Problem nestašice lekova je tema o kojoj se naširoko raspravlja u farmaceutskim krugovima i van njih. Nesumnjivo je da je pitanje dostupnosti lekova izuzetno važno za svako društvo, pa ovde dajemo malo više uvida u trenutno stanje na tržištu lekova, odnosno pokušavamo da odgovorimo na pitanja da li zaista imamo problem sa nedostatkom lekova, koliko se ovaj problem naglašava i šta se radi po tom pitanju.
Za početak, farmaceutska industrija je zavisna od aktivnih farmaceutskih supstanci čija je proizvodnja koncentrisana na kineskom i indijskom tržištu. Dugoročne i stroge mere zbog kovida 19 u Kini uticale su na proizvodnju farmaceutskih supstanci i dovele do poteškoća u nabavci. Pored toga, kompanije svih industrija, uključujući i farmaceutske, suočile su se sa rastom cena transporta (okeanskog, vazdušnog i drumskog), energije i radne snage.
Ovakav razvoj događaja stvorio je pritiske na troškovnoj strani proizvođača, a nadoknaditi to na prihodovnoj strani u slučaju farmaceutskih kompanija nije lako, barem kada je reč o proizvođačima generičkih lekova. Naime, veleprodajne cene lekova na nacionalnim listama često su ograničene od agencija za lekove i medicinske proizvode. U slučaju rasta troškova, profitabilnost opada, a samim tim raste i nevoljnost proizvođača da ove proizvode plasiraju na tržište.
Opširnije
Svetli dani pred farmaceutskom industrijom Adria regiona, Rusija ključni izazov
Nakon sjajne 2022. godine u Adria regionu za farmaceutsku industriju, taj sektor će verovatno videti još bolje dane.
18.09.2023
Kina probija na evropsko tržište lekova za rak, odobrena nova terapija
Evropska komisija je odobrila lek protiv raka tevimbra kompanije BeiGene Ltd., prvi lek te vrste razvijen u Kini.
20.09.2023
Novo Nordiskov lek za mršavljenje stiže u UK po nižim cenama nego u SAD
Ljudi koji se bore da izgube kilažu u UK konačno mogu da se dočepaju leka za mršavljenje "wegovy".
04.09.2023
Onkološka afera potresa Makedoniju, lekovi krijumčareni na KiM
Dok državno tužilaštvo sprovodi ispitivanja, javnost je užasnuta, a nadležni uveravaju da će slučaj biti istražen do kraja.
04.09.2023
Novo Nordiskov lek za mršavljenje tek treba da stigne u Srbiju
Dobre vesti o uspešnosti 'wegovyja' dovele do rasta akcije Novo Nordiska od 17 odsto.
28.08.2023
Danski Novo Nordisk nadrastao domaću ekonomiju, ide ka evropskom vrhu
Moguće je da Novo Nordisk postane najveća evropska firma, kao što je finska Nokia bila pre dve decenije.
12.08.2023
AstraZeneca sklopila ugovor sa Pfizerom
AstraZeneca je pristala da kupi portfolio genskih terapija za retke bolesti od Pfizera.
28.07.2023
Prodaja Galenike u Srbiji skočila za desetinu, izvoz u EU za 40 odsto
Farmaceutska kompanija Galenika saopštila je da od početka 2023. beleži rast u svim segmentima poslovanja.
18.07.2023
Analiza Evropske komisije pod nazivom "Farmaceutsko zakonodavstvo za budućnost" pruža, između ostalog, ispitivanje uzroka povlačenja proizvoda sa tržišta na uzorku od 350 prijavljenih nestašica. Čak 71 odsto ovih lekova je povučeno sa tržišta iz "komercijalnih razloga". Među tih 71 odsto, 54 odsto se odnosi na generičke lekove, što potvrđuje pretpostavku da su generički lekovi više izloženi pritiscima zbog manje isplativosti i veće konkurencije.
Takođe, analizirani su podaci o prodaji lekova pre njihovog povlačenja sa tržišta, na osnovu uzorka od 388 prijavljenih nestašica u 15 zemalja Evropske unije. Većina, tačnije 78 odsto ovih lekova, imala je kvartalnu prodaju manju od 30.000 evra i njihova prodaja je uglavnom opadala u određenom periodu.
Dodatno, među proizvodima sa tromesečnom prodajom manjom od 30.000 evra, čak 76 odsto se odnosi na lekove koji su na tržištu duže od 20 godina, a 65 odsto ovih lekova su originalni. Ovakvi podaci ukazuju na činjenicu da je, po pravilu, reč o lekovima kojima je istekao patent i za koje vrlo verovatno postoji jeftinija alternativa u vidu generičkog leka.
Shodno tome, može se zaključiti da u najvećem broju slučajeva do nestašice pojedinih lekova dolazi zbog veće konkurencije, a da prestanak plasmana leka ne znači istovremeno i nedostupnost zdravstvene zaštite građanima. Naravno da ima izuzetaka, a s obzirom da je reč o lekovima, takve izuzetke treba rešiti pre nego što problem eskalira, pa je Evropska komisija preduzela određene korake da problem stavi pod kontrolu.
Mere koje je definisala EK ukazuju da trenutno stanje ne smatra gorućim problemom i čini se da cilj mera nije neutralizacija, već bolje praćenje situacije. Mere uključuju veći pritisak na proizvođače da obezbede snabdevanje, ranije obaveštavanje regulatornih organa u slučaju nestašice ili povlačenja proizvoda, veću transparentnost zaliha u lancima snabdevanja i jaču ulogu Evropske agencije za lekove u praćenju i koordinaciji prijavljenih nestašica.
Kada je reč o Hrvatskoj i Sloveniji, produžena ruka Evropske agencije za lekove su agencije za lekove HALMED u Hrvatskoj i JAZMP u Sloveniji. Njihovi podaci šalju mešovitu poruku. S jedne strane, u Hrvatskoj se beleži porast prijavljenih nestašica, dok je u Sloveniji zabeležen pad. Rast prijavljenih nestašica u Hrvatskoj potencijalno ukazuje da se u industriji dešava nešto na šta bi regulatorno telo trebalo obratiti pažnju, preispitati i potencijalno preduzeti određene mere, ali ova pojava može biti i rezultat prethodno navedenih boljih mera kontrole i sve češćeg prijavljivanje nestašica.
Pored toga, analiza analitičkog tima Bloomberg Adrije pokazuje da farmaceutske kompanije u Adria regionu ostvaruju dvocifreni rast prihoda u 2022. godini i visoke dvocifrene EBIT i EBITDA marže. Ovakvi podaci ne ukazuju na značajne probleme u snabdevanju tržišta lekovima. Veći problem u pristupu lekovima mogao bi da bude odnos veledrogerija i države, odnosno kašnjenje u plaćanju od strane države, koje već godinama muči veledrogerije.