose u deceniji. Ali bez očitog domaćeg okidača, ovaj porast prinosa verovatnije je rezultat loših signala koji dolaze s druge strane Atlantika i uništavaju sve što im se nađe na putu.
Iako su Italija i Francuska objavile neke zabrinjavajuće procene budžetskog deficita, nema ničeg novog u evropskoj ekonomskoj postavci. Ono što je sada drugačije jeste neumorni uspon prinosa američkih državnih obveznica i snaga dolara. Indeks dolara dobio je šest odsto u odnosu na korpu svetskih valuta od sredine jula, pri čemu su prinosi na 10-godišnje američke obveznice porasli za 75 baznih bodova u isto vreme. Evropa je nemoćna da se odupre tim silama, pogotovo kada je sirova nafta blizu 100 dolara. Uprkos nekim obećavajućim podacima o inflaciji, baznim cenama koje rastu na najnižem nivou u godini dana, ima manje uverljivih razloga za ulaganje u imovinu u evrima ili funti dok je dolar ovako jak.
U igri su neki veliki pomaci raspodele imovine: uprkos sve većim prinosima, ne postoji dovoljna potražnja za sve većom ponudom državnog duga. Kraj trećeg tromesečja (i japanskog finansijskog polugodišta) bio je buran, a septembar je bio težak za većinu klasa imovine. Kit Juckes, glavni valutni strateg u Societe Generale SA, to je sažeto rekao u utorak u svom dnevnom brifingu: ''Svet mora preraspodeliti više svog kapitala u američke obveznice, a veći prinosi obavljaju posao, to zatim rezultira jačim dolarom što više novac ili ostaje u SAD ili se privlači iz inostranstva''.
Opširnije
Severna Makedonija emituje prvu zelenu obveznicu
Nova hartija od vrednosti ima za cilj finansiranje novih i postojećih zelenih projekata
27.09.2023
Promet na Belexu najviši od jula, ponovo zbog obveznica
U prethodnih pet radnih dana prodate su hartije od vrednosti za 7,63 miliona evra, a na dužničke zapise otpalo je oko 95 odsto, ili 7,25 miliona.
25.09.2023
Prvi put od juna, u Evropi se obveznice prodaju petkom
Kompanije Royal Bank of Canada i Deutsche Boerse AG prodaju obveznice.
22.09.2023
Prinosi na dvogodišnji dug SAD najviši od 2006. posle odluke Feda
Fed je nagovestio da će stope duže ostati na visokim nivoima.
21.09.2023
Italijanski prinosi odgovarali su porastu američkih državnih obveznica tokom leta, iako su francuski i nemački ekvivalenti porasli za više izmerenih 50 baznih bodova. Postoji razumljiva zabrinutost ulagača da su ciljevi italijanskog fiskalnog deficita povećani u isto vreme kada su smanjene procene rasta. Ovi su još uvek previše optimistični.
Ali ono što je u Evropskoj uniji bitno jeste da li je to u granicama političke prihvatljivosti. Italijanska premijerka Giorgia Meloni sigurno testira te granice u Briselu, ali zasad nema stvarnog znaka da ih je prekoračila na nekontrolisan način. Pouka krize evra je da je jedino rešenje držati se zajedno i rešavati probleme.
Francuska, koja sada ima još veću gomilu dugova od Italije, takođe će prekršiti fiskalna pravila EU ove i 2024. godine. Uprkos tome, budžetski deficiti u EU smanjuju se s ekstremnih nivoa pandemije - ali vrlo sporo. Desetogodišnja premija prinosa koja se zahteva za italijanski dug u odnosu na referentnu nemačku porasla je od jula za 30 baznih bodova na trenutnih 190 baznih bodova, ali to samo odgovara nivoima ranije ove godine. Neke loše primljene aukcije možda su pogoršale raspoloženje i pad prinosa u Evropi - ali pravog krivca potražite u Sjedinjenim Državama.