Donald Trump je izazvao interesovanje evropskih lidera za tržišta valuta. Nakon što je evro porastao u odnosu na dolar, francuski predsednik Emmanuel Macron je u privatnim razgovorima sa šeficom centralne banke Christine Lagarde u Briselu prošle nedelje postavljao pitanja o prognozama kursa, navode izvori upoznati sa tim razgovorima. Lagarde je pokušavala da ubedi lidere Evropske unije da povratak Trumpa nudi prilike za blok, navode sagovornici.
Usred tržišne nesigurnosti, dok Trump menja ekonomske politike koje su decenijama podržavale američki prosperitet, neki od elitnih donosilaca odluka na kontinentu vide priliku da valuta EU doživi preporod.
Nemačka je ovog meseca odbacila deceniju fiskalnog opreza, kako bi pomogla oživljavanju svoje ekonomije i obnovi vojske, što je izazvalo široku promenu cena evropske imovine, a lideri preispituju i druge tabue koji su dugo kočili EU. Francuski predsednik, bivši investicioni bankar, iskoristio je tu priliku da promoviše svoju viziju Evrope kao zaista autonomne geopolitičke sile.
Opširnije

Trump od Macrona napravio poslednjeg predsednika Evrope
Ideje o francuskom nuklearnom kišobranu za Evropu i formiranju „koalicije voljnih” da uspostavi mir u Ukrajini, učinile su predsednika Francuske Emmanuela Macrona glavnom pokretačkom snagom u Evropi
21.03.2025

Macronova invazija šarma u svetskoj AI trci
Usred AI trke SAD i Kine, francuski predsednik Emmanuel Macron uspeo je da predstavi EU i Francusku kao atraktivno tlo za novi prodor u razvoju AI-ja.
13.02.2025

Trump potvrdio preteće carine - pale valute Kanade i Meksika
Loonie je u ponedeljak pao za čak 0,5 odsto.
04.03.2025

Zašto dolar jača, a evro pada
Trumpova retorika je uzrokovala slabljenje jedinstvene valute, ali je izostavljanje EU u kontekstu američkih carina sačuvalo evro od dubljeg ponora.
05.12.2024
Perspektiva za jedinstvenu valutu postaje deo te slike.
"Ne treba da se skrivamo, evro je veliki uspeh već 25 godina", rekao je predsednik Bundesbanka Joachim Nagel prilikom posete francuskoj prestonici početkom ovog meseca. "Na kraju, ako se pozicioniramo kao konkurentniji, evro kao rezervna valuta imaće veću korist."
Christine Lagarde/Bloomberg
Vrata za to se otvaraju dok Trump potkopava temelje dolara kao globalne valute. On otežava trgovinu carinama i verbalnim napadima na prijatelje i neprijatelje, slabi obaveze prema NATO-u, a savetnici su pominjali i tzv. Mar-a-Lago sporazum koji bi mogao da preuredi globalne finansije.
Takođe, zagovara smanjenje poreza koje bi moglo dodatno da proširi budžetske deficite. Kongresni biro za budžet ove nedelje je upozorio da bi SAD mogle da imaju deficit već u avgustu ako ne dođe do dogovora o podizanju gornje granice duga.
Međutim, strukturna promena globalnih rezervi iz dolara u evro je veoma dugoročna ideja, ako je uopšte i moguća. Prošle spekulacije o tome da bi američka valuta mogla biti zamenjena su se više puta pokazale netačnima. Poslednji podaci pokazuju da je evro činio samo 20 odsto stranih rezervi širom sveta, dok je dolar imao blizu 60 procenata, i to je dominacija koja se malo promenila tokom vremena.
I dok neprijateljski stav Trumpove administracije podstiče političare EU da preduzmu značajne korake, napori da se upotpuni jedinstveno tržište EU sa bankarskom unijom i unijom tržišta kapitala već godinama su u zastoju.

Zvaničnici u Berlinu takođe još uvek isključuju izdavanje zajedničkih obveznica EU, još jedan korak koji bi učvrstio privlačnost evra za investitore. Međutim, oni priznaju da se debata o tome ubrzava, navodi izvor upoznata sa njihovim razmišljanjima.
Na samitu u Briselu, Paschal Donohoe, šef Evrogrupe ministara finansija, rekao je da postoji ogromna dugoročna prilika ako blok može da učini svoja tržišta efikasnijim, rekli su izvori upoznati sa razgovorima. Lagarde je liderima rekla da je status SAD kao utočišta ugrožen Trumpovim političkim odlukama.
Ako zvaničnici uspeju da naprave napredak u integraciji kapitalnih tržišta EU, imaju šansu da privuku više investicija od onih koji traže alternativu imovini denominovanu u dolarima, dodala je.
Izgledi da evro zakorači u bilo kakvo kršenje mučni su za evropske privrede, preduzeća i domaćinstva. Takozvana preterana privilegija dolara stvara apetit za američkim dugovima, što znači dublja, likvidnija tržišta koja finansiranje čine lakšim i jeftinijim.
Što je veća uloga valute u svetu, to veću autonomiju donosioci odluka imaju da postave fiskalne i monetarne politike koje su idealne za njihovu ekonomiju, bez potrebe da previše brinu o naglim promenama na deviznom kursu koji utiču na inflaciju. Snaga valute je takođe dala američkim bankama prednost na međunarodnim tržištima i omogućila SAD da ima uticajniji glas na međunarodnim forumima koji pišu i primenjuju pravila globalnog kapitalizma.
"Postoji niz prednosti koje su kako ekonomske, tako i geostrateške", rekao je Jens van ‘t Klooster, politički ekonomista na Univerzitetu u Amsterdamu. "Još nismo tu, to je jasno, ali ljudi potcenjuju koliko brzo ove stvari mogu da se pomere, jer misle o funti, kojoj je trebao ceo vek da bude zamenjena dolarom."
Bloomberg
Povećanje vrednosti evra
Trgovci daju prednost dugoročnim ciljevima, podižući evro i podstičući bolje performanse evropskih akcija. Jedinstvena valuta je ove godine ojačala više od četiri odsto u odnosu na dolar.
Ali prevazilaženje toga je veliki izazov. Evropa bi morala da prevaziđe ogromne prepreke i suprotstavljene nacionalne interese koji su u prošlosti mnoge stvari dovodili u pitanje.
Ključni element je veća integracija velikih, ali podeljenih tržišta duga, potencijalno sa više zajedničkih emisija koje bi mogle delovati kao alternativno sigurno sredstvo američkim obveznicama.
Macron se godinama zalagao za zajedničko zaduživanje, a u poslednje vreme i za finansiranje troškova za odbranu i tehnologiju.
"Imamo priliku da stvorimo pravi finansijski sistem poverenja u Evropi sa mogućnostima za evropsku imovinu, ali ne odmah, to je pitanje potencijala", rekao je glavni ekonomista Societe Generale Michala Marcussen. "Ne mislim da ćemo uskoro preći sa sistema zasnovanog na dolaru na sistem zasnovan na evru."
- U pisanju teksta pomogli James Regan, Naomi Tajitsu, Alice Gledhill i Alexander Weber.